K nebu sa dvíhajú mrakodrapy zo skla a z betónu. Každý má svojský tvar a farbu. Ďalšie impozantné stavby zvláštneho výzoru v sebe skrývajú rôzne atrakcie. Zostavu týchto architektonických perál dopĺňa ohromné ruské kolo.

Kamienkové pláže nemajú konca. Nad hlavami lietajú vyhliadkové motorové rogalá, ktoré štartujú z vody v malom prístave. Odtiaľ odchádzajú aj lode na plavbu popri pobreží. Niektoré sú spojené s tanečnými vystúpeniami dievčat plných entuziazmu, ktoré okoloidúcich pozývajú na palubu. Novučičká lanovka Argo vás vyvezie vysoko nad mesto.

Najlepšie mesto

Dovolenka na gruzínskom pobreží Čierneho mora bola kedysi hitom. Nielen občania všetkých štátov bývalého Sovietskeho zväzu na ňu s nostalgiou spomínajú. Na Kaukaze trávili leto medzi inými turistami zo spriatelených socialistických krajín aj Slováci. Po rozpade východného bloku sa začali rozpadávať aj tunajšie dovolenkové rezorty. Dovolenkárom z východnej Európy, ale aj z Ruska sa otvoril svet. Obľúbili si onakvejšie destinácie. Za lacný peniaz mohli letieť do exotiky.
Na kaukazské letoviská rýchlo zabudli.

Prístav: Mladá dvojica sleduje prístavný remorkér z paluby trajektu Batumi - Odesa.
Zdroj: Jana Čavojská

Pred desiatimi rokmi sa Batumi mohlo chváliť akurát zašlou slávou, ošarpanými budovami, deravými cestami, obmedzenými dodávkami teplej vody aj elektriny. Britský denník The Independent - a nielen on - vtedy označil mesto za „čiernu dieru“. V roku 2004 dovolenkovalo v Batumi 75-tisíc ľudí. O osem rokov 1,3 milióna. Vtedajší prezident Gruzínska Michail Saakašvili totiž vyhlásil, že z Batumi urobí francúzsku Riviéru, Bejrút sedemdesiatych rokov, párty mesto pre celý Kaukaz. Jediné miesto na svete, kde budú Iránci flirtovať s Izraelčankami a Arméni tancovať s Azerbajdžancami. Klienti z Turecka a Ruska budú húfne prichádzať za hazardom v kasínach, v ich krajinách zakázaných. Rozhodlo sa o investícii stoviek miliónov eur. V Batumi Saakašviliho milujú.

Pred piatimi rokmi sem zavítal Donald Trump, vtedy ešte biznismen. Stretol sa so Saakašvilim a odfotil sa s ním na bilbord. Dal tam napísať: „O päť rokov bude Batumi najlepším mestom na svete.“

Nepriatelia na drinku

Päť rokov prešlo a ja sledujem panorámu kaukazského Manhattanu. Je impozantná. Mesto sa chváli aj osemkilometrovou plážou s promenádou a parkom. Ponúka všetky moderné vymoženosti vrátane kvalitnej cyklotrasy. More je čistučké a blankytné.

A skutočne sa tu prechádzajú moslimky zahalené od hlavy po päty vedľa sporo odetých krások z iných častí sveta. Naozaj sem cestujú Arméni aj Azerbajdžanci špeciálnymi nočnými vlakmi. Arméni, zovretí medzi Turecko a Azerbajdžan, s ktorými majú uzavreté hranice, môžu slobodne prejsť po zemi len do Gruzínska. Kto má peniaze, ide na dovolenku do Batumi.
Ostatným zostáva len jazero Sevan. Azerbajdžanci zas uprednostňujú Čierne more pred svojím Kaspickým, znečisteným ťažbou ropy a s obstarožnými oplieskanými rezortmi. Ruština je tu stále hlavným komunikačným jazykom. Aj medzi odvekými nepriateľmi.

Čašníčka v kaviarni vraví, že delfinárium nájdem jednoducho - je medzi Sheratonom a Hiltonom. Aj ďalšie slávne hotelové siete tu majú svoje zastúpenie. A kto ho ešte nemá, na veľkých baneroch hlása, kedy otvorí. Apartmán s výhľadom na more tu kúpite od 25-tisíc eur. Ukrajinská spoločnosť obnovila aj trajekty. Tri impozantné plavidlá vyrobené v 80. rokoch v Nemecku a stále zariadené rovnako smerujú po Čiernom mori do Odesy, Soči a niekoľkých tureckých prístavov.

Posledný principál

Ale späť k delfináriu. Tu je to top atrakcia. Nadšení turisti, hlavne Američania, píšu, že batumské delfíny sú obzvlášť priateľské a inteligentné. Že takú dobrú šou ešte nevideli. A už vôbec nie za tak málo peňazí... Predvádzajú ich trikrát denne a stále je vypredané. Okrem toho tu ponúkajú plávanie s delfínmi.

