Svedčí o tom jeho široký úsmev na tvári, s ktorým mával Sicílčanom. Bodaj by nie, keď kandidát jeho koalície Nella Musumeci vyhral novembrové regionálne voľby najväčšieho ostrova v Stredozemnom mori. Navyše, po tomto volebnom úspechu sa dá predpokladať, že Berlusconi si brúsi vybielené zuby na návrat do vysokej politiky.

Politické guľky

Na čelo sicílskeho regiónu sa postaví šesťdesiatdvaročný Nella Musumeci. V regionálnych voľbách, ktoré sa konali v nedeľu 5. novembra, získal bezmála 40 percent hlasov. Niekdajší námestník ministra práce odštartoval svoju politickú kariéru v 70. rokoch v neofašistickom Talianskom sociálnom hnutí. V roku 1995 presedlal na pravicu, konkrétne na Národnú alianciu, v ktorej farbách sedel v Európskom parlamente.

Ako europoslanec skončil v roku 2009. Musumeciho postavila koalícia pravého stredu pozostávajúca z troch strán - z Berlusconiho strany Vpred, Taliansko (Forza Italia), pravicovej Ligy severu a hnutia Bratia Talianska (Fratelli d’Italia). Strany sa vyznačujú euroskepticizmom, nacionalistickou ideológiou a protimigračnou politikou. Denník La Repubblica na margo volebnej spolupráce ironicky poznamenal, že lídri troch strán „uzavreli aracinový pakt“. Aracini sú tradičné sicílske vyprážané ryžové guľky plnené mäsom, zeleninou alebo syrom. Kandidatúra strán v koalíciách je pritom úplná novinka. Novelu volebného zákona, ktorá to umožňuje, odobrila snemovňa v októbri.

Berlusconi na scéne: Kandidát jeho koalície Nella Musumeci, vpravo vedľa Berlusconiho, vyhral regionálne voľby na Sicílii. Sám expremiér chodil zaňho agitovať na ostrov v Stredozemnom mori.
Berlusconi na scéne: Kandidát jeho koalície Nella Musumeci, vpravo vedľa Berlusconiho, vyhral regionálne voľby na Sicílii. Sám expremiér chodil zaňho agitovať na ostrov v Stredozemnom mori.
Zdroj: TASR

V tesnom závese za Musumecim zostal kandidát populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) Giancarlo Cancelleri s 34,7 percenta voličských hlasov. M5S triumfovalo vo vlaňajších komunálnych voľbách v Ríme a Turíne. Kandidát vládnucej Demokratickej strany bývalého premiéra Mattea Renziho Fabrizio Micari sa so ziskom 18,7 percenta hlasov na Sicílii prepadol až na tretie miesto.

Na voľby stredozemského ostrova upieralo zrak nielen celé Taliansko. Agentúry ich označili za „skúšku nanečisto“, respektíve test pred parlamentnými voľbami. Tie sa budú konať najneskôr na jar budúceho roka. Sicília je jedným z najchudobnejších talianskych regiónov, pričom problémy ostrova sú zároveň problémami celého Talianska. Krajinu v tvare čižmy trápi vysoká nezamestnanosť, verejný dlh, nízky hospodársky rast a prílev migrantov z geograficky blízkej severnej Afriky. Práve migrácia bude podľa agentúry Reuters zrejme nosná téma nadchádzajúcich parlamentných volieb alebo minimálne jedna z kľúčových. Berlusconi sa v rámci predvolebných sľubov zaviazal na Sicílii zmierniť hospodárke ťažkosti a dať stopku nelegálnemu prisťahovalectvu.

Berlusconi opäť v sedle

„Sicília si vybrala cestu skutočnej, vážnej a konštruktívnej zmeny, založenej na čestnosti, schopnostiach a skúsenostiach,“ napísal Berlusconi po regionálnych voľbách na svojom účte na Twitteri. Pravda, ako najdlhšie slúžiaci povojnový premiér, ktorý túto pozíciu zastával viac ako desať rokov, má Berlusconi skúseností habadej. Slová o čestnosti z jeho úst už vyznievajú trošku ironicky a mohli by sme si dovoliť o nich zapochybovať, ale o tom o chvíľu.

Dôvod na úsmev: Kandidát Berlusconiho koalície vyhral regionálne voľby na Sicílie. Podľa analytikov je to jeho šanca na návrat do vysokej politiky, ktorej sa nevie vzdať.
Dôvod na úsmev: Kandidát Berlusconiho koalície vyhral regionálne voľby na Sicílie. Podľa analytikov je to jeho šanca na návrat do vysokej politiky, ktorej sa nevie vzdať.
Zdroj: TASR

Berlusconi v rámci predvolebnej kampane oslovoval potenciálnych voličov priamo na ostrove. Vyplatilo sa. Analytici začali hovoriť o jeho šanci na návrat do vysokej politiky, z ktorej sa vytratil po množstve škandálov a súdnych sporov. Na zmŕtvychvstanie politického „zombíka“ by pritom stavil asi málokto. Na ceste za sicílskym úspechom ho nestopla ani vlaňajšia náročná operácia srdca. „Povstal z popola a je opäť v sedle. Ten človek je génius. Navzdory všetkému je späť,“ citoval The Telegraph slová politológa Roberta D’Alimonteho z Univerzity LUISS Guido Carli v Ríme. „Berlusconi, ktorý má viac životov ako mačka, zostáva pilierom. Zmúdrel a vrátil sa, aby zabránil tomu, aby Taliansko upadlo do chaosu, ktorý podľa neho stelesňuje víťazstvo M5S,“ povedal pre agentúru AFP politológ Marco Angelo Gervasoni.

