Ugandský parlament schválil zákon namierený proti LGBTI+ komunite. Už len to, že sa človek označí za člena queer menšiny, sa považuje za trestuhodné. Legislatíva okrem iného ukladá trest smrti za homosexualitu s „priťažujúcimi okolnosťami“, čiže za sexuálny styk s ľuďmi rovnakého pohlavia mladšími ako 18 rokov alebo sex s HIV pozitívnym človekom.
Chcú ich vymazať
Predstavte si, že pôjdete do väzenia len preto, že máte na oblečení pripnutý dúhový odznak na podporu rovnakých práv pre ľudí z LGBTI+ komunity. Alebo si predstavte, že rodičia budú udávať svoje deti len preto, že sa zamilovali do osoby rovnakého pohlavia. Presne to sa deje vo východoafrickej krajine.
V mnohých častiach čierneho kontinentu sa od koloniálnej éry veľa nezmenilo. Homosexualita je kriminalizovaná vo viac ako 30 z 54 afrických krajín. Uganda patrí k nim. Poslanci tu najnovšie schválili zákon, ktorý ochrancovia ľudských práv označujú za „desivý“. Zákonodarcovia sa zhodli na tom, že byť LGBTI+ je trestný čin, za ktorý hrozí väzenie či dokonca smrť. Uganďania na základe legislatívy nesmú „propagovať a navádzať na homosexualitu ani konšpirovať s cieľom zapojiť sa do vzťahov rovnakého pohlavia“, cituje zo zákona Daily Mail. Okrem spomínaného hrdelného trestu zákon stanovuje doživotný trest odňatia slobody za gejsex. Každému, kto „vedome dovolí, aby boli jeho priestory používané na homosexualitu“, hrozí sedemročné väzenie.
Návrh zákona podporili takmer všetci z 389 prítomných zákonodarcov. Ako píšte Guardian, len jeden poslanec vládneho Hnutia národného odporu (MRN) Fox Odoi-Oywelowo bol proti, podľa neho je legislatíva v rozpore s ústavou. „Gratulujem, všetko, čo robíme, robíme pre ľudí v Ugande,“ vyhlásila predsedníčka Národného parlamentu v Kampale Anita Amongová.
Zástancovia nového zákona tvrdia, že LGBTI+ komunita ohrozuje tradičné hodnoty a jej aktivity treba potrestať. Odporcovia sú pohoršení. Podľa riaditeľa organizácie Sexual Minorities Uganda Franka Mugisha takmer jednomyseľné schválenie návrhu zákona „ukazuje, akí sú poslanci extrémistickí a homofóbni“.
Veto hlavy štátu?
Východoafrická krajina je známa svojou neznášanlivosťou voči homosexualite, ktorá bola už podľa zákonov z koloniálnej éry kriminalizovaná za „telesné aktivity proti poriadku prírody“. Podobný zákon ako teraz prijal parlament už v roku 2014, no súd ho z procesných dôvodov zrušil. Zákon vtedy podpísal aj prezident Yoweri Museveni (78), veľký odporca queer komunity, ktorý je však závislý od západnej ekonomickej podpory.
Aj teraz záleží na ňom, či ho bude vetovať. Súčasný návrh zákona predložili už pred mesiacom, ale prezident po protestoch západných vlád vyzýval na jeho prepracovanie. Zakompované zmeny však nie sú zásadné. Pôvodný návrh zákona počítal s basou už za „príslušnosť“ k LGBTI+, po zmene tí, ktorí nebudú konať podľa svojej „deviantnej náchylnosti“, nebudú trestaní. Zmeny sa týkajú aj povinného nahlasovania aktu homosexuality. Jednotlivci musia udávať takéto činy iba vtedy, ak sú „namierené proti deťom a zraniteľným ľuďom“. Za nenahlásenie hrozí pokuta alebo polročné väzenie.