Tip na článok
Uvoľnenie: Minulý rok americký prezident Barack Obama slávnostne obnovil vzťahy s Kubou, ktorý boli desaťročia zmrazené.

Bizarný útok: Kanadskí a americkí diplomati na Kube prišli o sluch. Je za tým záhadná zbraň

Keď minulý rok americký prezident Barack Obama slávnostne obnovil vzťahy s Kubou, ktoré boli celé desaťročia zmrazené, zdalo sa, že rozum zvíťazil nad zaťatosťou. No teraz sa zdá, že všetko ostalo pri starom. Aspoň na kubánskej strane.

Galéria k článku (3 fotografie )
Sonická zbraň: Zvukové alebo sonické zbrane nie sú žiadnou novinkou a dokážu aj zabíjať.
Ohrození?: Všetci zahraniční diplomati v Havane žijú a pracujú v priestoroch, ktoré patria kubánskej vláde a tá ich aj spravuje
Uvoľnenie: Minulý rok americký prezident Barack Obama slávnostne obnovil vzťahy s Kubou, ktorý boli desaťročia zmrazené.

Americké embargo proti „ostrovu slobody“ platilo v rôznych formách od roku 1960 a všetkým už bolo jasné, že nemá žiadny efekt. A tak Barack Obama vyhlásil, že je rozumné oslobodiť sa od minulosti a vykročiť vpred k novým začiatkom... Už vtedy malo jeho liberálne gesto veľa kritikov, ktoré varovali, že nehumánny kubánsky režim sa nezmenil. Po aktuálnom škandále ich ešte viac pribudlo. Niekto totiž na amerických diplomatov tesne po ich príchode do Havany použil neznámu zvukovú zbraň alebo iné zariadenie, ktoré niektorým z nich trvalo poškodilo sluch.

Diplomatická nevoľnosť: Až päť amerických diplomatov a ich manželiek sa muselo vrátiť z Kuby domov pre zdravotné problémy. Washington neuviedol, čím všetkým trpia. Obmedzil sa len na konštatovanie, že mali bolesti hlavy a poškodený sluch. Podľa amerických médií minimálne jeden diplomat ohluchol natrvalo. Našťastie sa nič nestalo deťom, ktoré so svojimi rodičmi v diplomatickej službe v Havane žili. Podľa najnovších informácií sa záhadné problémy so sluchom začali prejavovať aj u niektorých kanadských diplomatov na Kube.

Americké a kanadské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásili, že presná príčina týchto zdravotných problémov je zatiaľ neznáma. S najväčšou pravdepodobnosťou ich však spôsobila sofistikovaná sonická zbraň, ktorú niekto umiestnil vnútri americkej a kanadskej rezidencie alebo neďaleko nich. Zbraň musela pôsobiť tak, že ju nebolo možné zachytiť ľudským uchom. Postihnutí diplomati si však jasne uvedomovali rôzne zdravotné problémy, ktoré vyústili až do straty sluchu. Do Havany pricestovali v lete 2016 a nevoľno im začalo byť už na jeseň. USA berú škandál veľmi vážne a vyzývajú Castrov režim na dôkladné vyšetrovanie. Američania ako odvetu vypovedali z Washingtonu dvoch kubánskych diplomatov.

Kuba sa bráni: „Kuba nikdy nepovolila ani nepovolí, aby jej územie bolo použité na útok voči akreditovaným členom diplomatického zboru a ich rodinám,“ vyhlásilo kubánske ministerstvo zahraničných vecí. Havana sa vraj o tajomných problémoch Američanov dozvedela 17. februára a okamžite začala „rozsiahle vyšetrovanie s absolútnou prioritou“, aby odhalila príčinu a vinníkov. Na tento účel zriadila špeciálnu komisiu a posilnila bezpečnostné opatrenia v okolí americkej a kanadskej rezidencie. Aj preto považuje vyhostenie dvoch kubánskych diplomatov z Washingtonu za „ničím nepodložené“.

Komunistický ostrov si dal záležať na tom, aby vo svojom vyhlásení uistil svet, že „Kuba je vo všeobecnosti uznávaná ako bezpečné miesto pre návštevníkov a zahraničných diplomatov vrátane amerických občanov“. Snaha nepoškodiť si imidž je pochopiteľná, keďže pre Kubu je príjem z turizmu významný finančný zdroj.