A možno len zostalo nenaplnené jeho politické ego. Hoci Berlusconi bol premiérom krajiny až štyrikrát, cesta k piatemu funkčnému obdobiu v kresle predsedu vlády vyzerá zahataná. Aspoň zatiaľ. V roku 2014 Berlusconiho právoplatne odsúdili na štyri roky väzenia za daňové úniky vo svojej firme Mediaset. V 90. rokoch sa vraj mediálny magnát zaplietol do špekulatívneho nákupu umelo nadhodnotených vysielacích práv o stámilióny eur. Machináciami sa spoločnosť vyhla plateniu daní. Namiesto pobytu v cele si Berlusconi odpykal alternatívny trest - verejnoprospešné práce v domove dôchodcov. Zjavne ho však viac škrie to, že nesmie zastávať volené funkcie, veď zo senátu ho vypoklonkovali po devätnástich rokoch. Obrátil sa preto na Európsky súd pre ľudské práva dúfajúc, že ten rozhodnutie zvráti a on sa bude môcť vrátiť na politické výslnie. Alebo skôr zatmenie?

Na rováši toho má viac

Daňové podvody zďaleka nie sú jediným Berlusconiho prešľapom, ktorý sa predral na povrch. V očiach mnohých je Berlusconi stelesnením problematického prepojenia biznisu, médií a politiky.

Platený sex: Bývalý mediálny magnát a politik preslávený bujarými party bunga-bunga čelil v kauze Rubygate obžalobe z plateného sexu s neplnoletou a zo zneužitia právomoci. Podľa obžaloby mal Berlusconi v roku 2010 platený pohlavný styk s marockou tanečnicou Karimou Mahrúgovou, alias Ruby, v čase, keď ešte nemala 18 rokov, čo je trestné. V roku 2015 si mohol Berlusconi po oslobodzujúcom verdikte Najvyššieho súdu vydýchnuť. Podľa súdu nevedel, koľko má prostitútka skutočne rokov.

Marocká tanečnica Karima Mahrúgová známa ako Ruby: Známa zo sexuálneho škandálu s talianskym expremiérom Silviom Berlusconim. Ten podľa súdu nevedel, že Ruby bola v čase ich stretnutia maloletá.
Marocká tanečnica Karima Mahrúgová známa ako Ruby: Známa zo sexuálneho škandálu s talianskym expremiérom Silviom Berlusconim. Ten podľa súdu nevedel, že Ruby bola v čase ich stretnutia maloletá.
Zdroj: TASR

Premlčané podplácanie: Hoci v prípade podplácania súd vymeral Berlusconimu trojročné väzenie, chládku sa pre premlčanie nakoniec vyhol. Berlusconi údajne v období rokov 2006 až 2008 podplatil opozičného senátora Sergia De Gregoria, aby prešiel na jeho stranu. Podľa De Gregoria to Berlusconiho vyšlo na tri milióny eur.

Sicílska mafia: Najnovšou kauzou lídra strany Vpred, Taliansko je jeho vyšetrovanie v spojitosti s tromi bombovými atentátmi z roku 1993 vo Florencii, v Ríme a Miláne, ktoré si vyžiadali desať obetí. Denník La Repubblica o tom informoval koncom októbra. Berlusconiho v tomto prípade vyšetrovali už dvakrát predtým, pričom posledné vyšetrovanie uzavreli v roku 2011. Prachom však nezapadlo. Prokuratúra vo Florencii dostala od súdu zelenú, aby prípad opäť otvorila. Vyšetrovatelia totiž majú v rukách odposluchy bosa sicílskeho podsvetia Cosa Nostra Giuseppeho Graviana, s ktorým údajne bol v priamom kontakte Berlusconi a jeho poradca, spoluzakladateľ strany, Marcello Dell’Utri.

Giuseppe Graviano: Mafiánski boss, odsúdený za bombové atentáty vo Florencii, Ríme a Miláne. V spojitosti s útokmi je už tretíkrát vyšetrovaný aj Silvio Berlusconi.
Giuseppe Graviano: Mafiánski boss, odsúdený za bombové atentáty vo Florencii, Ríme a Miláne. V spojitosti s útokmi je už tretíkrát vyšetrovaný aj Silvio Berlusconi.
Zdroj: TASR

V zmysle niečo za niečo sa vysokopostavení štátni predstavitelia mali dohodnúť s Cosou Nostrou, že prestane s atentátmi, za čo mafiáni dostanú miernejší väzenský režim a nezhabú im majetok.