Prestížne ceny americkej Akadémie filmových umení a vied zase raz prekvapovali. Tentoraz v nich hrala prím Ázia. Najmä vďaka filmu Všetko, všade, naraz, ktorý z jedenástich nominácií premenil na víťaznú sošku až sedem.
Film z dielne režisérskej dvojice Daniel Kwan a Daniel Scheinert je absurdnou akčnou komédiou s prvkami sci-fi. Podobné diela doteraz na ceny podobného charakteru nezvykli ašpirovať, no po slávnostnom galavečere v losangeleskom Dolby Theatre bolo všetko inak. Všetko, všade, naraz bralo Oscara za najlepší film, malajzijská rodáčka Michelle Yeoh získala sošku za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe, rodák z vietnamského Saigonu Ke Huy Quan je najlepším hercom vo vedľajšej úlohe.
Quan je len druhým ázijským hercom, ktorý sa čímsi podobným môže pochváliť. Prvým bol ešte v roku 1984 Kambodžan Haing S. Ngor, ktorý si v britskom vojnovom filme Vražedné pole zahral po boku Sama Waterstona. A aby tej Ázie nebolo málo, aj najlepšia filmová pieseň Naatu, Naatu je z indickej filmovej drámy RRR. Mimochodom, temperamentná skladba má na sociálnej sieti Youtube už viac než 266 miliónov pozretí.
Z utečeneckej lode pred reflektory
Pre Vietnamca Ke Huy Quana, ktorý si zahral aj v slávnom diele Indiana Jones a chrám skazy (1984), bol oscarový večer v Los Angeles mimoriadne emotívny. A nielen preto, že jeho 84-ročná mama sledovala odovzdávanie doma pred televíznou obrazovku. „Môj život sa začal na lodi. Strávil som rok v utečeneckom tábore a nejako sa mi podarilo dostať až sem – na najväčšiu scénu v Hollywoode. Nemôžem uveriť, že toto celé sa teraz deje práve mne,“ ďakoval Quan. Vo filme hrá manžela majiteľky práčovne, ktorá zistí, že v paralelnom multivesmíre má množstvo životov a oveľa zaujímavejších než ten, ktorý aktuálne vedie. Jeho veta z galavečera: „Stále verte svojim snom,“ nebola tak celkom frázou. Quan sa jej skutočne držal. Mal len sedem rokov, keď spolu s otcom utekal z Vietnamu do Hongkongu, zatiaľ čo matka a traja súrodenci nabrali smer Malajzia. Až v Amerike sa rodina neskôr dala dokopy. No ťažkosti sa len začínali. „Boli sme utečenci. Nikto o nás nemal záujem,“ priznal Quan vlani denníku The Guardian. „Aj v škole som bol mnohým na smiech,“ netajil.
K úlohe vo filme o Indianovi Jonesovi sa dostal ako tínedžer náhodou. Na kasting išiel pôvodne len s bratom, no režisér Steven Spielberg dal šancu aj jemu. „Boli to vtedy najšťastnejšie dni môjho života. Spielberg bol priekopník, ako prvý sa nebál obsadiť do holywoodskeho trháka ani ázijské tváre,“ vravel Quan. Prelom sa však nekonal. Žiadne ďalšie veľké úlohy neprichádzali. Len malé a stereotypné roličky. Aj preto robil rôzne pomocné práce vrátane asistenta režiséra. No stále veril a keď sa blížil k päťdesiatke, rozhodol sa skúsiť to na filmovom plátne znovu. A práve film Všetko, všade, naraz znamenal nový vietor.
Prvá ocenená Malajzijčanka
Začiatok natáčania však ešte žiadnu veľkú zmenu v Quanovom živote neveštil. Ale prišla. Pritom scenár bol vraj taký bláznivý, že ani samotní herci občas nerozumeli, o čom film v skutočnosti je. Aj predstaviteľka hlavnej hrdinky Michelle Yeoh priznala, že sa v deji chvíľami strácala. Oscara však napriek tomu dostala. Ako prvá Ázijčanka v hlavnej úlohe. A ako prvá Malajzijčanka vôbec. Pre víťazku Miss Malajzia z roku 1983 to bol určite väčší životný okamih než triumf na Miss. Ten pred štyridsiatimi rokmi okomentovala slovami: „Tá porota musela byť slepá.“
Humor ju neopustil ani na odovzdávaní Oscarov. „Dámy, nikdy, prosím, nehovorte nikomu, že už ste za zenitom,“ ďakovala šesťdesiatnička Michelle počas oscarového večera. Malajzijská herečka sa po úlohách v hongkonských akčných filmoch dočkala slávy v bondovke Zajtrajšok nikdy neumiera (1997). Umožnila jej presťahovať sa do Spojených štátov a pokračovať v kariére. Zahrala si napríklad vo filme Tiger a drak (2000). Pôvodne chcela byť baletkou, ale úraz chrbtice rozhodol, že sa musela vydať inou cestou.
