Leto 1979 bolo poznačené veľkým množstvom vrážd. Polícia im spočiatku nepripisovala veľkú závažnosť a ani jednotlivé vraždy nedávala do súvislosti. Predpokladá sa, že prípadu sa od začiatku nevenovali kvôli pôvodu obetí. Všetci boli afroameričania.

Až po niekoľkých vraždách  ku prípadu privolali FBI. Federálom sa síce podarilo odhaliť veľa dôkazov a súvislostí, celý prípad nikdy neobjasnili.

Začiatok monštra

Svoju prvú obeť si vrah vyhliadol 21. júla 1979. Bol ňou len 14-ročný Edward Smith. O štyri dni neskôr popravil rovnako starého Alfreda Evansa. Ich telá objavili v neďalekých lesoch až o týždeň. Pri prípadoch sa odlišovali spôsoby usmrtenia. Prvú obeť zabil výstrel z brokovnice, zatiaľ čo Alfred bol uškrtený.

Obyvatelia Atlanty a ani polícia netušili, čo práve odštartovalo. Vrah sa však na nejaké obdobie odmlčal a tak si všetci mysleli, že je všetko v poriadku. Jeho vyčíňanie opäť začalo 4. septembra. Za bieleho dňa zmizol ďalší chlapec afroamerického pôvodu.

Krvavá Atlanta

Na takmer tri mesiace nastalo úplne ticho. Krv z ulíc sa stratila. Začiatkom marca  1980 vrah uniesol prvú ženskú obeť. Telo 13-ročnej Angel Lenair našli o šesť dní po únose. Angela v ústach mala zastrčené nohavičky, čím ju vrah udusil. Pri tomto prípade existujú dve teórie. Buď išlo o úplne iného vraha a s Waynom nemala nič spoločné, alebo vrah mal veľmi dobrú taktiku ako zmariť vyšetrovanie.

Wayna Williamsa nikdy neobvinili z 24 vrážd.
Wayna Williamsa nikdy neobvinili z 24 vrážd.
Zdroj: INSTAGRAM

Medzitým, ako polícia skúmala príčinu smrti dievčaťa a rodičia oplakávali jej smrť, z ulíc Atlanty uniesli 11-ročného chlapca Jeffreyho Mathisa. Na jar uniesli ďalšieho chlapca Erica. Keď ho objavili, na tele mal stopy po bodných ranách.

Vrah zo svojho tempa nepoľavoval, telá obetí sa hromadili a atlantská polícia bola bezradná. Mesiac po únose Erica, šialenec  znova zaútočil. Tentokrát zmizol 12-ročný Christopher. Po poslednom vyčíňaní vraha nastala spúšť. Len v priebehu dvoch mesiacov zmizlo päť detí. V tomto čase privolali k prípadu FBI, konkrétne po vražde 7-ročnej Latonyi Wilson. Jedinú obeť vraha, ktorú nikdy neobjavili,  bolo telo Darrona Glassa. Počet  obetí sériového vraha sa postupom vyšplhal až na 30.

Dolapenie

V máji  1981 vrah zabil svoju poslednú obeť. V tom čase už polícia mala prvého podozrivého - bol ním Wayne Bertram Williams. Údajne, keď prechádzal cez most tesne po vražde, hliadka započula, ako na hladine vody pristál tvrdý predmet. Rovnako aj prvé auto, ktoré prechádzalo, bolo jeho. Miestna polícia teda neváhala a odstavila ho na krajnici.

Zadržali ho, vypočúvali, neprešiel detektorom lži. Predvolávali jeho rodinu, priateľov. Polícia a ani FBI nemali dostatok dôkazov a tak ho museli prepustiť. Podozrivé bolo aj to, že keď Wayn bol pod drobnohľadom médií a polície, vraždy utíchli. Williamsa zatkli v júni 1981 po tom, čo chlpy a vlákna zaistené z tiel obetí sa zhodovali s jeho.

Dokázať mu však tridsať vrážd bolo nereálne. Súd sa začal v januári 1982, kde boli porote ukázané priame i nepriame dôkazy. 27. februára tohto istého roku, súd vyniesol rozsudok. Wayne je vinný, no paradoxne len z dvoch vrážd dospelých mužov. Žiadna z detských obetí sa nedočkala spravodlivosti. Aj keď bol odsúdený len z dvoch vrážd,  vyfasoval dvakrát doživotie.

Wayna Williamsa nikdy neobvinili z 24 vrážd.
Wayna Williamsa nikdy neobvinili z 24 vrážd.
Zdroj: INSTAGRAM

V roku 2007 FBI znovu otvoril prípad. Porovnávali Waynovu DNA a DNA jeho psa s chlpmi, ktoré sa našli na telách obetí. Williamsove chlpy mali 98-percentnú zhodu a tie psie, 99 percentnú. Teraz už 61-ročný Wayne Williams o sebe stále tvrdí, že je nevinný.

Celkový zoznam obetí brutálnych vrážd Wayna Williama, nájdete na druhej strane