Keď sa v máji 2018 princ Harry, vojvoda zo Sussexu, ženil s herečkou Meghan Marklovou, staršou o štyri roky, mal sa skvele aj Henry Morley z päťtisícového mestečka Malton, vzdialeného necelé tri stovky kilometrov od Londýna. Mechanik Morley sa totiž od svojich osemnástich narodenín nápadne na princa podobá, a tak sa to rozhodol využívať naplno. Začal ho napodobňovať a chodiť po rôznych vystúpeniach na diskotékach a v baroch, kde mu za jeho umelecké číslo a jedno vystúpenie zaplatili raz až 2 800 eur. Zvyčajná taxa bola v prepočte okolo 1 600 eur.

Harry s Meghan sa však nedávno rozhodli opustiť Spojené kráľovstvo a usadiť vo svojom rodinnom sídle v losangeleskej Santa Barbare. Británia fakt, že Harry opustil vlastnú krajinu, vníma tak trochu ako zradu a o Morleyho služby zrazu nie je žiadny záujem.

Už ma nechcú

Odkedy prominentný kráľovský pár nabral smer USA, Morley čaká na novú zákazku márne. „Odkedy sú preč, neprišla ani jedna. Majitelia klubov a barov prestali mať záujem,“ posťažoval sa dnes 31-ročný Morley denníku Daily Mail.

Ako majiteľovi garáže mu tak nezostáva nič iné, len zarábať si v remesle, ktoré vyštudoval - ako automechanik. „Či sa ešte nejakej podobnej zákazky na imitovanie dočkám, záleží, čo Harry s Meghan v ďalších mesiacoch urobia. Ak sa prestanú ukazovať na verejnosti, bude to koniec mojich fušiek,“tvrdí Morley.

V GALÉRII si pozrite FOTO dvojníka princa Harryho a ďalších slávnych osobností>>

Maltonský mechanik, ktorého prezývajú Princ Harry severu, si síce takto vďaka extrémnej podobnosti dokázal privyrobiť slušné peniaze, na druhej strane so snúbenicou Emmou Youngovou to občas nemá ľahké. Sú spolu už štyri roky, no Emma často žiarli, keď sa na verejnosti ľudia otáčajú za jej priateľom a nie za ňou. „Chcú sa odfotiť so mnou a nie s ňou, čo občas nesie veľmi ťažko,“priznáva Morley, ktorý však zvedavé pohľady okoloidúcich už dávno nerieši. „Zvykol som si na ne.“

Podoba je však len vizuálna, jeho silný yorkshirský akcent (Malton leží v grófstve Severný Yorkshire) okamžite naznačuje, že nemáte tú česť s vojvodom z Essexu, ale len s jeho dvojníkom. „Občas to bolo ťažké aj na vystúpeniach, lebo ľudia očakávali, že bude všetko dokonalé a to, bohužiaľ, nejde. Ale keď sa so mnou chcel niekto odfotiť, tak som mu nepovedal nie,“spomína Morley.

Má za sebou aj vystúpenia s inými kráľovskými dvojníkmi - herečkou Jeanette Charlesovou, ktorá sa podobá na Alžbetu II., či Petrom Hugom, à la princom Charlesom. Charlesová si zahrala vďaka nápadnej podobnosti kráľovnú vo viacerých filmoch, ba dlhé roky fungovala aj ako dvojníčka na oficiálnych akciách. V súkromnej fotozbierke tak má cenné fotky s Freddiem Mercurym, Ali­ceom Cooperom, Petrom Sellersom či Muhammadom Alim. „Ali bol úžasný. Švihák a navyše džentlmen,“spomínala neskôr Jeanette, matka troch detí, ktorá si dnes užíva dôchodok v mestečku Danbury. Väčšina z celebrít, s ktorými sa ako dvojníčka stretla, vraj mala charizmu a šarm. „Len O. J. Simpson bol nafúkaný a namyslený. Chválil sa, že zarobí za deň toľko, čo ja za rok. Hrozné.“

Rovnako fungovala Heidi Aganová. Jej nápadná podoba s manželkou princa Williama Kate jej umožnila dať v práci, v ktorej sa živila ako servírka, výpoveď a ísť robiť vojvodkyni z Cambridgea dvojníčku. Ako matke dvoch detí jej platili 800 eur za „deň dvojníčenia“. Slušné, čo poviete?

Nie je žiadnym tajomstvom, že kráľovskej rodine sa občas dvojníci zišli. Pred svadbou princa Charlesa s Camillou v apríli 2005 zorganizovala istá nízkonákladová spoločnosť zápolenie dvojníkov mladomanželov. Prihlásilo sa desať dvojíc, ktorí súťažili v rôznych disciplínach - napríklad v chôdzi či v ušľachtilom mávaní. Víťazný pár potom oficiálne pozvali na svadbu.

Na MS v ragby príde

Ktovie, ako na povzdych svojho dvojníka v britskom bulvári reaguje samotný princ Harry. Otec ročného syna Archieho sa spolu s Meghan rozhodol viesť v Amerike nezávislejší život a plánovať si vlastnú kariéru. Hoci sa povinností člena kráľovskej rodiny vzdal, titul princ mu zostal, rovnako tak titul vojvoda zo Sussexu.

Jeho dvojník Morley však možno nemusí zúfať. Na budúci rok na jeseň sa v Anglicku uskutočnia majstrovstvá sveta v ragby a Harry ako patrón tohto športu v krajine už stihol vyhlásiť, že v tom čase určite do Británie zavíta. Napokon, nenechal si ujsť ani žrebovanie majstrovstiev sveta v januári tohto roku v Buckinghamskom paláci.

„Je to úžasná hra, ktorá spája ľudí. Hráčov i fanúšikov. Obdivujem všetkých, ktorí ju hrávajú. Dúfam, že si ju raz obľúbi aj môj syn Archie. Už som si s ním chcel v záhrade nášho nového domu zahádzať, ale miniragbyovú loptu v Amerike jednoducho nezoženiete,“ citoval Harry denník NZ Herald. Morley si však musí na jeho príchod po­čkať. No pri tom čakaní ho vraj teší aspoň to, že pri jeho napodobňovaní nemusí nosiť oblek. „Ak by som bol Williamov dvojník, nemal by som na výber.“

V GALÉRII si pozrite FOTO dvojníka princa Harryho a ďalších slávnych osobností>>