Jedna patrí medzi symboly jadranského pobrežia, druhá je rajom pre zábavychtivých mladých ľudí z celého sveta. Pláže Zlatni Rat na Brači a Zrće na Pagu sú magnety pre turistov aj továrne na zisk. Neprekvapuje preto, že v ich zákulisí sa dejú rôzne hry, veľa supov chce pre seba uchmatnúť kúsok z koláča. Ak sa naplnia plány krajských úradov, obe pláže na dlhé roky získa súkromný investor, čo by dva chorvátske klenoty mohlo nadobro zmeniť. Miestni obyvatelia sa proti plánom búria.

Vyťažená: Na pláži Zlatni rat sa v špičke sezóny stretne aj 10-tisíc turistov.
Vyťažená: Na pláži Zlatni rat sa v špičke sezóny stretne aj 10-tisíc turistov.
Zdroj: profimedia

Obavy o prácu

Možno ste niečo podobné už zažili. Kým sa opaľujete pri mori niekde na Makarskej riviére, osloví vás usmievavý, čiernovlasý Chorvát, či si nechcete urobiť výlet na ostrovy Hvar a Brač. „Dám vám najlepšiu cenu a je to tam naozaj nádherné,“ možno vám povie a ukáže letecké zábery nádhernej pláže, ako klin vrazenej do modrého, zvlneného Jadranu. Povestný Zlatni rat, teda Zlatý mys, v mestečku Bol na Brači. Zimnú idylu v Bole narušili koncom februára krajské úrady. Takzvaná županija so sídlom v Splite verejne ponúkla Zlatni rat na pätnásťročný prenájom, čo sa miestnym vôbec nepáči.

Ako píše Jutarnji List, majú obavy z toho, že koncesiu na pláž získa nejaký podozrivý zbohatlík či dokonca mafián a tunajších ľudí pripraví o prácu. Doteraz totiž pláž spravoval komunálny podnik Grabov rat a všetci boli viac-menej spokojní. „Chceme, aby peniaze, ktoré sa tu zarobia, tu aj zostali,“ hovorí o príčinách obáv ľudí lokálny politik Tihomir Marinković.

Ibaže vlani v auguste zmluva o prenájme vypršala a je veľmi otázne, či by Grabov rat dokázal podmienky tej novej splniť, ak by aj súťaž vyhral. Doteraz totiž krajským úradom spoločnosť za prenájom ročne platila v prepočte asi 150-tisíc eur a len tak-tak sa jej darilo neskončiť v mínuse. Županija od budúceho prenajímateľa žiada ročne takmer 250-tisíc eur a k tomu päť percent z príjmov. Čiže ten bude priam nútený zamerať sa viac na ziskovosť.

„Na ostrove je všetko o tridsať percent drahšie. Život je tu ťažký. Dokázali sme, že firma vo vlastníctve okresu dokáže kvalitne spravovať pláž. Máme obavy, že s príchodom súkromníka sa začnú kšefty rozdávať príbuzným a priateľom, keďže koncesionár môže vydávať povolenia na prevádzku stánkov so suvenírmi či reštaurácií, ako sa mu zachce. A všetko to môže byť na úkor obyvateľov Bolu, ktorí sa živia svojou prácou. Demografická situácia na Brači je beztak zlá a toto by mohlo viesť k ďalšej vlne vysťahovania.“

Igor Štimac: Slávny futbalista mal záujem o Zlatni rat. Miestni boli proti.
Igor Štimac: Slávny futbalista mal záujem o Zlatni rat. Miestni boli proti.
Zdroj: profimedia

Zväčšuje sa

Zlatni rat je nielen rajom vodných športov, ale aj svetový unikát. Pláž, ktorú vďaka originálnemu tvaru občas prirovnávajú k rohu, nikdy totiž nie je rovnaká. Neustále tu pofukuje vietor, vytvára vlny a tie ju potom menia. „Za mojich mladých čias bola pláž oveľa menšia. Navyše tu neboli borovice, ale už neďaleko mora rástli vinice a olivy,“ spomína dôchodca Vojimir Cvitanić. „Ako vlny nanášajú štrk, pláž sa zväčšuje.“ Zjavne má k Zlatnemu ratu osobitný vzťah. Ako aj väčšina domácich. Aj preto im osud pláže nie je ľahostajný a nejde len o finančné záležitosti.

Na Zlatnom rate sa v špičke sezóny občas stretne aj desaťtisíc turistov. Domáci sa obávajú, že ďalšie zvyšovanie počtu návštevníkov by bolo neúnosné. „Musíme zabrániť devastovaniu prírody. Už teraz je tu počas leta príliš veľa turistov a rôznych domčekov, ponuku by sme už nemali rozširovať,“ hovorí pre Jutarnji list miestny obyvateľ Toni Šeparović, podľa ktorého ani spomínané jednodňové výlety pláži veľmi neprospievajú.

„Treba zaviesť viac poriadku a obmedziť plavbu turistických lodí.“ Pred prílišnou turistickou expanziou varuje aj pestovateľ viniča Ivica Cvitović. „My všetci tu žijeme z turistiky, preto musíme chrániť prírodu ako oko v hlave - pre naše deti. A to dokážu len okresné úrady. Županiju zaujímajú len peniaze,“ tvrdí.