Yeoh sa vydala za hongkonského magnáta Dicksona Poona, pár sa však po troch rokoch spolužitia rozišiel. Vtedy tvrdila, že už sa k filmu nevráti. No neskôr si to rozmyslela. Dnes je Michelliným partnerom bývalý generálny manažér stajne F1 Ferrari a neskôr prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt. Spolu žijú vo švajčiarskej Ženeve. Zoznámili sa v Šanghaji v roku 2004. O štyri roky neskôr sa zasnúbili, no k svadbe sa stále nedostali.
Indovia pokorili aj Rihannu
Indická víťazná filmová pieseň Naatu, Naatu je skutočne hitom. Vyhrala už Zlatý glóbus za najlepšiu originálnu skladbu v konkurencii Rihanny, Taylor Swiftovej či Lady Gaga a teraz má aj Oscara. „Nejde len o hudbu či tanec. Tá pieseň symbolizuje celý film,“ tešil sa režisér filmu RRR Rajamouli, pre ktorý bola skladba napísaná.
Je to príbeh o dvoch revolucionároch, ktorí sa vzopreli britskej nadvláde v Indii. A vraj natoľko chytľavá skladba, že keď sa film premietal v kinách po Los Angeles, ľudia počas nej vstávali a utekali si na pódium zatancovať. Hudobníkom a filmárom blahoželal aj indický premiér Naréndra Módí. „Je to skladba, ktorú si budeme pamätať ešte roky. Jej popularita je globálna,“ napísal Módí na Twitteri. Mnohí si určite spomínajú aj na hit Jai Ho z filmu Milionár z chatrče (2008), ktorý to rovnako dotiahol až na Oscara.
Dámy sa odviazali: FOTO najviac sexy rób z Oscarov v GALÉRII>>
Cena aj pre Nemcov
Najlepším cudzojazyčným filmom je nemecká verzia Remarquovej klasiky Na západe nič nové. Po cenách Britskej filmovej akadémie sa dočkala ocenenia aj na hollywoodskom koberci. Už nie červenom, v poradí 95. ročník dostal premiérovo farbu šampanského. „Vybrali sme túto krásnu farbu, lebo evokuje západ slnka,“ okomentovala prvú zmenu od roku 1961 kreatívna tímlíderka galavečera Lisa Love. „Navyše biela farba je znamením istoty, že tento rok nepotečie krv,“ okomentoval zmenu moderátor galavečera Jimmy Kimmel narážajúc na vlaňajšiu facku Willa Smitha Chrisovi Rockovi. Do bieleho sa potom odeli aj mnohé celebrity pozvané na slávnostné odovzdávanie cien.
Víťazstvo diela nemeckého režiséra Edwarda Bergera žijúceho v Berlíne je napriek úlohe mierneho favorita pred udeľovaním Oscarov aj tak prekvapením. Nebýva zvykom, aby vyhral film, ktorý je remakom. Hoci prvým nemeckým, ale v konečnom dôsledku už tretím natočeným - po verzii Lewisa Milestona z roku 1930 a televíznom filme Delberta Manna z roku 1979.
Bergerov aktuálny film získal Oscara aj za hudbu, kameru a výpravu, čo potešilo aj nemeckého kancelára Olafa Scholza. „Blahoželám k štyrom Oscarom. Je to pre nemecký film obrovský úspech. Špeciálne v týchto ťažkých časoch,“ napísal Scholz na sociálnych sieťach.
Len s Fraserom
Hrdinom večera bol aj kanadsko-americký umelec Brendan Fraser. Sošku za najlepší výkon v hlavnej úlohe získal za film Veľryba. Hrá v ňom obézneho Charlieho, nešťastného homosexuála, ktorý stratil svoju lásku aj právo vychovávať svoju dcéru. Režisér Darren Aronofsky vo filme, ktorý sa v našich kinách premieta od 16. marca, chcel len a len Frasera. Ak by sa mu vraj pre rolu nepodarilo obsadiť práve jeho, film by vraj nikdy nevznikol. „Bol jediný, s ktorým som bol schopný tento film natočiť,“ dodal režisér.
OSCAR 2023
(vybrané kategórie
Najlepší film: Všetko, všade, naraz
Réžia: Daniel Kwan a Daniel Scheinert (Všetko, všade, naraz)
Herec v hlavnej úlohe: Brendan Fraser (Veľryba)
Herečka v hlavnej úlohe: Michelle Yeoh (Všetko, všade, naraz)
Herečka vo vedľajšej úlohe: Jamie Lee Curtis (Všetko, všade, naraz)
Herec vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan (Všetko, všade, naraz)
Najlepší cudzojazyčný film: Na západe nič nové