Má tridsaťpäť rokov a od svojho útleho detstva sníval o pompéznych vystúpeniach v centre Paríža. V novembri minulého roka ohlásil koncert, ktorý sa v momente vypredal. Organizátor pridal ďalší termín, potom však prišla stopka a doslova honba na hudobníka. Priamo z politických radov. Mladý raper chce totiž vystupovať v Bataclane. Na koncertných doskách divadla, ktoré zažilo v roku 2015 vražedný masaker. No a hudobník spieva o džiháde.

Praktizujúci moslim

Zoslal som islam na hlavy idiotov - zaznieva v kontroverznej piesni francúzskeho rapera, ktorý si hovorí Médine a je hrdý na aktívne praktizovanie islamu. Jeho občianske meno je Medine Zaouiche, narodil sa vo Francúzsku, no pôvodom je Alžírčan. Na sociálnych sieťach sa teší nevídanej obľube, jeho skladby majú milióny pozretí. Na hudobnej scéne pôsobí od roku 2004, za ten čas obohatil hudobný trh jedenástimi albumami. Druhý v poradí má názov Jihad, teda džihád, čo je v moslimskom svete pomenovanie pre svätú vojnu. U fanatických a radikálnych islamistov ide o obľúbený termín. Džihádom nazvali aj útok spred troch rokov. V parížskom divadle Bataclan zahynulo deväťdesiat nevinných ľudí. Išlo o jeden z najväčších teroristických útokov v Európe. V miestnosti, v ktorej sa ľudia v strachu skrývali počas streľby pod telá mŕtvych nevinných kamarátov, chce vystúpiť aj Médine. Muž, ktorého meno je názov druhého najväčšieho mesta islamu, kde sa nachádza hrob proroka Mohameda.

Krvavý koncert v roku 2015: Pár sa odfotil v parížskom Bataclane pred koncertom The Eagles of Death Metal. Namiesto hudby, prišla krvavé sprcha. Do sály vtrhli štyria ozbrojenci. V hale, v ktorej bolo asi 1500 divákov, zomrelo 87 ľudí. Z páru na snímke prežila len žena.
Krvavý koncert v roku 2015: Pár sa odfotil v parížskom Bataclane pred koncertom The Eagles of Death Metal. Namiesto hudby, prišla krvavé sprcha. Do sály vtrhli štyria ozbrojenci. V hale, v ktorej bolo asi 1500 divákov, zomrelo 87 ľudí. Z páru na snímke prežila len žena.
Zdroj: Internet

Vysoký, zväčša usmievavý chlap tmavšej pleti s bradou dokonale zapadá medzi mainstreamové hviezdy. Svoju popularitu si však nevybudoval len na talente. Vo Francúzsku sa o ňom píše ako o rebelovi, trúfalom umelcovi, drzom moslimovi, ktorý si chce vybudovať meno na nešťastí. Nič nie je väčšia reklama ako negatívna reklama. Viac ako jeho práca napĺňa posledné týždne stránky časopisov doťahovanie dvoch rozdelených táborov - má Médine vystupovať v Bataclane alebo nie?

Svätokrádež

Krajina galského kohúta je jedna z najvyspelejších, čo sa týka stavu demokracie či uctievania slobody slova i tlače. Multikultúrne veľkomestá s otvorenou náručou vítajú cudzincov a ľudí rôzneho vierovyznania. Mekka módy a distingvovanosti. Aj otvorenosť sa však trestá - známy je napríklad útok na novinárov v redakcii časopisu Charlie Hebdo. Za svoje satirické „útoky“ na islam či Mohameda dvanásť novinárov a karikaturistov zaplatilo krutou smrťou.

Aj vyspelá demokratická krajina sa vie rozdeliť na dva názorové tábory - presne to sa stalo v súvislosti s raperom, ktorý v uliciach Paríža propaguje svoj najúspešnejší album a vykračuje si v tričku s nápisom Džihád. Jeho pieseň Do not Laik vyšla len týždeň pred útokom na spomínanú redakciu. Je ultra islamistická a Médine v nej spieva o Koráne - svätej knihe islamu, o tom, ako sa do pravého neba dostanú len veriaci a praktizujúci moslimovia, naváža sa do politikov, s vervou rapuje o tom, ako je islam pre skutočných ľudí a katechizmus pre ateistov. Netreba sa čudovať, že petícia proti jeho vystupovaniu v Bataclane má už tisíce podpisov najmä z radov konzervatívcov. Inicioval ju Laurent Wauquiez, jeden z lídrov opozície.

