Dlhočizné 2 hodiny a 43 minút má najnovšia bondovka Nie je čas zomrieť (No Time to Die), ktorá sa v posledný septembrový deň začala premietať aj na Slovensku. Dlhočizný bol aj čas, kým sa nový, v poradí už dvadsiaty film o nezničiteľnom britskom agentovi 007 od dotočenia konečne dostal do kín. Malo sa tak stať už na jar minulého roku, no pre pandémiu koronavírusu a iné obštrukcie sa neustále odkladala.

Pod taktovkou Američana

Režisérskej taktovky sa premiérovo ujal Američan, navyše ázijského pôvodu, Cary Fukunaga - filmár z Oaklandu, ktorého otec má japonské korene.

Je to klasická bondovka ako všetky predchádzajúce. James Bond v podaní Daniela Craiga sa v ňom vydáva na misiu s cieľom zachrániť uneseného vedca, pričom tá sa ukáže zradnejšia, ako to spočiatku vyzeralo. Úlohu zločinca si v ňom strihol herec egyptského pôvodu Rami Malek, ktorého preslávila najmä rola speváka kapely Qu­een Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody.

Ako Bond girl sa predstavuje známa francúzska herečka Léa Seydouxová. Ťahákom je aj titulná pieseň v podaní Billie Eilish, ktorá sa na YouTube ocitla už vlani.

Film mal slávnostnú premiéru v londýnskom Royal Albert Hall minulý týždeň. Už predpredaj naznačil, že britské kinosály sa prázdnych sedadiel báť nemusia. Spoločnosť Odeon len za prvý deň predala v predpredaji 175-tisíc vstupeniek, konkurečný Cineworld zaznamenal druhý najvyšší záujem o lístky od uvedenia filmu Avengers: Endgame pred dvomi rokmi. „Verím, že aj vďaka tomuto filmu sa diváci do kín vrátia a budú sa tam znovu cítiť ako doma, lebo je to výnimočné dielo,“ citoval portál BBC anglickú herečku Naomi Harrisovú, ktorá si vo filme tretí raz zahrala úlohu Moneypenny.

Honorár? 25 miliónov dolárov

Bondovky sú ťahákom nielen v Spojenom kráľovstve. Len Skyfall z roku 2012 zarobil pri rozpočte 200 miliónov celkovo vyše 1,1 miliardy dolárov. Predchádzajúci Spectre spred šiestich rokov sa zastavil na čísle 880 miliónov dolárov. Dá sa očakávať, že najnovší počin bude rovnako úspešný.

Mimochodom, pre dnes už 53-ročného Craiga je to piaty a posledný film v úlohe neohrozeného agenta v britských kráľovských službách. Slávneho Bonda stvárňoval dlhých 14 rokov, viac než ktorýkoľvek jeho predchodca. „Miloval som tie filmy už ako dieťa. Aj keď boli niektoré zlé, stále to bola udalosť. Vždy som do toho kina šiel,“ priznal Craig v rozhovore pre americký magazín GQ so sídlom v New Yorku.

James Bond: Nie je čas zomrieť
Zdroj: Twitter

Nová bondovka sa natáčala v Taliansku, Nórsku, Škótsku aj na Jamajke. Havanu, kde sa dej rovnako odohráva, nahradili filmové ateliéry. Producentkou bola Američanka Barbara Broccoliová, dcéra režiséra Alberta Broccoliho, ktorý na základe kníh Iana Fleminga natočil vôbec prvého Bonda: Dr. No v roku 1962. Práve Broccoliová neskôr presvedčila Craiga, že sa na úlohu Bonda hodí. A že dokáže nadviazať na filmovú popularitu jeho predchodcov ako Pierce Brosnan či Roger Moore.

Ak sa spočiatku Craig bál, že to bude prepadák, opak bol pravda. Svet si ho ako agenta 007 zamiloval, ba britská filmová a televízna akadémia (BAFTA) ho dokonca navrhla na ocenenie. Ako vôbec prvého predstaviteľa Bonda od jeho vzniku. „Mal som obrovské šťastie, že som si ho mohol zahrať. Je to pre svetovú kinematografiu a históriu dôležitá postava. Aj keď boli chvíle, keď som sa s tým všetkým ťažšie vyrovnával,“ priznal Craig pre BBC Radio 5. Aj jeho honoráre naznačujú svetový úspech. Za prvý film Casino Royale dostal 3,4 milióna dolárov, za najnovší rovných 25 miliónov.

Dve manželky, dve dcéry

V Craigovom podaní nadobudol agent 007 ľudskejšiu tvár. Viac ráz vraj mal jeho predstaviteľ na krajíčku i slzy. Ktovie, možno má na to vplyv aj súkromný život predstaviteľa hlavného hrdinu. V roku 2018 sa Daniel Craig stal druhý raz otcom dcéry, tentoraz s nemenej slávnou herečkou Rachel Weiszovou. Dcéra Ella, ktorú má z dvojročného manželstva s Fionou Loudonovou v deväťdesiatych rokoch, je už dospelá žena. Otca sprevádzala aj na londýnskej premiére novej bondovky. Otcom druhej dcérky sa s Rachel, s ktorou je ženatý už desať rokov, stal v januári 2018. Prominentný pár sa však rozhodol uchovať v tajnosti aj jej meno. Weiszová ju priviedla na svet v 48 rokoch.

Kto Craiga v ďalších pokračovaniach agenta 007 nahradí, zatiaľ nie je známe. Producentka Barbara Broccoliová však šuškandy o tom, že by ňou mohla byť žena, zatiaľ rázne poprela. „Jeho predstaviteľ môže byť rôznej pleti, ale bude to muž. Ak by sme tam chceli mať ženu, museli by sme vytvoriť úplne inú postavu. Myslím si, že ani ženy by o niečo podobné nemali záujem,“povedala časopisu Variety.

FOTO v GALÉRII

Mimochodom, viete o tom, že Bond je alkoholik? Výskumníci verejného zdravia z univerzity v Otagu na Novom Zélande prišli na to, že hlavný hrdina sa v 24 filmoch oficiálnej série napil alkoholu spolu 109 ráz. Priemerne 4,5-krát za film. To vraj svedčí o tom, že má s alkoholom problém. Ktovie, možno aj preto je vo svete taký populárny.