Tip na článok
Peter Pellegrini priniesol prezidentovi Andreovi Kiskovi dalsí návrch na zostavenie vlády.

Britský europoslanec sa oženil so Slovenkou. Čo si myslí o Pellegrinim a o Kiskovi?

Desaťtisíce žiadostí o iné občianstvo, zmätok vo vláde a nervozita podnikateľov. Veľká Británia je menej ako deväť mesiacov pred odchodom z EÚ v poriadnych problémoch.

Galéria k článku (18 fotografií )
Britský europoslanec Charles Tannock.
Britský europoslanec Charles Tannock.
Britský europoslanec Charles Tannock.

Demisiu podal minister pre Brexit aj minister zahraničných vecí, emblematický blonďák Boris Johnson. Premiérka Theresa May zostáva na poste, ale v Bruseli stúpa obava, že žiaden „deal“, teda dohoda nebude a Británia opustí úniu bez nej.

Komplikácie

„Myslím si, že Theresa May v srdci vie, že Brexit bude veľmi ťažký pre krajinu a aj preto stále nevie dať jasnú odpoveď, keď sa jej dnes opýtajú, či by ona, bývalá zástankyňa zotrvania v Únii, volila teraz inak,“ vravel v máji v Bruseli Plus 7 dní europoslanec britskej konzervatívnej strany Charles Tannock.

V europarlamente sedí vyše 20 rokov a ako inak, bol veľkým odporcom odchodu svojej domoviny zo spoločenstva európskych štátov. „Počas kamapne padlo množstvo lží. Aj hlasovacie právo bolo zvláštne. Množstvo britských občanov, ktorí žijú mimo Británie nemohli voliť. Ani moja mama napríklad, ktorá býva vo Francúzsku,“ posťažoval sa.

Raj na zemi?

Britské referendum o vystúpení z EÚ sa konalo v júni 2016. K dohode, ktorá určí podmienky odchodu, by sa malo dôjsť do jesene. Koniec marca 2019 si krajina určila dátum realizácie vystúpenia z EÚ. „Už sa nesľubuje nirvána, raj na zemi, vláda je v akomsi režime na limitovanie škôd,“ smeje sa Tannock tým, ktorí boli za Brexit. Zaujímavé je, že horúčkovitý bojovník za Brexit, Tannockov kolega z Bruselu, Nigel Farage, povedal, že sa svojho europoslaneckého dôchodku nevzdá. Vraj nechce o tie peniaze pripraviť rodinu.

„Podarilo sa mi získať írske občianstvo, takže to osobne prežijem. Ako európsky občan. Cítim sa bezpečnejšie, lebo moja manželka je Slovenka a moje deti získajú slovenské občianstvo. Kdekoľvek budem žiť, nestratím svoje práva,“ smeje sa Tannock.

Blízke Slovensko

Aké má plány, keď po nových voľbách v máji budúceho roku stratí prácu? „Chcel by som ešte pár rokov zostať v Bruseli a skúsiť nejaké politické poradenstvo, uvidíme, či sa mi to podarí. A možno sa vrátime žiť na Slovensko, ale to si musím vylepšiť jazyk,“ vraví.

Tannock hovorí, že vďaka svojej blízkosti k slovenskej kultúre, ktorú navnímal cez manželku, pozná všetkých slovenských europoslancov. „Máme dobré vzťahy. Nechcem sa starať do vašej vnútornej politiky, ale som si vedomý problémov – obvinení z korupcie, smrti novinára, dianie okolo Roberta Fica. Petra Pellegriniho nepoznám. Nikdy som ho nestretol,“ vraví.

„Cením si, že prezident Kiska sa snaží byť veľmi nápomocný. Stretol som sa s ním osobne, keď prišiel do europarlamentu. Poctil ma tým, že ma pozval ako jediného „neslováka“ na stretnutie. Bol som predstavený ako honorárny Slovák,“ smeje sa.

VIDEO Plus 7 Dní