„Je svätokrádež, ak niekto, kto spieva o povinnosti ukrižovania v mene džihádu, chce vystupovať na mieste, kde práve džihádisti zmasakrovali desiatky francúzskych občanov. Len tri roky po čiernom dni Paríža. To nepovažujem za demokraciu, ale za šialenstvo,“ vyjadril sa pre denník Le Monde. Ešte expresívnejšia bola ultrapravicová politička Marine Le Penová. „Žiadny Francúz nemôže akceptovať, aby tento človek zneuctil Bataclan odpadom, ktorý vypúšťa z úst,“ zdôraznila. Politici zároveň založili petíciu na internete proti vystúpeniu rapera. Uvedomujú si, že umlčať ho ako umelca nemôžu, ale vystúpenie práve v tomto divadle je podľa nich znesvätenie a donebavolajúca drzosť a provokácia.

Nerozumiete mu!

Aj keď raper zatiaľ zostáva v úzadí a k petícii sa nevyjadruje, jeho fanúšikovia už iniciovali búrlivé diskusie. Petíciu považujú za osobný útok a argumentujú „neporozumením a dezinterpretáciou textov“. Najznámejšiu pieseň Džihád vysvetľujú ako výkrik proti násiliu a vojne medzi náboženstvami a kultúrami. Každým dňom však na petíciu pribúdajú podpisy, niektorí politici si honbou na kontroverzného rapera začali populisticky prihrievať polievočku.

Riaditeľ Bataclanu a organizátor akcií sa k celej situácii nevyjadruje, mlčí rovnako ako Médine. Dátumy dvoch predstavení však stále figurujú v pripravovanom programe a oba koncerty sú plne vypredané. Prekvapivá je skôr reakcia zakladateľov a členov rôznych pamiatkových skupín, ktoré organizujú pietne a spomienkové akcie útokov v Paríži. „Politici využívajú túto akciu na sterilnú politiku. Manažéri Bataclanu by mali zavolať vystupovať, koho chcú, nerobiť rozdiely a nevyužívať pamiatku na nevinné obete,“ vyjadril sa jeden z nich. Zdá sa teda, že viac ako Parížanom vystúpenie moslimského rapera prekáža niektorým politikom.

Text piesne Do not Laik

Boh je podľa Nietzscheho mŕtvy

Nietzsche je mŕtvy, podpísaný Boh

Budeme rozprávať o sekularizme medzi

Koránom a Evanjeliom podľa Matúša

Sme ľudia svätej knihy

Stojaci proti evanjelistom

Druh diabla pre anjelov z reality šou

Nosím bradu, som zo zlého cesta

Nos šatku, si v krásnych handrách

Ukrižujme sekularistov ako na Golgote

Polygamia je vždy lepšia ako kámoš

Strass-Kahn

Hľadaj halal vo svojich lasagniach,

je to len koňacina

Na rozhraní medzi výtržníkom a farárom

Ak ťa odstrelím vo svojich snoch,

s prebudením ťa poprosím o prepáčenie

Lebo tak káže Korán

Ak aplikujem šariu, zlodeji už nebudú chodiť

na políciu

Poznajú zákon, my poznáme sudkyňu

Žiadny výrazný znak, žiadny Ježišov kríž

Som džellaba v deň sukne

Islamská háveď, to je moja pouličná

modlitba

Tvoja brada, Arab, v tejto krajine

je don’t like

Tvoja šatka, sestra, v tejto krajine

je don’t like

Tvoja viera, neger, v tejto krajine je don’t like

Pani, pane, váš pár je don’t like

Všetci pôjdeme do raja

Všetci pôjdeme do raja, teda tí, čo veria

Nemajú ani boha, ani pána, teda okrem

pivárne Kanter

Pílim strom ich sekularizmu predtým, ako sa

zrúti na zem

Marianne je femen, ktorá má vytetované

Fuck God na bradavkách…