Záhada trvá: Čo sa teda stalo a kto je za tým, zostáva záhadou. Médiá priniesli uniknuté informácie z vyšetrovania, ktoré naznačujú, že za sonickými útokmi môže byť aj tretia strana. Najčastejšie sa preveruje ruská stopa, ktorá teoreticky mohla konať bez kubánskeho vedomia. Motív však zostáva nejasný. Je možné, že niekomu skrátka prekáža oteplenie vzťahov medzi USA a Kubou a robí všetko pre to, aby sa chod vecí vrátil späť do starých koľají. Nedá sa ani vylúčiť, že nešlo o zbraň, ale o iné neznáme zariadenie, ktorého cieľom mohla byť špionáž či odpočúvanie.

Fakt je, že všetci zahraniční diplomati v Havane žijú a pracujú v priestoroch, ktoré patria kubánskej vláde a tá ich aj spravuje. Zároveň platí, že Kuba je stále pod autoritárskym režimom, ktorý je upodozrievavý k cudzincom a predovšetkým americkí diplomati sú pod nenápadným, ale neustálym dozorom. Aj preto mnohí znalci miestnych pomerov tvrdia, že je prakticky nemožné, aby ktokoľvek tretí podnikol takú závažnú akciu voči Američanom na Kube bez toho, aby o tom niekto z kubánskej strany nevedel.

Sonické zbrane: Zvukové alebo sonické zbrane nie sú žiadnou novinkou a dokážu aj zabíjať. Je známe, že Hitlerov spolupracovník Albert Speer vyvíjal už koncom druhej svetovej vojny novú zbraň v podobe akustického kanóna. Mal byť schopný vyvinúť taký ohlušujúci zvuk, že by paralyzoval a dokonca usmrtil každého v dostatočnej blízkosti. Zbraň fašisti nikdy nepoužili. Jej vývoj však išiel ďalej a neskôr sa v rôznych podobách začala používať tam, kde armáda alebo silové zložky chceli len rozohnať dav alebo paralyzovať nepriateľa bez strát na životoch. Američania používali sonické zbrane už v sedemdesiatych rokoch vo Vietname, vo svojej výbave ich má izraelská armáda, ale aj česká polícia. Celkovo sa používajú vo viac ako 70 krajinách po celom svete.

Najznámejšie zvukové delo je americké zariadenie LRAD, ktoré dokáže zasiahnutým ľuďom vyvolať neznesiteľnú bolesť. Vysiela mimoriadne silný zvuk až 150 decibelov v presne ohraničenom úzkom kuželi. Vzniká tak zaujímavý efekt, že človek, ktorý stojí kúsok od zasiahnutej zóny, sa môže len nechápavo dívať na ľudí hneď vedľa neho, ktorí sa zvíjajú od bolesti. Jeho účinný dosah je zhruba 300 metrov - v tejto vzdialenosti ľudia pociťujú silné bolesti hlavy a nutkanie utiecť preč. So skracujúcou sa vzdialenosťou sa bolesti zväčšujú, zasiahnuté obete vracajú, prípadne defekujú a pri pätnástich metroch dochádza k trvalému poškodeniu sluchu.

Lenže amerických a kanadských diplomatov zasiahlo zariadenie, ktoré vôbec nepočuli. Zrejme teda išlo o nejaký druh infrasonickej alebo ultrazvukovej zbrane, ktoré ľudské ucho nedokáže zachytiť. Inžinier Vic Tandy experimentoval s ich schopnosťou rozkmitať na diaľku rôzne mäkké tkanivá ľudského tela. Pri takom zásahu je obzvlášť náchylné napríklad oko. Ľudia, ktorí sa podrobili Tandyho pokusom, hovorili o tom, že videli intenzívne a nepríjemné záblesky.

Vysoké frekvencie dokážu rozkmitať aj nervový systém človeka a jeho vnútorné orgány. Pokusným myšiam takto vedci dokázali fatálne poškodiť pľúca a srdce. V tejto chvíli je možné, že okrem sluchu diplomatov môžu byť opäť fatálne poškodené aj krehké americko-kubánske vzťahy.

VIDEO Plus 7 Dní