V rámci reorganizácie vlády po sérii politických chýb a sporov okrem iného vymenil svojho šéfa diplomacie a odvolal ministra školstva. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Najvýraznejším opatrením je presun doterajšieho ministra zahraničných vecí Dominica Raaba na post ministra spravodlivosti s pridanou funkciou vicepremiéra. Je to vnímané ako "degradovanie", keďže funkcia podpredsedu vlády je len titulárna. Raab čelil kritike za to, že odkladal návrat z dovolenky v Grécku v čase, keď militanti z Talibanu v auguste ovládli Afganistan a britská vláda sa snažila z krajiny evakuovať občanov.

Novou šéfkou britskej diplomacie – len druhou ženou v tejto funkcii v Spojenom kráľovstve – sa stala bývalá ministerka zahraničného obchodu Liz Trussová, ktorá si získala uznanie za vyrokovanie série obchodných dohôd s Austráliou a Japonskom od vystúpenia Británie z Európskej únie. Trussová súčasne zostane štátnou tajomníčkou pre ženy a rovnosť.

Johnson si ponechal Rishiho Sunaka ako ministra financií. Priti Patelová bude naďalej ministerkou vnútra, aj keď sa objavili dohady o jej odchode z tohto postu po tlaku v dôsledku nárastu počtu migrantov prichádzajúcich z Francúzska.

Johnson tiež odvolal ministra školstva Gavina Williamsona, na ktorého sa zniesol príval kritiky za prácu počas pandémie v súvislosti so zatváraním škôl, zabezpečením skúšok a prijímaním na univerzity v čase pandémie. Nahradí ho Nadhim Zahawi, ktorý bol štátnym tajomníkom pre vakcíny, zodpovedným za očkovanie proti koronavírusu.

Michael Gove, dlhoročný spojenec Johnsona, bol vymenovaný za ministra pre bytovú výstavbu, komunity a samosprávu. Tento rezort je kľúčovým v rámci Johnsonovho sľubu prosperity pre všetkých občanov Spojeného kráľovstva, ktorý mu pomohol vyhrať voľby v roku 2019.

Nadine Dorriesová obsadí post ministerky kultúry, na ktorom bude riešiť chúlostivé otázky, ako je budúcnosť verejnoprávnej vysielacej spoločnosti BBC.

Johnson naposledy uskutočnil veľké zmeny vo svojom kabinete po voľbách z decembra 2019, keď z neho odvolal poslancov, ktorí boli považovaní za nedostatočne lojálnych alebo vlažných v podpore brexitu. Zostal mu tak silný probrexitový tím, v ktorom podľa kritikov chýbali politici so skúsenosťami v rôznych oblastiach, čo sa prejavilo počas zvládania dôsledkov odchodu z EÚ i pandémie.