Na zoznam sa dostalo ďalších osem kúpeľných miest v Európe - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Nemecku, Spa v Belgicku, Vichy vo Francúzsku, Montecatini v Taliansku, Baden pri Viedni v Rakúsku a City of Bath v Anglicku.

Bad Kissingen v Nemecku je medzi jedenástimi kúpeľnými mestami, ktoré sa dostali na zoznam UNESCO.
Zdroj: Internet

Nič nie je isté

O zápise rozhodol cez víkend medzivládny Výbor svetového dedičstva na svojom 44. zasadnutí v čínskom meste Fu-čou. Zasadnutie sa pre celosvetovú pandémiu koná online. Všetkých 11 kúpeľných miest spoločne predstavuje jednu položku na Zozname Svetového dedičstva.

Na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO sa tak dnes nachádza 1 125 lokalít v 167 krajinách sveta. Miesta, ktoré sa do tohto prestížneho výberu dostali, však nemajú isté, že v ňom zostanú. Ak porušia podmienky, môžu ich zo zoznamu vyškrtnúť alebo preradiť na „červenú listinu" ohrozených lokalít. Tak sa to pred pár dňami stalo anglickému Liverpoolu, vyškrtnutie hrozilo aj Benátkam.

Skvosty zo Slovenska

V zozname UNESCO sa nachádzajú kultúrne pamiatky a prírodné vzácnosti aj z našej krajiny. V zozname máme zapísané historické centrum Bardejova, historické centrum Banskej Štiavnice a jej technické pamiatky, naše výnimočné jaskyne Slovenského krasu, obývanú dedinku Vlkolínec, ktorá je súčasne skanzenom dokumentujúcim spôsob života v minulosti s typickými drevenými domami, najväčší hrad v strednej Európe – Spišský hrad a okolie a najnovšie Karpatské bukové pralesy a drevené kostolíky na severovýchode Slovenska. Na čakajúcej listine so žiadosťou o zapísanie do zoznamu UNESCO sa nachádza aj drevený oltár Majstra Pavla z Levoče, či Limes Romanus, pozostatky rímskych pevností na Slovensku alebo aj tokajská vinohradnícka oblasť. 

Do svetového zoznamu patrí aj Spišský hrad.
Zdroj: Internet

Viac fotografií zo Zoznamu svetového dedičstva UNESCO si môžete pozrieť v GALÉRII.