Tip na článok
Ilustračná foto.

Češka prehovorila o útoku žraloka: Manžel zúrivo plával späť. Všade bolo plno krvi!

Petr D. si dva dni pred odletom domov z dovolenkovej destinácie Egypt šiel zaplávať do mora. Kúsok od verejného móla naňho smrteľne zaútočil žralok. Pred očami dcéry a manželky. Tá o tragédii prehovorila pre MF Dnes.

„Petr skočil z móla do vody a len kúsok odplával. Zrazu sa otočil, začal zúrivo plávať späť. Stále sa otáčal a zúfalo sa snažil dostať k mólu. Zbadala som za ním vo vode veľký tieň a manžel zmizol pod vodou. Zrazu vyletel nad hladinu chvost žraloka a vyvalilo sa obrovské množstvo krvi...“ rozklepe sa Andrea D. „Strašne krvi. Strašne...“opakuje pre MF Dnes.

Rodinná tragédia sa odohrala v letovisku Marsá Alam. Na móle stála okrem manželky aj sedemročná dcérka. Horor vo vode sa im odohrával priamo pred očami. Pritom mohli byť jeho súčasťou, pretože do mora mali namierené aj ony dve. Lenže Andrea čakala s dcérou ešte na brehu, kým im plavčík donesie plávaciu vestu.

Na dovolenku roky šetrili

Bola to ich prvá rodinná dovolenka. Rodina z Bánov na Zlínsku dovtedy trávila leto väčšinou v Českej republike. Dvakrát boli pri mori v Chorvátsku. Kvôli rekonštrukcii domu si na 15-dňový zájazd roky šetrili. Vedľa domu mal Peter autodielňu. V obci ho poznali ako šikovného opravára.

Rodine sa svet obrátil hore nohami v piatok, dva dni pred odletom domov. „Na to mólo sme sa rovnako ako kopa ďalších ľudí chodili kúpať niekoľkokrát denne. Rovnako ako ďalšie rodiny s deťmi, s malými deťmi,“ nevládze pokračovať Andrea pre MF Dnes.

Nemohli mu pomôcť

Dvesto metrov dlhé mólo vedie z pláže cez koraly do miest, kde už začína hlboké more. Podľa staršej dcéry, ktorá bola v čase tragédie v hotelovej izbe kvôli teplote a chcela sa k zvyšku rodiny pridať o niečo neskôr, sa tam predchádzajúce dni potápala s maskou na šnorchlovanie požičanou od plavčíka aj ona sama.

Po útoku žraloka na 42-ročného Petra jeho manželka skolabovala. „V tú chvíľu sa začali zbiehať ľudia. Odviedli ma na izbu, a keď som sa pýtala, prečo za ním preboha neskočil do vody plavčík, povedali mi, že má zákaz, pretože rovnako nič nezmôže. Naopak, má brániť tým, ktorí by do vody chceli skočiť,“ hovorí chvejúca sa žena pred dcérami. „Malá to celé videla,“zahľadí sa na dcéru. „Ten žralok musel mať určite dva metre,“ rozpaží ruky. „To bol väčší. Oveľa väčší, keď stiahol otca,“skočí matke do reči dcéra a hnedé oči sa jej ľahko zalesknú.

Strieborná žiara

Andrea hovorí, že ich nevarovali pred akýmkoľvek rizikom. Podľa miestnych sa Egypťania zo skúsenosti vo vode nekúpu medzi poludním a 14. hodinou, pretože slnko vtedy priamo svieti na hladinu a z plavcov ide strieborná žiara lákajúca žralokov. Andrea vyvracia špekulácie o dobytkárskej lodi, ktorá sa mala plaviť neďaleko a prilákať predátorov vyhadzovaním uhynutých zvierat do Červeného mora. „Žiadnu loď sme nevideli a ani policajti nám o ničom takom nehovorili,“hovorí Andrea.

Vyvrátil to aj starosta Marsa Alam Atef Wagda. „Po žralokovi teraz pátrame. Žiadna dobytkárska loď v okolí nebola, ale zatiaľ nevieme, čo sa presne stalo,“uviedol starosta, ktorý sa snaží turistov upokojiť s tým, že v okolí žiadne žraločie ostrovčeky či lokality nie sú. Cestovná kancelária odporúča kúpať sa len v hotelových zátokách a plytších lagúnach, neplávať na otvorené more. Mólo uzatvorili. Ide o 15. útok žralokov v Egypte za desaťročie. Zomreli pri nich štyria ľudia.

Čakajú na telo

Andrea s dcérami odletela prvým lietadlom, ktorá im zabezpečila cestovná agentúra priamo do Prahy. Rodina s podporou najbližších teraz čaká na prevoz manželovho tela do Českej republiky, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Tragédiou sa zaoberá egyptské ministerstvo životného prostredia a ďalší experti.

Tesne pred odletom do Egypta na rodinnom dome dorobili strechu, čakali na klampiarov, aby dokončili odkvapy. Po dovolenke chceli urobiť fasádu na dome...

Prečítajte si tiež:

 

VIDEO Plus 7 Dní