Česká eurokomisárka Věra Jourová, ktorá má ešte stále v starej komisii na starosti spravodlivosť, nemá na situáciu na Slovensku slová.  Korupciu našich sudcov a správy o tom, ako situáciu Slováci riešia, sleduje pozorne, lebo ako hovorí, Slovensko je jej srdcová krajina. Nedávno s ňou konzultoval aj premiér Peter Pellegrini.

"Netrpezlivo očakávam potrestanie vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Bez toho, aby sa vyšetrovanie dotiahlo do úspešného konca, na Slovensku pokoj nebude,"povedala. Doplnila, že podľa posledných európskych štatistík tento rok paradoxne stúpla miera dôvery obyvateľov v systém spravodlivosti. Súdom verí asi 33 percent Slovákov, v roku 2018 len niečo okolo 26 percent. Jourová hovorí, že meranie prebehlo pred aktuálnymi kauzami kontaktov sudcov s Marianom Kočnerom a výsledok štatistiky odzrkladľuje pravdepodobne nádej, akú vyvolalo úspešné vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice, či zmeny v polícii. 

"Vždy budem bojovať za nezávislosť  a ochranu justície a prokuratúry, pokiaľ je profesionálna a má presvedčivé a dôveryhodné výkony. V momente, ak sú problémy toho typu a v justícii  sú ľudia, ktorí dokázateľne neprispievajú k jej dobrej reputácii, povesti, k prestíži, tak je na mieste hovoriť o tom, aké sú opravné opatrenia,"povedala diplomaticky.

Zdôvodňuje, že hoci počínanie súdnej rady, disciplinárne konania a aj prípravu novej legislatívy pozorne sleduje, z pozície eurokomisárky sa k živým kauzám môže vyjadrovať len okrajovo. Pellegrini podľa Jourovej hovorí, že na Slovensku aj napriek kritickým správam, nejde o zlyhanie systému, ale o skraty jednotlivcov. Dodáva, že prezumpcia neviny navyše funguje v každej krajine. Sudca môže byť zbavený funkcie len vtedy, ak je právoplatne odsúdený. Dovtedy môže byť len postavený mimo výkon funkcie.

"Sama som mala skúsenosť, že som bola nespravodlivo obvinená. Tam v Ruzyně v base to bolo dosť tvrdé. Myslím, že by som to nazvala až štátnym terorizmom. Pocítila som, že niekedy človek proti tejto mašinérii nič nezmôže,"zaspomínala si na svoje vlastné obvinenie z korupcie z roku 2006, keď bola ešte lokálnou političkou. Nakoniec bola z obvinení očistená.

Zo situácie, aká sa ukazuje na Slovensku je "veľmi nepríjemne prekvapená." "Sťažuje mi to prácu, keďže medzi moje povinnosti patrí chrániť sektor justície. Ľudia mi potom píšu, že sa cítia byť justíciou v rôznych krajinách poškodení,"dodala česká eurokomisárka zo strany ANO Andreja Babiša.