Máme tu Megxit! A treba povedať, že podmienky výstupu Meghan a Harryho z monarchie zaujímajú verejnosť viac ako odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Čím ste ďalej v následníckej línii na trón, tým viac si môžete robiť, čo chcete, respektíve žiť obyčajným svetským životom. Niežeby sa Meghan a Harry úplne podriaďovali prísnym pravidlám monarchie, no hádam ani ten najposlednejší člen kráľovskej rodiny by závažné rozhodnutie neurobil bez toho, aby mu ho odobrila najdlhšie vládnuca panovníčka Alžbeta II. Harry sa však babky na názor nepýtal. Hlavne, že sa na novom obyčaji dohodli s manželkou Meghan.

Kráľovský Černobyľ

Plán, ktorý Meghan a Harry zosnovali počas dovolenky v Kanade, je jednoduchý - zredukovať kráľovské povinnosti na minimum, nechať si v Spojenom kráľovstve sídlo, za ktorého rekonštrukciu vlani daňoví poplatníci vysolili tri milióny eur, aj ochranku, ktorá kráľovskú pokladnicu vyjde minimálne na 700-tisíc eur za rok, ale zriadiť si aj prechodný domov v Severnej Amerike a popritom si na seba zarábať prácou podľa vlastnej ľubovôle. Napríklad herectvom či predajom ponožiek s ochrannou známkou Sussex Royal. Celebritný život so skutočnými kráľovskými výhodami.

Nečudo, že dvojica sa vrátila domov po sviatkoch taká rozjarená, čo bolo vidno na jej prvej novoročnej oficiálnej akcii - návšteve Kanadského domu v Londýne. Napriek tomu sa Meghan pri nej skutočne zapotila. Na hnedom svetríku jej bolo vidieť mapy od potu. Žeby ju už vtedy vnútorne kvárilo, že pri svojom pláne s Harrym na niečo pozabudli? Na to, čo na ich úmysel povie kráľovná?! A veru, zatiaľ čo si Meghan a Harry kryjú chrbát, panovnícka rodina sa cíti, akoby im do toho ich bodli dýku.

FOTO zapotenej Meghan v GALÉRII >>

To, že Meghan a Harry chcú skončiť s úlohami „vysoko postavených“ členov kráľovskej rodiny,  podporovať jej veličenstvo a spol., ale „začať raziť pokrokovú novú cestu“, vyhlásili na sociálnych sieťach „po mnohých mesiacoch uvažovania a interných diskusií“. Harryho otec Charles a brat William vraj dostali kópiu vyhlásenia desať minút pred jeho zverejnením.

V Buckinghamskom paláci oficiálne „rozumejú ich túžbe po inom živote, ale toto sú komplikované záležitosti a vyžadujú si čas, aby sa doriešili“, no neoficiálne tam nastal výbuch ako v Černobyli. Meghan a Harry „stlačili nukleárne tlačidlo“. Windsorovci sú podľa zdrojov rodiny, ktorých cituje Daily Mail, „sklamaní, šokovaní a rozzúrení do nepríčetna“. „Princeznú Dianu by naštvalo, že Harry sa nechal zmanipulovať,“ vyhlásil niekdajší dvorný šéfkuchár princovej matky Darren McGrady. Podľa zjavného tradicionalistu je za tým Meghan bažiaca po sláve. Múzeum figurín Madame Tussaudovej v Londýne podľa The Sun odpratali voskové figuríny Meghan a Harryho do skladu. Mali by sa vzdať titulov a vrátiť milióny za renováciu domu, človek nemôže byť „jednou nohou dnu a druhou von“, narážal pobúrený exminister vnútra Norman Baker na to, že Meghan a Harry by zostali užívateľmi niektorých kráľovských výhod.

Ich odhadovaný majetok je 35 miliónov eur. Po novom by nechceli dostávať apanáž. Lenže - štátny grant pokrýva len päť percent nákladov páru. Zvyšok im „doložil“ princ Charles z výnosov grófstva Cornwall. Čiže, ak by sa skutočne chcela dvojica stať „finančne nezávislou“, ako tvrdí, mala by sa hlavne vzdať šekov od Harryho otca. Napriek tomu, že značka Sussex Royal podľa Daily Mail odhadom vygeneruje zisk 470 miliónov eur, plebs - rozumej daňoví poplatníci - by vojvodkyni a vojvodovi zo Sussexu naďalej platili značnú čiastku za ich ochranku, pendlovanie medzi Spojeným kráľovstvom a Severnou Amerikou aj ďalšiu rekonštrukciu Frogmore Cottage.

Meghan Kardashianová

Novinár Daily Mail Piers Morgan nazval Meghan a Harryho sebeckými. „Kto si myslia, že sú, Kardashianky?“komentuje a ďalej ich nešetrí: „Za mojich čias som zažil už aj škandalóznu kráľovskú frašku, ale nič nezodpovedalo správaniu ‚vojvodkyne a vojvodu zo Sussexu‘ pre ich aroganciu, nároky, chamtivosť a neúctu. Ich kráľovské tituly som dal do úvodzoviek, lebo dúfam, že už dlhšie nebudú existovať.“ Harryho nazval rozmaznaným faganom, do ktorého sa zadrapli romantické pazúry sebeckej „déčkovej“ herečky, ktorá sa zbavila 99 percent svojej rodiny. Podobne  to vraj bolo v prípade jeho uja Eduarda VIII. - ten bol kvôli rozvedenej Američanke Wallis Simpsonovej nútený v roku 1936 abdikovať.

Podľa zdroja portálu People zvolala kráľovná po prvotnom šoku núdzové stretnutie a spolu s princom z Walesu a vojvodom z Cambridgea nariadili svojim tímom, aby urýchlene spolupracovali s kanceláriou Sussexu a do niekoľkých dní našli reálne riešenie. Meghan abdikačné krízové dišputy vynechá, utiekla totiž späť do Kanady, kde ostal syn Archie.

Podľa expertky na kráľovskú rodinu Victorie Howardovej, ktorú oslovil The Oprah Magazine, spôsob, akým Meghan a Harry oznámili svoje plány, svedčí o napätí v zákulisí kráľovských rodinných „jednotiek“. Experti na kráľovskú rodinu sa zhodujú, že ich rozhodnutie bolo impulzívne a narušili spôsob fungovania panovníckej rodiny. To, že odborníci zatiaľ neanalyzovali faktické výhody a nevýhody odchodu vojvodkyne a vojvodu zo Sussexu z monarchie, dáva priestor emocionálnym kuvičím hlasom. Napokon, podobne ako v prípade brexitu, ktorý sa ťahá v podstate už štyri roky.

Mimochodom, Kate, všetko najlepšie k narodeninám!

FOTO Meghan a princa Harryho v GALÉRII >>