Nekompromisný: Umelec z Bolu Ivica Jakšic Puko zorganizoval v roku 2004 živú reťaz proti prenájmu pláže Zlatni rat. Ochotný je urobiť to opäť.
Nekompromisný: Umelec z Bolu Ivica Jakšic Puko zorganizoval v roku 2004 živú reťaz proti prenájmu pláže Zlatni rat. Ochotný je urobiť to opäť.
Zdroj: profimedia

Živá reťaz

Obavy obyvateľov Bolu pramenia z vlastnej skúsenosti. V deväťdesiatych rokoch pláž spravovali súkromníci vrátane tenistu Bruna Orešara a neosvedčilo sa im to. Aj preto, keď v roku 2004 prvý raz hrozilo, že krajské úrady z hry vyšachujú miestny komunálny podnik Grabov rat, zorganizovali originálny protest. Médiá vtedy na post nového šéfa pláže pasovali známeho futbalistu Igora Štimaca. Vyzeralo to ako hotová vec, ale obyvatelia Bolu sa vzbúrili.

Originálnu akciu usporiadal umelec, sochár a spisovateľ z Bolu Ivica Jakšić Puko. Päťsto miestnych obyvateľov podľa jeho pokynov vytvorilo živú reťaz od pláže do centra mesta. Potom si podávali z ruky do ruky vedrá s pieskom a časť Zlatniho ratu tak symbolicky preniesli na mestskú promenádu. Teraz sú pripravení podobný „umelecký performans“ zopakovať.

„Už vtedy sme avizovali, že prenesieme Zlatni rat na Pržnicu, najvyšší kopec na Brači. Teraz navrhujem, aby sme pláž premiestnili do Záhrebu pred úrad vlády. Alebo niekam do kelu. V každom prípade to bude umelecký počin, ktorý až do poslednej chvíle zostane prekvapením,“ uviedol Jakšić Puko pre Jutarnji list. Samozrejme, v prípade, že to bude nevyhnutné.

Chorvátska Ibiza: Na Zrće sa ľudia zabávajú 24 hodín denne.
Chorvátska Ibiza: Na Zrće sa ľudia zabávajú 24 hodín denne.
Zdroj: profimedia

Príbeh úspechu

Odkedy sa zo Zrće na Pagu stala mekka zábavy, akási chorvátska Ibiza, obyvatelia neďalekého mesta Novalja nezažili, aby pláž spravoval miestny komunálny podnik. Ale až tak veľmi im to nemusí prekážať. Pokiaľ ide o príjmy na obyvateľa, podľa štatistík sú tradične medzi najbohatšími v Chorvátsku, keď mesačne priemerne zarábajú viac ako 1 500 eur.

Zrejme je to dané historickým vývojom Zrće. Ešte pred niekoľkými desaťročiami išlo o pomerne odľahlú plážť, nie sú ojedinelé fotografie, na ktorých v špičke sezóny napočítate len zopár ľudí. Prvý plážový klub tam otvorili v osemdesiatych rokoch, ďalšie tri v roku 2002. Ale zlom nastal až o päť rokov, keď tu mal koncert v tom čase mimoriadne populárny DJ Tiësto. Neskôr sem začali chodiť ďalšie svetové hviezdy, začali vznikať festivaly elektronickej hudby. Pláž sa stala známa zábavou, ktorá trvá 24 hodín denne, čo sa premietlo do počtu turistov.

„V roku 2002 sme tu mali 70-tisíc turistov a asi pol milióna prenocovaní. V roku 2015 sa tieto čísla strojnásobili na 210-tisíc turistov a 1 373 000 prenocovaní,“ vysvetľuje pre portál dnevnik.hr Marina Šćiran Riznerová. V čom je teda problém? Aj v tomto prípade krajské úrady, tentoraz v meste Gospić, udelili novú koncesiu na pláž. A miestni obyvatelia majú pocit, že kšefty sa robia poza ich chrbát. Starosta Novalje Ante Dabo sa chce proti udelenej koncesii odvolať na súde.

Zrće: Čo s obľúbenou plážou urobí nový investor?
Zrće: Čo s obľúbenou plážou urobí nový investor?
Zdroj: profimedia

Bez urbanistického plánu

Ale poďme po poriadku. Začiatkom marca v súťaži uspelo konzorcium Cocomo. Pláž dostalo do prenájmu na dvadsať rokov, pričom sa zaviazalo ročne platiť v prepočte 175-tisíc eur a k tomu 3,6 percenta z ročného obratu, čo je niekoľkonásobne viac, než bola doterajšia cena. Okrem toho sa konzorcium zaviazalo v priebehu nasledujúcich rokov preinvestovať 1,3 milióna eur. Jeho riaditeľ Josip Šonje v rozhovore pre chorvátsku tlač naznačil, že chcú okrem zábavychtivých mladých ľudí prilákať rodiny a bohatšiu klientelu.

Napríklad by mohol vyrásť vodný svet pre deti. „Chceme sa zamerať na dennú ponuku, keďže na noc sú tu kluby,“ vysvetlil pre portál direktno.hr. Starosta Ante Dabo to však vidí inak a takéto slová považuje za prázdne sľuby. Celú verejnú súťaž o prenájom pláže považuje za nelegálnu a chystá sa napadnúť ju súdnou cestou. Argumentuje tým, že ešte nie je schválený urbanistický plán. Podľa neho tak dochádza k paradoxu, že víťazné konzorcium sa zaviazalo preinvestovať v Zrće veľké peniaze, pritom vôbec nevie, čo mu povolia vystavať.

Chorvátsku verejnosť zaujal fakt, že vo víťaznom konzorciu figuruje bezpečnostná firma Klemm Security, ktorej majiteľom je vojnový veterán Josip Klemm. Ten sa do povedomia verejnosti dostal ako vodca 555-dňového protestu pred záhrebským ministerstvom pre vojnových veteránov z rokov 2014 - 2015. Stanové mesto na Savskej ulici sa okrem iného v tom čase v nemalej miere podpísalo pod volebnú prehru ľavice. Vo viacerých médiách sa preto objavili podozrenia, že za úspechom konzorcia Cocome môže byť Klemmov politický vplyv a konexie.