Na nemecké pivovary sa valí jedna rana za druhou. Koronavírus uzavrel v krajine reštaurácie, bary a puby a rok nečinnosti im spôsobil obrovské straty. Červené čísla producenti zlatistého moku však nebudú môcť ani tento rok zlepšiť na Oktoberfeste, kde predajú každoročne približne tretinu svojej celkovej produkcie. Najznámejšie a najobľúbenejšie pivné slávnosti pre pandémiu vlani zrušili a podľa všetkého sa neuskutočnia ani tento rok. Pivovary už museli vyliať hektolitre piva po záruke. A to zďaleka nie je koniec. Ďalšie a skutočne hlboké vrásky na čele im najnovšie spôsobuje hrozba konkurencie. Spojené arabské emiráty si chcú pivný festival „sprivatizovať“. Vyhlásili totiž, že Oktoberfest sa bude konať v Dubaji.

V Dubaji je všetko možné

Arabské turistické i obchodné centrum robí všetko pre to, aby pritiahlo ešte viac návštevníkov z celého sveta. Spojilo teda dve akcie dokopy a každá z nich, aj keď má dlhoročnú tradíciu, bude práve v Spojených arabských emirátoch iná a zvláštna.

Dubaj je totiž organizátorom svetovej výstavy EXPO 2021. Tú presunula arabská metropola z minulého roka, keďže pre pandémiu koronavírusu ju nebolo možné zorganizovať. Tento rok je už pandemická situácia priaznivejšia, takže svetovú výstavu od 1. októbra tohto roka do 31. marca 2022 už uvidíme. Organizátori sa však rozhodli, že bude trochu iná než obvykle, obzvláštniť ju má Oktoberfest.

Toto naozaj patrí do púšte? GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Dubaj zvyčajne ponúka piesok, vysoké horúčavy, luxusné obchodné centrá, pláže, more, ale alkohol možno piť obmedzene, často len v luxusných hoteloch. To niektorým návštevníkom nevonia, práve tým vychádza teraz metropola v ústrety. Pivné slávnosti, ktoré majú byť sprievodným podujatím svetovej výstavy, budú takmer rovnaké ako v nemeckom Mníchove. Nebol by však Dubaj Dubajom, keby všetko nenafúkol, nerozšíril, nepredĺžil... Oktoberfest bude oveľa dlhší, väčší, priestrannejší.

Pivná slávnosť XXL

Mníchovská ľudová veselica sa tradične začína v polovici septembra a trvá 16 až 18 dní, teda necelé tri týždne. Dubajský Oktoberfest plánujú odštartovať 7. októbra a má trvať až do 31. marca, čiže pol roka. Mníchov organizuje pivné slávnosti na 42 hektároch, čo je približne 60 futbalových štadiónov. V arabskej púšti vyčlenili slávnostiam približne rovnakú plochu, ale kým v Mníchove je k dispozícii 14 obrovských pivných stanov a stovky menších, spolu asi 420, v Dubaji ich má byť o dvesto viac. Emiráty hodlajú návštevníkom dopriať v stanoch čašníčky v dirndloch, vyhrávať budú nemecké piesne od ľudových až po zľudovené šlágre, podávať sa majú aj tradičné oktoberfestové jedlá. Rovnako tu budú všetky púťové atrakcie, kolotoče i ruské kolo. Dokonca má v púšti stáť replika slávnej 30-metrovej sochy Bavarie, ktorú v Mníchove postavil na Terezínskej lúke sochár Ludwig Schwanthaler a ktorá je symbolom i personifikáciou Bavorska.

Vstup na „Oktoberfest“ má byť bezplatný a hostí z hotelov a späť budú voziť špeciálne autobusy, aby sa náhodou nešpacírovali pod vplyvom po dubajských uliciach, keďže v Emirátoch ako moslimskej krajine je pitie alkoholu oficiálne nelegálne.

Informačný chaos 

Organizátori už dnes nazývajú dubajskú akciu „najväčším ľudovým sviatkom na svete“. Ak sa uskutoční. Mesto Mníchov totiž rozhodne protestuje a prenos pivných slávností považuje za krádež značky. Organizátorom môže všetko skomplikovať aj fakt, že v roku 2018 dala radnica názvu Oktoberfest udeliť ochrannú známku. Protestujú aj ľudia a petíciou svoju obľúbenú ľudovú slávnosť tento rok žiadajú v Mníchove.

Toto naozaj patrí do púšte? GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Oficiálna stránka dubainight.com pritom už uvádza podrobný program ambiciózneho podujatia. Autorom nápadu preniesť pivné slávnosti do SAE je šéf berlínskych vianočných trhov Charles Blume, ktorý dubajský Oktoberfest prezentuje na svojej internetovej stránke ako hotovú vec. Pre magazín Der Spiegel potvrdil, že zo 620 oslovených prevažne nemeckých podnikateľských subjektov účasť prisľúbilo už 250. Viac vraj povedať nemôže, lebo ho „zaväzuje dohoda o mlčanlivosti“. Nemci môžu teda len dúfať, že u domácich podnikateľov zvíťazí patriotizmus nad túžbou zarobiť.