Po rokoch sporov uznal belgický súd Delphine de Saxe-Cobourg Gotha za nemanželskú dcéru bývalého kráľa Alberta II. (86). "Mám pocit, že som konečne získala právo na existenciu. Nie ako členka kráľovskej rodiny, ale ako ja sama," uviedla po minulotýždňovom verdikte 52-ročná aristokratka, ktorá väčšinu svojho života nosila priezvisko nevlastného otca, bohatého priemyselníka so šľachtickým pôvodom Jacquesa Boëla.

V rozhovore s novinármi ju ovládli emócie a zaliali slzy. Vyhlásila, že jej nikdy nešlo o peniaze, tých má dosť a uživí sa aj ako renomovaná umelkyňa. Rovnako nestojí o oslovenie "Vaša kráľovská výsosť".

"Len som chcela byť uznaná rovnako, ako moji nevlastní súrodenci princ Laurent a princezná Astrid." Teraz sa plánuje vrátiť k svojmu pôvodnému životu a posunúť sa ďalej. Keďže dvor aj po rozsudku zaryto mlčí, nová princezná už ani neočakáva, že by ju Albert, s ktorým naposledy hovorila v roku 2001, niekedy v budúcnosti kontaktoval.

Čierna ovca

Ako píše britský Daily Mail, Delphine sa začala hlásiť k Albertovi II. už v roku 1999. V tom čase chcela problém vyriešiť v tichosti, za zatvorenými dverami. Vladárove opakované popieranie otcovstva ju však prinútilo využiť zákonné možnosti. Sama sa totiž vnímala ako odmietaná čierna ovca. "To predsa nie je chyba dieťaťa, ono sa samo nepýta na svet," vysvetľovala svoju traumu. "Aj keď pochádza z milostného vzťahu mimo manželstva, nemalo by sa s ním zaobchádzať inak."

Delphine Boël na odvolacom súde v Bruseli v septembri 2020
Delphine Boël na odvolacom súde v Bruseli v septembri 2020
Zdroj: internet

Hoci súdny proces neriešil okolnosti počatia, jej narodenie je považované za dôsledok osemnásťročnej aféry bývalého panovníka s barónkou Sybille de Selys Longchamps.

Ich tajný vzťah začal v šesťdesiatych rokoch, v období, keď bol Albert ženatý s neskoršou kráľovnou Donnou Paolou Ruffo di Calabria. S manželkou dlho žili oddelene, pretože jej Belgicko pripadalo studené a upršané. Prázdne miesto teda až do roku 1984 vypĺňala barónka. Vtedy už mala Delphine šestnásť rokov.

Konečne uznaná

Albert neskôr priznal dlhotrvajúcu krízu v manželstve, ktorá takmer viedla k jeho koncu, ale k dieťaťu sa nikdy nevyjadroval. Otázky novinárov zostávali nezodpovedané, alebo sa im dostalo len reakcie, že ide o súkromnú záležitosť.

Defilé v roku 2011: Albert II. sa v tom čase stále odmietal zaoberať nemanželskou dcérou.
Defilé v roku 2011: Albert II. sa v tom čase stále odmietal zaoberať nemanželskou dcérou.
Zdroj: internet

Delphine netrápila len krivda, ktorú odmietaním pociťovala, ale aj reálne ťažkosti. Jej totožnosť totiž bola nejasná a ako tvrdí, mala dokonca problém otvoriť si bankové účty. Keď Albert na jej apelovanie nereagoval, v roku 2013 sa odhodlala obrátiť na súdy.

Jej boj bol dlho neúspešný. Prelom nastal vlani v novembri, keď sudca vyzval bývalého kráľa, aby poskytol vzorku DNA. Pod hrozbou pokuty päťtisíc eur za každý deň omeškania. Testovanie potvrdilo zhodu. Preto v minulý štvrtok senát rozhodol, že Delphine a jej dve deti majú byť uznané za súčasť kráľovskej rodiny. Nová princezná zároveň získa 15. miesto v poradí na trón a nárok na podiel na Albertovom majetku po jeho smrti.