Srbské úrady sa po prepuknutí pandémie koronavírusu stavali k nákaze pomerne vlažne – z najvyšších kruhov či dokonca aj od niektorých lekárov bolo počuť hlasy, že alkohol a cesnak ako prevencia úplne postačujú. V posledných dňoch však oficiálny Belehrad zmenil prístup o 180 stupňov. V krajine vyhlásili mimoriadny stav, okrem iného platí nočný zákaz vychádzania a zatkli aj prvých nezodpovedných jedincov, ktorí porušili predpisy súvisiace s koronavírusom.

Nájdi 6 rozdielov! V GALÉRII si pozri nočný  Belehrad pred a počas pandémie>>

Porušenie karantény

V Srbsku platí povinná 14-dňová karanténa pre domácich občanov, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Ak prichádzajú z najhoršie postihnutých krajín, povinná izolácia sa predlžuje na 28 dní. Srbi však toto opatrenie zo začiatku zjavne nebrali vážne, tak policajti začali zasahovať. Ako informuje denník Blic, v meste Leskovac zatkli dnes 62-ročného muža podozrivého z porušenia karantény. Médiá hlásia, že v ostatných častiach krajiny muži zákona podali najmenej 6 trestných oznámení v súvislosti s údajným porušením toho istého predpisu. Mimochodom, týmto osobám hrozia až tri roky za mrežami.

Ana Brnabić
Ana Brnabić
Zdroj: INSTAGRAM

Prísne tresty

V Srbsku od dnešného dňa platí všeobecný zákaz vychádzania od 20:00 do 5:00. K tomu majú v mestách celodenný zákaz vychádzania osoby staršie ako 65 rokov a na vidieku osoby staršie ako 70 rokov. Tresty za nedodržanie predpisov sú mimoriadne prísne. „Kto poruší karanténu a ohrozí iného zdravie, hrozí mu trest väzenia od jedného do ôsmich rokov. V prípade, ak svojim nezodpovedným správaním spôsobí smrť inej osoby, trest bude 2 až 8 rokov,“ uviedla na tlačovej konferencii premiérka Ana Brnabičová.  Srbské média zároveň informujú, že počas noci policajti vo viacerých mestách zadržali ľudí za porušenie nočného vychádzania. V Belehradne sa údajne psíčkar dostal aj do slovnej a pästnej potýčky s mužmi zákona.

Import vírusu

V zahraničí žije a pracuje veľký počet Srbov a mnohí z nich sa po prepuknutí pandémie  vracajú domov. „V týchto dňoch nás trápi veľký počet ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Deje sa to aj napriek výzvam, aby zostali v krajinách, kde žijú a pracujú. Preto máme kolóny na hraniciach,“ uviedla premiérka s tým, že mnohí z týchto navrátilcov sú zjavne nakazení vírusom.

V krajine momentálne evidujú 97pacientov nakazených koronavírusom.

Nájdi 6 rozdielov! V GALÉRII si pozri nočný  Belehrad pred a počas pandémie>>