Otázka neznie či, ale kedy. Seizmológovia sú presvedčení, že v najbližších desaťročiach zasiahne Kaliforniu ničivé zemetrasenie podobné tomu, ktoré v roku 1906 spustošilo San Francisco. Tentoraz by mohlo byť ešte tragickejšie - aj z dôvodu stavebného boomu a trochu laxných miestnych bezpečnostných predpisov pre výškové budovy.

Horor spred storočia

Kalifornia sa nachádza v takzvanom ohnivom kruhu, rozsiahlej tichomorskej oblasti, kde sa v rámci našej planéty vyskytuje najväčší počet zemetrasení. Obávaný tektonický zlom San Andreas v apríli 1906, pred 112 rokmi, demonštroval svoju ničivú silu - otrasy s magnitúdou 7,9 a následný požiar zabili tritisíc ľudí a zrovnali so zemou asi 80 percent San Francisca. S pribúdajúcimi rokmi si odborníci aj laici čoraz častejšie kladú otázku, kedy sa veľké zemetrasenie zopakuje.

Obávaný: Tektonický zlom San Andreas.
Obávaný: Tektonický zlom San Andreas.
Zdroj: profimedia.sk

„Je tu 99,9-percentná šanca, že v najbližších tridsiatich rokoch zasiahnu Kaliforniu otrasy silnejšie než s magnitúdou 6,7,“ varuje Peggy Hell­wegová, seizmologička z Kalifornskej univerzity, a zároveň pre US Today pripúšťa, že vedci nedokážu presne určiť, kde a kedy sa to stane - musia sa uspokojiť s odhadmi.

Zlom San Andreas je rozdelený na tri časti. Pozornosť vedcov sa pritom sústreďuje na najjužnejšiu - žiadne väčšie zemetrasenie na nej nezaregistrovali už asi 300 rokov. „Samozrejme, nefunguje to ako hodinky, k otrasom na všetkých troch sekciách zlomu neprichádza s rovnakou frekvenciou,“ vysvetľuje seizmológ Jen Andrews. „Ale aj tak - priemerné časové obdobie medzi veľkými zemetraseniami je zvyčajne 100 až 150 rokov a na viacerých častiach tektonického zlomu San Andreas toto obdobie už uplynulo.“

Obávaný: Tektonický zlom San Andreas.
Obávaný: Tektonický zlom San Andreas.
Zdroj: profimedia.sk

Tom Jordan, riaditeľ Juhokalifornského centra pre zemetrasenia, pripúšťa, že seizmická aktivita v najľudnatejšom americkom štáte bola v poslednom storočí pomerne nízka. Nemalo by to nikoho učičíkať. „Tektonické sily neustále zvyšujú napätie v zlome San Andreas a veľký otras sa blíži,“ varuje.

Ďalšie nebezpečenstvo

Nejde len o San Andreas. Na východ od San Francisca sa tiahne asi 80-kilometrový tektonický zlom Hayward. Ako odhaduje americká vedeckovýskumná agentúra US Geological Survey, už otrasy s magnitúdou 7 by spôsobili poriadnu spúšť. V priamom ohrození by sa ocitlo okolo sedem miliónov ľudí. Agentúra dokonca vypracovala hypotetický scenár katastrofy - asi osemsto osôb príde o život, ďalších 25-tisíc zostane uväznených v troskách a pokazených výťahoch. Kalkulácia, o ktorej píše Los Angeles Times, počíta s epicentrom pri meste Oakland. US Geological Survey odhaduje prípadnú škodu na budovách na 82 miliárd dolárov - podľa spomínaného scenára skolabuje 77-tisíc až 152-tisíc stavieb a vyše 400-tisíc ľudí príde o svoj domov. K tomu hrozia stovky požiarov spôsobených elektrikou a plynom. Po prvom, najsilnejšom údere bude oblasť celé roky bojovať s následnými otrasmi.

Smutná spomienka: V roku 1906 postihlo San Francisco mimoriadne ničivé zemetrasenie a následné požiare.
Smutná spomienka: V roku 1906 postihlo San Francisco mimoriadne ničivé zemetrasenie a následné požiare.
Zdroj: profimedia.sk

Aká je teda pravdepodobnosť, že sa takéto niečo naozaj stane? „Zlom je tektonická časovaná bomba,“ vysvetľuje pre LA Times geológ David Schabrite. Za posledných 1 900 rokov Hayward vyprodukoval veľké zemetrasenia každých 100 až 220 rokov a v posledných storočiach sa tento interval ustálil na 150 rokov. Ako dodáva US Geological Survey, posledné veľké zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zaznamenal v roku 1868, teda presne pred pol druha storočím.

Sú pripravení?

Experti majú obavy, či kalifornské mestá, najmä San Francisco, dokážu mimoriadne silné zemetrasenie zvládnuť. Súčasný miestny stavebný zákon uvádza, že budova musí mať 90-percentnú šancu vyhnúť sa úplnému kolapsu. „Znamená to, že desať percent budov sa zrúti,“ povedala denníku New York Times Lucy Jonesová, bývalá šéfka US Geological Survey pre výskum prírodných pohrôm. „Nechápem, prečo je to prijateľné,“ dodáva odborníčka, ktorá je na čele kampane za sprísnenie stavebných bezpečnostných predpisov v Kalifornii.

Ďalší geológovia ukazujú prstom priamo na San Francisco. Ich dôvodom na obavy sú výškové budovy, ktoré za posledných pätnásť rokov vyrastajú v širšom centre ako huby po daždi. Dnes má mesto 160 budov vyšších ako 75 metrov. Mnohé z nich pritom stoja na nedostatočne pevných zá­kladoch - na vrstvách bahna a hliny.

V celej šírke problém odhalila kauza mrakodrapu Millennium Tower. Takmer dvestometrovú stavbu otvorili s veľkou pompou v roku 2009, získala dokonca viaceré architektonické ceny. Ako sa ukázalo, má to jeden háčik - mrakodrap sa za niekoľko rokov prepadol asi o tridsať centimetrov a mierne nahol na jednu stranu.

Práve po prepuknutí škandálu Millennium Tower v roku 2016 začali odborníci biť na poplach a volať po zvýšení stavebných bezpečnostných predpisov aj po oprave už stojacich budov, aby boli lepšie pripravené na prípadné veľké zemetrasenie. Ide o pomalý proces - každá takáto zmena si totiž vyžiada nemalé dodatočné výdavky. A načasovaná tektonická bomba tiká.