Okrem iného zaviedla povinné testovanie neočkovaných zamestnancov a plošné každotýždenné testovanie žiakov a študentov základných a stredných škôl a odporučila prácu z domu pre zamestnancov štátnych úradov.

Babiš však zároveň vylúčil zavedenie lockdownu alebo povinného očkovania po vzore susedného Rakúska. Predpokladá, že novozavedené opatrenia zostanú v platnosti až do konca februára budúceho roka, informoval spravodajský server Novinky.cz.

"Česká republika nebude nasledovať príklad Rakúska. V žiadnom prípade," uviedol premiér v demisii na otázku, či sa bude Česko riadiť tzv. rakúskym modelom.

Rakúsko pre rekordné prírastky nakazených a rastúcemu tlaku na nemocnice zavádza od pondelka desať- až 20-dňový lockdown pre očkovaných aj neočkovaných obyvateľov. Od februára budúceho roku bude v Rakúsku zavedené povinné očkovanie proti covidu.

Česká vláda v piatok rozhodla o tom, že žiaci a študenti základných a stredných škôl sa budú pravidelne každý pondelok plošne testovať na prítomnosť koronavírusu. Ministri o tom rozhodli napriek tomu, že proti plošnému testovaniu sa tento týždeň vyslovila hlavná hygienička Pavla Svrčinová, podľa ktorej nie je táto metóda dostatočne účinná. Namiesto toho navrhovala len testy v hlavných ohniskách nákazy.

Testovať sa od začiatku budúceho týždňa budú aj zamestnanci firiem. Pracovníci, ktorí sa odmietnu podrobiť testu, budú musieť mať počas celého pobytu na pracovisku nasadený respirátor, obmedziť kontakt s ľuďmi a stravovať sa oddelene od ostatných.

Podľa nového odporúčania českej vlády by štátne úrady mali čo najviac využívať inštitút home office, aby obmedzili kontakty medzi svojimi zamestnancami.

Od 22. novembra sa v ČR už nebudú - až na stanovené výnimky - uznávať testy na COVID-19 ako potvrdenie o bezinfekčnosti. Pri vstupe do prevádzok, kde sa poskytujú služby, na hromadné podujatia alebo do gastronomických a ubytovacích zariadení sa budú musieť preukázať dokladom o kompletnom očkovaní proti covidu, alebo potvrdením, že túto chorobu v posledných šiestich mesiacoch.

Vláda v demisii na piatkovom zasadnutí schválila aj zavedenie krízového ošetrovného vo výške 80 percent mzdového základu a obnovenie príspevku pre ľudí v izolácii a karanténe.

Aby uvedené zmeny mohli vstúpiť do platnosti, musia ich ešte schváliť obe komory českého parlamentu a podpísať prezident Miloš Zeman.