Kyjev žiada, aby mu Európska únia rezervovala miesto, a to aj keby mal prístupový proces trvať nejaký čas. Vo štvrtok to v Berlíne uviedol šéf ukrajinského rezortu diplomacie Dmytro Kuleba. TASR prevzala správu od agentúr AFP a Reuters.

"Nejde o čo najrýchlejšie členstvo Ukrajiny v EÚ. Ale je pre nás veľmi dôležité, aby Ukrajina to miesto mala zarezervované," povedal Kuleba v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD. "Často počúvame, že Ukrajina patrí do Európy, patrí do európskej rodiny – a teraz ide o vyhradenie tohto miesta," dodal.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok vyhlásil, že bude trvať desaťročia, kým sa Ukrajina stane členom Európskej únie, a namiesto toho naznačil možnosť vytvorenia "európskeho politického spoločenstva", v ktorom by mohla byť Ukrajina či postbrexitová Británia.

"Táto nová európska organizácia by umožnila demokratickým európskym štátom... nájsť si nový priestor pre politickú spoluprácu, bezpečnosť, spoluprácu v energetike, doprave, investíciách, infraštruktúre či pohyb ľudí," uviedol Macron.

Anketa
Mala by mať Ukrajina rezervovanú miestenku v EÚ?

Krátko pred týmto prejavom francúzskeho prezidenta predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová na Twitteri oznámila, že EK ako výkonný orgán EÚ vyjadrí svoj názor na snahu Ukrajiny o členstvo v júni.

Ukrajinský minister zahraničných vecí v rozhovore ocenil odpoveď Nemecka na ruskú inváziu na Ukrajine. Kuleba uviedol, že došlo k pozitívnym zmenám po tom, ako sa Nemecko rozhodlo dodať Ukrajine ťažké zbrane a podporilo navrhované embargo EÚ na ruskú ropu po tlaku svojich spojencov.

FOTO vojnových hrôz na Ukrajine v GALÉRII, nevhodné pre maloletých a citlivé povahy!

Šéf ukrajinskej diplomacie sa počas návštevy Nemecka zúčastní aj na zasadnutí ministrov zahraničných vecí skupiny G7. Kuleba tam plánuje lobovať za členstvo Ukrajiny v EÚ, ako aj za ďalšie sankcie voči Rusku. Chce tiež hovoriť o boji s globálnym nedostatkom potravín vyvolaným vojnou na Ukrajine.