Rishi Sunak bol v rokoch 2020 - 2022 bol ministrom financií. Mal počas turbulentného pandemického obdobia na starosti štátny rozpočet. Presadzoval „balíčky“ pomoci pre ľudí v núdzi i pre firmy, ktoré trpeli pre koronapandémiu poklesom príjmov. V lete tohto roku odstúpil na protest proti vtedajšiemu predsedovi vlády Borisovi Johnsonovi. Aj „vďaka“ nemu „strapatý premiér“ odstúpil, pričom pár dní pred rezignáciou Sunaka vnímali ako Johnsonovho budúceho nástupcu.

Sunak sľúbil napraviť chyby svojej predchodkyne.
Zdroj: WPA Pool

Ázijčan z Afriky

Rishi Sunak sa narodil 12. mája 1980 v meste Southampton na juhu Anglicka, neďaleko Londýna. Jeho rodičia pricestovali do krajiny síce z Afriky, majú však pandžábsky indický pôvod. Sunak získal vzdelanie na prestížnych univerzitách v Spojenom kráľovstve, ako aj v Spojených štátoch amerických. Vyštudoval filozofiu, politológiu a ekonómiu na Oxfordskej univerzite. Neskôr získal titul MBA na Stand­fordskej univerzite v Spojených štátoch amerických. Po štúdiách krátko pracoval ako analytik pre americkú banku Goldman Sachs a spravoval hedžový fond.

S manželkou Akshatou Murthyovou patria medzi najbohatších ľudí v krajine. Podľa rebríčka bohatstva Sunday T­im­e­s Rich List ich majetok dosahuje hodnotu 730 miliónov libier. Začiatkom tohto roka ho zaradili do zoznamu najbohatších ľudí Spojeného kráľovstva. Podľa The Guar­dian ide o prvého politika v prvej línii, ktorý sa v tomto rebríčku objavil od roku 1989. Ako napísal portál News­week, manželia sú bohatší než samotný kráľ Karol III. Ten po smrti kráľovnej Alžbety II. zdedil približne 442 miliónov libier. Treba však dodať, že kráľovská rodina vlastní aj celé portfólio majetku zahrnujúceho šperky, umelecké diela i pozemky v hodnote miliárd eur.

Politik je aj majiteľom štyroch nehnuteľností po celom svete. Ich hodnota sa odhaduje na vyše pätnásť miliónov libier. Sunak trávi väčšinu svojho voľného času s rodinou v päťizbovom dome vo štvrti Kensing­­ton v západnom Londýne. Ako odhadujú realitní makléri, hodnota nehnuteľnosti je viac ako sedem miliónov libier. Cez víkendy sa so svojimi blízkymi presúva do kaštieľa v obci Kirby Sigston. Za rezidenciu zaplatil zhruba pol druha milióna libier, dnes má hodnotu o 500-tisíc libier viac. Sunak do nehnuteľnosti doplnil wellness, krytý bazén, vírivku, štúdio jogy, posilňovňu i tenisový kurt.

Rishi Sunak si získal sympatie voličov počas pandémie.
Zdroj: TASR

Kariéra

Do politiky vstúpil v roku 2014, keď sa stal poslancom za konzervatívcov za severoanglický Richmond. Počas brexitového referenda v roku 2016 podporoval vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. V júli 2019 zasadol na pozíciu námestníka ministra financií v Johnsonovom kabinete, následne začiatkom roka 2020 bol povýšený na šéfa štátnej pokladnice. Túto funkciu vykonával do svojej rezignácie začiatkom tohtoročného júla.

Sympatie voličov si získal predovšetkým tým, že slúžil ako minister financií počas koronavírusovej pandémie a na jar 2020 presadil záchranný balíček vo výške 350 miliárd libier na pomoc domácnostiam v neľahkom období. Počas prvých mesiacov v úrade ho dokonca hodnotili ako jedného z najpopulárnejších britských politikov za niekoľko ostatných dekád.

Sunak je prvým premiérom, ktorého vymenoval nový kráľ Karol III.
Zdroj: Profimedia

Viac fotografií si pozrite v GALÉRII.

Škandály

Jeho obľúbenosť začala výrazne padať tento rok najmä po tom, čo ho dostihli dva škandály. V apríli tohto roka vyšlo najavo, že jeho manželka Akshata Murthyová, ktorá je dcérou indického miliardára, neplatila v Spojenom kráľovstve žiadne dane zo svojich zahraničných príjmov. Ďalší škandál súvisel s jeho zelenou kartou, teda povolením na prácu v USA. Kartu si nechal aj po tom, ako ho vymenovali za britského ministra financií.

Predsa len má nejaké to maslo na hlave.
Zdroj: Profimedia