Utečenci, budúcnosť Európskej únie, podpora talianskych politikov hnutiu žltých viest. Od vlaňajšieho nástupu euroskeptickej vlády v Ríme sa vzťahy s Parížom dostávajú na bod mrazu. Ale teraz už ide naozaj do tuhého - krajiny sa sporia o obrazy jedného z najväčších géniov v dejinách ľudstva, samotného Leonarda da Vinci.

Sporné obrazy si môžete pozrieť v galérii!

Klaňanie troch kráľov: Leonardova maľba z roku 1482 v galérii Uffizi vo Florencii.
Klaňanie troch kráľov: Leonardova maľba z roku 1482 v galérii Uffizi vo Florencii.
Zdroj: profimedia


Päťsté výročie

„Leonardo je Talian, vo Francúzsku len umrel,“ aj takto štátna tajomníčka talianskeho ministerstva kultúry Lucia Bergonzoniová vysvetlila, prečo Rím neprepožičia tri Da Vinciho obrazy parížskemu múzeu Louvre, ktoré v októbri zorganizuje veľkolepú výstavu pri príležitosti päťstého výročia maliarovej smrti. „Poskytnúť múzeu tieto obrazy by znamenalo odsunúť Taliansko na okraj veľkej kultúrnej udalosti.“

Neprekvapuje, že pri zdôvodňovaní použila nacionalistickú rétoriku. Koaličná vláda Bergonzoniovej krajne pravicovej Ligy severu a protisystémového Hnutia piatich hviezd si prispôsobila Trumpovu doktrínu a razí politiku Taliansko na prvom mieste. Neutrálneho pozorovateľa však môže trochu zaskočiť, že nacionalistické vášne prenikli aj do pomerne liberálnej oblasti kultúry.


Čo sa teda stalo? Predchádzajúca centristická vláda sa s Francúzmi údajne dohodla, že Louvru prepožičia obrazy z galérie Uffizi Zvestovanie, Klaňanie troch kráľov a Krst Krista. Francúzsko malo na revanš poskytnúť rímskemu múzeu Scuderie del Quirinale obrazy na podobnú budúcoročnú výstavu Raffaelovej tvorby. Ibaže Bergonzoniová označila takúto spoluprácu za nevýhodnú - väčšina Raffaelových diel sa podľa jej argumentov nachádza v Taliansku.

Vyhrotené vzťahy

Šéf florentskej galérie Uffizi Eike Schmidt však tvrdí, že k žiadnej medzivládnej dohode o pôžičke obrazov nikdy nedošlo. Ako tvrdí, ani dôjsť nemohlo. „Spomínané tri maľby sa nachádzajú na oficiálnom zozname diel, ktoré nemožno požičiavať vzhľadom na ich krehkosť,“ vysvetlil pre informačný server artnet.com.V skutočnosti však nejde len o tieto tri obrazy. V Taliansku sú ďalšie významné Leonardove diela, o ktoré Louvre požiadal. Ale ružovo to momentálne nevyzerá - do Paríža zrejme poputuje len Hlava ženy z galérie v Parme. Riaditeľ inštitúcie Simone Verde v tom nevidí žiadny problém, podľa neho je obrovská škoda, že Taliansko nedokázalo zorganizovať podobné podujatie venované Da Vincimu. „Teraz to vyzerá, že Leonardo sa stal globalizovaným umelcom bez krajiny pôvodu a patrí múzeu, ktoré má najviac jeho diel - teda Louvru.“

 Lucia Borgonzoniová: Francúzom odkazuje, že obrazy nedostanú.
Lucia Borgonzoniová: Francúzom odkazuje, že obrazy nedostanú.
Zdroj: profimedia.sk


Ale tu už zjavne ide o viac než o kultúru a umenie, do kauzy sa výrazne zamiešala politika. Proeurópske Macronovo Francúzsko a euroskeptické Taliansko sa dostávajú do sporov v podstate každodenne. A nie je to len o smerovaní starého kontinentu. Jablkom sváru sú najmä imigranti, tiež ekonomické otázky. Pred niekoľkými dňami dvaja talianski podpredsedovia vlády Matteo Salvini a Luigi Di Maio otvorene podporili protimakronovské ťaženie žltých viest. V takejto vyhrotenej situácii siahajú politici aj po väčších kalibroch - vrátane starého dobrého Leonarda.
(rb)