Sobotňajšiu demonštráciu zvolala strana Právo Rešpekt Odbornosť (PRO) na čele s predsedom Jindřichom Rajchlom. Ten z pódia kritizoval nielen českú vládu, ale aj Európsku úniu a jej nariadenia. "Nastal čas postaviť sa biede a vziať si našu krajinu naspäť," vyhlásil s tým, že protest je len prvým krokom. Ďalším by mala byť blokáda vládnych budov a generálny štrajk

Ako píše server idnes.cz, protestujúci si priniesli české vlajky a transparenty s nápismi: „Preč s Fialovým šaškostrojom“, „Zdierajú štát, sebe pridávajú“, „Stop vojne, stop NATO“. Pískali na píšťalky a skandovali „Hanba!“, „Demisiu!“, „My chceme mier!“, „Máme toho dosť!“ alebo „Šmejdi“.

Na akcii sa zúčastnilo viacero známych osobností. Choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, bývalá senátorka Alena Dernerová, videoodkaz poslal aj epidemiológ Jiří Beran či  lekár a bývalý olympionik Lukáš Pollert.

Právnik Ondřej Dostál, ktorý v minulosti spolupracoval s Pirátmi, v prejave uviedol, že novela o nižšej valorizácii dôchodkov je protiústavná, čo si vyslúžilo výraznú odozvu.

Madzi účastníkmi sa objavili aj ľudia so znakmi ruskej žoldnierskej skupiny Wagnerovci. Jeden z demonštrantov megafónom vyzýval dav, aby zamieril k budove Národného múzea a odstránil z jej fasády ukrajinskú vlajku.

Tam zase zaujala pozície zhruba stovka odporcov podujatia s vlajkami Ukrajiny aj EÚ. Vyzývali na jednotu v Česku a na podporu Ukrajiny.

Na bezpečnosť dohliadala približne stovka policajtov z poriadkovej, dopravnej a kriminálnej služby. Na mieste boli aj členovia antikonfliktného tímu..

Strana PRO zaslala vláde list, v ktorom požaduje napríklad odkúpenie sto percent akcií energetickej spoločnosti ČEZ alebo aby Česko prestalo posielať Ukrajine zbrane. Vyzvala tiež vládu, aby zabránila prevádzkovateľom sociálnych sietí v obmedzovaní slobody prejavu a aby nariadila médiám poskytovať objektívne a vyvážené informácie.

FOTO z demonštrácie v GALÉRII ►►►

K večeru časť demonštrantov skutočne zamierila k Národnému múzeu, ktoré chránili ťažkoodenci. Po potýčkach, pri ktorých boli zranení aj ochrancovia zákona, osemnásť ľudí zadržali. „Za neposlúchnutie výziev polície a zneváženie postavenia pri výkone ich právomoci im hrozí pokuta do desaťtisíc korún,“ cituje idnes.cz hovorkyňu pražskej polície Violetu Siřišťovú.