Tip na článok
Gassin: Kamenné múry, drevené okenice

Blízko Saint -Tropéz leží jedna z najkrajších dedín Francúzska, narodila sa v nej aj dcéra Romy Schneiderovej

Gassin je malou a trochu skrytou perlou regiónu Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Galéria k článku (8 fotografií )
Gassin je jednou z najkrajších francúzskych dedín
Kostol Nanebovzatia Panny Márie pochádza z roku 1558.
Romantický aj malebný Gassin.

Na skalnatom výbežku dvesto metrov nad morom a jedenásť kilometrov od francúzskeho Saint -Tropéz si nás získalo miesto s podmaňujúcou romantikou. Úzke kamenné uličky pomedzi upravené domčeky v provensálskom štýle, pootvárané okenice, do ktorých vás láka nazrieť a stať sa na chvíľu súčasťou iných životov, ale aj pokoj a prekrásny výhľad na krajinu. To je Gassin, jediná dedinka na poberží Stredozemného mora, ktorá je od 7. mája 1994 v exkluzívnom klube "Najkrajšie dediny Francúzska."

Nechýbajú obchodíky so suvenírmi, ale nie sú na každom kroku.
Nechýbajú obchodíky so suvenírmi, ale nie sú na každom kroku.
Monika Mikulcová

Malebná a romantická

Aj cez sezónu v nej vládne pokoj, ktorý uvíta každý účastník tlačenice na cestách smerujúcich do mesta presláveného umelcami, ale najmä jedným žandárom v podaní Louisa de Funès. Hovoria jej aj Gardien du Golfe - Strážca zálivu. Môže byť krajšia odmena za dopravné dusno než výhľad na zátoky, vinice a lesy tejto najpopulárnejšej časti Francúzska? Alebo prechádzka malebnými uličkami, príjemne ukrytými v tieni... Vzduchom sa šíri vôňa kvetov, zrazu mizne akýkoľvek ruch z prímorských letovísk.

Výhľad z 200-metrovej nadmorskej výšky.
Výhľad z 200-metrovej nadmorskej výšky.
Monika Mikulcová

Architektonický aj historický skvost

Gassin je rodiskom niekoľkých známych ľudí. Napríklad Sarah Magdaleny Biasini, druhého dieťaťa slávnej herečky Romy Schneider a Daniela Biasiniho, jej druhého manžela. Prišla na svet v Gassine 21. júla 1977.

Malebné uličky s množstvom zelene.
Malebné uličky s množstvom zelene.
Monika Mikulcová

Kadečo pamätá toto malebné miesto nad zálivom. Po dobytí Gálie prešlo pod vládu Rimanov a o pestrej minulosti hovoria aj názvy tamojších ulíc - Passage du Guet, Porte des Sarrazin, Rue du Fort alebo Passage des Templiers. Kostol Panny Márie Nanebovzatia obce pochádza z roku 1558. Kaplnka Panny Márie, ktorá leží pod dedinou, uprostred lesa, je ešte staršia.

Dnes síce dedinka na juhu Francúzska žije hlavne z cestovného ruchu, ale v skutočnosti si zachováva pokojnú vidiecku atmosféru. Nechýbajú ani reštaurácie a obchodíky so suvenírmi, ale rozhodne o ne nezakopávate na každom rohu.

VIDEO Plus 7 Dní