„Nikdy nebudete sami,“ povedal Biden Zelenskému, pre ktorého bola cesta do USA jeho prvou zahraničnou návštevou od začiatku vojny na Ukrajine. Ešte pred schôdzkou oboch prezidentov Washington potvrdil, že v rámci balíka pomoci v hodnote 1,85 miliardy dolárov pošle Kyjivu i systémy protivzdušnej obrany Patriot. Neskôr Biden povedal, že hodnota nového balíka pomoci bude viac ako dve miliardy dolárov, pričom prisľúbil ďalších 45 miliárd dolárov.

Zelenskyj: Americká pomoc nie je „charita“, ale „investícia“ do globálnej bezpečnosti a demokracie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stredajšej návštevy amerického Washingtonu pred tamojšími zákonodarcami poďakoval Spojeným štátom za podporu a pomoc pri financovaní boja proti Rusku. Zdôraznil, že tieto peniaze nepovažuje za „charitu“, ale „investíciu“ do globálnej bezpečnosti a demokracie.

Zelenskyj je vo Washingtone na svojej prvej zahraničnej ceste od začiatku ruskej invázie na Ukrajine a to, že môže byť v Bielom dome, označil za veľkú česť. "Vďaka od našich obyčajných ľudí vašim obyčajným ľuďom, Američanom. Veľmi si vás vážim. Myslím, že je naozaj ťažké pochopiť, čo máme na mysli, keď hovoríme, že si to vážime," povedal Zelenskyj. Následne odovzdal Bidenovi vojenskú medailu od vojaka z ukrajinského mesta Bachmut, kde v súčasnosti prebiehajú tvrdé boje. Americký prezident svojmu ukrajinskému kolegovi povedal, že Ukrajinci "inšpirujú svet" svojou odvahou a odolnosťou. "Prezident Zelenskyj, Spojené štáty stoja pri ukrajinskom ľude, stojíme pri Vás, ste skvelým lídrom," uviedol Biden. 

Viac foto z návštevy nájdete v GALÉRII

Zelenského návšteva bola zameraná na oživenie podpory pre jeho krajinu v Spojených štátoch a na celom svete v čase, keď existujú obavy, že spojenci sú čoraz unavenejší z nákladnej vojny, ktorá spôsobila narušenie globálnych dodávok potravín a energií.

Zelenskyj strávil vo Washingtone menej ako desať hodín, kým sa vydal späť na Ukrajinu. Vo svojich poznámkach pred zákonodarcami sa Zelenskyj vrátil k víťazstvám v bitke o Ardeny, zlomovému bodu počas druhej svetovej vojny, a vojnovej bitke pri Saratoge v roku 1777, ktorá sa zasa považuje za zlomový bod americkej revolúcie.
Ukrajinský líder predpovedal, že budúci rok bude „bodom obratu“ vo vojne. Podotkol, že „ukrajinská odvaha a americké odhodlanie musia zaručiť budúcnosť našej spoločnej slobody - slobody ľudí, ktorí stoja za svojimi hodnotami“.

Zelenskyj zožal búrlivý potlesk od členov Kongresu a odovzdal poslancom ukrajinskú vlajku podpísanú vojakmi z frontového mesta Bachmut na východe Ukrajiny, ktoré navštívil v utorok. Vlajku za ním na tribúne vyvesili predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a viceprezidentka Kamala Harrisová.