Pre väčšinu milujúcich ľudí je podvádzanie nočnou morou. Predstava, že sa váš najdrahší človek dotýka iného tela, zažíva pri ňom rozkoš a v tej chvíli pre neho neexistujete, mnohým trhá srdce. Niektorým pánom však parohy nasadené ich partnerkami vôbec neprekážajú. Ba naopak! Často ich sami na neveru nahovoria.

Autor knihy Nenásytné manželky: Zblúdilé ženy a muži, ktorí ich milujú sa s pármi preferujúcimi životný štýl „paroháča“ stretol prvý raz v roku 2008. „Aj keď som dlhé roky pracoval s problémami sexuality, tento fenomén som nepoznal. Páni, ktorí vyznávali tento spôsob fungovania v partnerstve, povzbudzovali svoje manželky na sexuálne vzťahy s inými mužmi, zatiaľ čo oni boli zväčša monogamní,“ opisuje klinický psychológ David J. Ley.

Nuž, túžba má veľa podôb. Hoci téma paroháčstva zostáva stále tabu a máloktorý z dobrovoľne podvádzaných jedincov sa k týmto fantáziám prizná, je o ňu čoraz väčší záujem.

Strach aj hanba

Odpradávna sa na pánov, ktorých manželky si dopriali posteľné radovánky s iným, pozeralo s pohŕdaním. V spoločnostiach, ktoré neraz vnímali ženu ako manželov majetok, sa takéto prešľapy netolerovali. Muž mal držať svoju polovičku na uzde, čím si neraz dokazoval svoju mužnosť a nadvládu. Ak sa mu to nepodarilo, zažíval hanbu a poníženie. Aj preto sa stal paroháč obľúbenou témou literárnych diel, divadelných hier, ba i vtipov. Tento termín sa ujal aj u nás a ešte hanlivejšie znie jeho taliansky ekvivalent „cornuto“, sprevádzaný vztýčeným malíčkom a ukazovákom na zovretej pästi. Briti majú výraz „cuckold“, odvodený od starofrancúzskeho slova cuccu - kukučka, keďže obavu mužov z nevery sprevádzala aj predstava, že budú vychovávať cudzie dieťa. Ako je známe, kukučka znáša svoje vajíčka do cudzích hniezd.

Prečo sa však podvedený partner najčastejšie spája s parožím? Na výber je hneď niekoľko verzií vzniku tohto pomenovania. Vo Francúzsku mnohí šľachtici považovali za česť, keď si kráľ Ľudovít XIV. vybral za milenku ich manželku. Okrem grófa Joffreya de Peyrac, ktorý sa o svoju krásnu Angeliku s Kráľom Slnko deliť nemienil. Lenže to bol fiktívny príbeh. V skutočnosti sa vraj panovník za štedrosť dvorných dám a ich mužov vedel odmeniť - nejednému pridelil poľovnícky zámoček, v ktorom nechýbali parohy. Iná verzia hovorí, že slovo paroháč sa viaže ešte k dávnejšej minulosti. Jeleními parohmi obdarovával manželov svojich mileniek byzantský cisár Andronikos Komnénos, ktorý vládol v dvanástom storočí. Tretia verzia sa odvoláva na jelenie párenie. Počas ruje totiž zápasí hlavný samec s iným, ktorý prejaví záujem o laň v jeho čriede. Sokovia sa pretláčajú parohmi.

Od odsúdenia k fetišu

Dlhé desaťročia sa tradovala predstava, že muži viac podliehajú sexuálnym túžbam, a tak je ich nevera ospravedlniteľnejšia. Máloktorý chce počuť, že aj ženy majú svoje predstavy a dokážu byť poriadne žiadostivé.

Časy sa pomaly menia a dnes si už páni nemusia dokazovať svoju moc tým, že svoju polovičku zošnurujú morálkou, ktorá im neprináša potešenie. „Dlho som sa za svoje fantázie o tom, že si to moja žena rozdáva s iným chlapom, hanbil. Navyše som si myslel, že v skutočnosti by ma to veľmi zraňovalo. Ale keď sme sa v jednom úprimnom rozhovore dostali aj k tejto téme, spadol mi kameň zo srdca. Vyšla mi v ústrety a raz za čas mi dokonca dopraje toto potešenie - na swingers párty, kde sa môžem pozerať, ako si užíva rozkoš s inými. Nezniesol by som totiž pocit, že ma podvádza za mojím chrbtom,“ hovorí Dušan.

Psychológ David J. Ley upozorňuje, že väčšina z týchto párov svoj netradičný spôsob sexuálneho života udržiava v tajnosti. Často ani tí, s ktorými si partnerky užívajú, netušia, že doprajú potešenie aj ich mužom.

Dobrovoľne a s láskou

Mnohé monogamné dvojice len krútia hlavou. Väčšina ľudí si fyzickú intimitu spája s milovaným človekom. „Nemám chuť dotýkať sa inej, ani mi to nenapadne. Túžim po svojej partnerke, tá je pre mňa jedinou a prirodzene očakávam, že to cíti rovnako,“ hovorí Lukáš. Ako sa môže niečo také boľavé a ponižujúce ako nevera stať pre niektoré páry životným štýlom? Odpoveď vo svojej knihe hľadá aj David J. Ley. Rozprával sa s mnohými pármi, vypočul si ich postoje a komentáre a snažil sa pochopiť ich pohnútky a správanie. „V dvadsiatom prvom storočí so zmenami v správaní žien by táto kniha mala byť povinným čítaním každého muža pred manželstvom. Najdôležitejšie pre mňa bolo vysvetlenie toho, ako môže nielen tolerovať, že je paroháč, ale mať z toho dokonca radosť,“ napísal ku knihe jeden z diskutujúcich.

Zväčša majú títo páni masochistické sklony. Hľadajú uspokojenie v takomto druhu poníženia, v partnerkinej rozkoši pri inom človeku.

Sexuálny škandál 

Ak si niekto myslí, že k tomuto spôsobu života a vzťahu sa uchyľujú len voľnomyšlienkari, ľudia bez morálky a ideálov, skazení dobou či internetom, je na omyle. V roku 2020 americkou konzervatívnou komunitou otriaslo odhalenie, že prominentný republikánsky a náboženský predstaviteľ Jerry Falwell jr. rád sledoval, ako sa jeho manželka zapája do sexuálnych aktivít s mladým mužom. Priznanie Giancarla Granda, s ktorým mala Falwellova manželka pomer, zverejnila agentúra Reuters. Tvrdil, že kým si so ženou staršou o dvadsaťštyri rokov užíval, prezident kresťanskej Liberty University vo Virgínii ich z rohu izby pozoroval. 

Becki Falwellová, rodená Tilleyová, je vydatá za Jerryho od roku 1987. Majú spolu tri deti, Jerryho Falwella III., Caroline Grace a Charlesa Wesleya. V rozhovore pre Vanity Fair , ktorý bol zverejnený v januári 2022,  Becki priznala, že dlhé roky mala pocit, že nie je nič iné ako mama, ktorá zostala doma. Jej manžel neustále pracoval a ona sa cítila osamelá. S mladým chlapcom sa zoznámila pri hotelovom bazéne vo Fontainebleau v Miami Beach v roku 2012. Počiatočné iskrenie prerástlo do sexuálneho vzťahu. To, že by si ich dnes 60-ročný Jerry Falwell nahrával, či ich sledoval, však manželia popreli.

Známeho kresťanského konzervatívca mnohí obvinili z pokrytectva, pretože často ostro vystupoval proti  LGBTQ ľuďom a pritom sám možno pestoval bizarný vzťah.

FOTO v galérii