Zo spáchania oboch útokov sú podozriví agenti ruskej tajnej služby. TASR informáciu prevzala z Českej televízie. "Dôvodom vytvorenia spoločného vyšetrovacieho tímu je najmä výmena informácií o osobách, ktoré sú pre obe strany podozrivé zo spáchania trestnej činnosti," uviedol vo štvrtok hovorca Národnej centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Spoločný tím funguje od februára tohto roka.

Česká polícia v kauze Vrbětice ešte nikoho neobvinila. V minulosti ale zverejnila reťazec nepriamych dôkazov o tom, že pravdepodobní páchatelia sú Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, agenti ruskej vojenskej výzvednej služby GRU.

Vyšetrovatelia sa snažia zistiť, kto ruským agentom v Česku pomáhal. Podľa Českej televízie sa zaujímajú aj o zamestnanca spoločnosti, ktorej muničné sklady vo Vrběticiach patrili. Má ísť o podnikateľa Nikolaja Šapošnikova, ktorý mal vo firme Imex Group na starosť obchodníkov z východu. Šapošnikov odmietol, že by mal s výbuchmi niečo spoločné.

FOTO k téme v GALÉRII.

Možnú spojitosť ruských špiónov s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach pred ôsmimi rokmi, oznámil na jar minulého roka vtedajší český premiér Andrej Babiš. Česko v reakcii na to vyhostilo 18 zamestnancov ruskej ambasády v Prahe.