Je to desivé, musím zistiť, čo sa, do čerta, deje, - zanadával si pre televíziu CNN Niall McCannan, šéf ochranárskej charitatívnej organizácie National Park Rescue. Čo ho teda tak roz­ohnilo? Záhadné úmrtia slonov v Botswane.

Tajomné úmrtia

V africkej krajine žije asi 130-tisíc slonov, čo je najviac na kontinente. Asi desať percent z nich nájdete v oblasti delty rieky Okavango a práve tam sa začali diať zvláštne veci. Za posledné tri mesiace za záhadných okolností umre­lo až 360 jedincov. Ochrancovia si niečo podobné nepamätajú. Telá mŕtvych zvierat objavujú pravidelne, niektoré bezvládne ležia pri napájadlách, ďalšie vyzerajú, akoby sa práve zrútili na hlavu. Navyše ani s tými živými to často nevyzerá ružovo. Miestni aktivisti zaznamenali prípady, keď vychudnuté zviera donekonečna kráčalo do kruhu, neschopné zmeniť smer pohybu.

Záhada je o to väčšia, že v prípade ostatných živočíšnych druhov nezaznamenali zvýšený počet úmrtí ani žiadne choroby. Pred odborníkmi je teda náročná úloha zistiť príčinu skazy slonov. Z mŕtvych zvierat už odobrali vzorky, ktoré teraz dôkladne preskúmajú.

HRÔZA Za posledné tri mesiace umrelo v delte rieky Okavango najmenej 360 slonov.
Zdroj: Profimedia

Kým nedospejú k nejakým výsledkom, môžeme len špekulovať. Teórií je viacero. Botswana vlani napriek medzinárodným protestom zrušila zákaz poľovania na slony, takže ako možné vysvetlenie sa javí pytliactvo. Len nesedí, že mŕtve zvieratá majú kly, pre ktoré ich rôzni ziskuchtivci lovia. Ako dôvod úmrtí sa spomína sloní parazit, dokonca sa špekuluje aj o tom, či zvieratá neskolil COVID-19.

Ohrozené

Nech už je príčina akákoľvek, McCannan upozorňuje, že by sme mali prísť celej veci na koreň čo najskôr, lebo aj tak počet slonov afrických v globálnom meradle výrazne klesá. Ochranárske organizácie ich zaraďujú medzi zraniteľné druhy. Sčítanie zvierat zverejnené v roku 2016 odhalilo zarážajúce zistenia. Len za sedem rokov, v období 2007 až 2014, celosvetová populácia slonov poklesla najmenej o 30 percent.