Pláž: Batumi si obľúbili hlavne arménski a ruskí dovolenkári. Bývalý prezident Saakašvili vyhlasoval, že tu urobí druhú francúzsku Riviéru. Dokonca chcel na kamienkové pláže naviezť piesok, aby sa tu ľudia cítili ako v Karibiku.
Zdroj: Jana Čavojská

Cirkus, obľúbená atrakcia v celom bývalom Sovietskom zväze (ZSSR), sa neteší takej pozornosti. Unavený principál Jano pri cigarete skonštatuje, že za tri eurá nedokáže zostaviť bombastický program. Cirkus tu existuje od roku 1903. Jeho budova pred pár rokmi vyhorela. No dali ju nejako dokopy. Problém je skôr v záplave iných atrakcií. Cirkus je už pre ľudí trochu staromódny. Hľadisko, ktoré pojme tisíc ľudí, býva na večernom predstavení obsadené sotva z pätiny.

Principál šéfoval tridsať rokov filharmonickému orchestru v Kutaisi. Lenže prístup ku kultúre sa v Gruzínsku zmenil. Filharmónia v Kutaisi nielenže nemala stálu koncertnú sieň, ale s príchodom trhovej ekonomiky sa skončili aj štedré štátne podpory pre umelecké telesá. Podľa principála to nie je dobré. A keď príde zákaz využívať pri vystúpeniach živé zvieratá aj na Kaukaz, cirkusy to položí úplne. „Bez cirkusov zostanú iba herne, kabaret a striptíz. Z detí vychováme násilníkov. Nenaučia sa ľúbiť zvieratá ani kultúru,“ krčí plecami. Pozýva na večerný program. Celý - vrátane výroby pukancov - ho zabezpečuje dvanásť artistov. Gruzínci, Bielorusi, Ukrajinci. Napriek chudobným svetelným efektom je prekvapivo kvalitný.

Rotschildovci a Nobelovci

Večer je v Batumi veselý. Bary, reštaurácie, diskotéky, kaviarne a vinárne od výmyslu sveta pozývajú dovolenkárov stráviť u nich príjemné chvíle. Batumi si obľúbili aj expati. Personál väčšinou zvláda aspoň základy angličtiny. Hlavné námestie nazývané Piazza je krásne vysvietené a pôsobí celkom historicky. Aj by som tomu uverila, keby som tu nebola pred pár rokmi, práve keď ho stavali. Okolité uličky striedajú nové alebo zrekonštruované budovy s rozpadávajúcimi sa barabizňami. Oba typy výstavby ponúkajú ubytovanie dovolenkárom. Ide len o to, na čo máte.

Aj zašlé budovy majú dušu. Batumi začnete postupne milovať, jeho zadné uličky poznačené časom možno viac ako nablýskané mrakodrapy. Toto mesto zažilo prvý rozmach ešte v 19. storočí. V Kaspickom mori pri Baku objavili ropu. Dopravovali ju sem. Kaspické more totiž nemá spojenie so svetom. Prvý ropný tanker, Murex, ktorý skonštruovali
v Spojenom kráľovstve, si to po opustení domovského prístavu West Hartlepool v roku 1892 zamieril práve do Batumi. S nákladom ropy potom plával do sveta. Do výstavby moderného prístavu tu vtedy investovali Rotschildovci a Nobelovci. V meste si postavili krásne pohodlné vily, fungoval tu aj päťhviezdičkový hotel. Honosné stavby z tých čias teraz postupne opravujú.

Rozkvet Batumi zastavila jeho izolácia počas desaťročí, keď sa Gruzínsko stalo súčasťou ZSSR. Východný blok nedržal krok so svetom. Stavby z 19. storočia neboli podstatné. Ani história. Bolo sa treba dívať dopredu. Budúcnosť vtedy bola v betóne. To poznačilo aj tvár kedysi šarmantného Batumi. Po rozpade ZSSR sa svet na čiernomorské pobrežie vracal pomaly.

Rybári: Miestni muži na prímorskej promenáde.
Zdroj: Jana Čavojská

Hviezdy z pódia

Až kým Saakašvili nestvoril batumský zázrak. Iné mestá z histórie ťažia, on ju začal vytvárať. Mrakodrapy ohúria každého. Krásne pláže pojmú tisícky dovolenkárov. Do pekného mesta prídu investície aj spevácke hviezdy. Koncertoval tu José Carreras, Christina Aquilera, Eros Ramazotti, Maroon 5 a Sting. Veľké veci.

Lenže, stále je to Kaukaz. Nech sa tu snažia akokoľvek, to, čo postavia, bude oplývať nedostatkami. Veža abecedy, zvláštna stavba na pilieroch s guľou navrchu, v ktorej je vyhliadka a suši reštaurácia, vyzerá honosne, no zblízka vidíte, že je už ošúchaná. Majú tu zvláštny talent postaviť nové tak, aby to vyzeralo staro. Z diaľky to nepostrehnete. Až keď sa prizriete zbližša.

S mrakodrapmi je to podobné. Čašníčka hovorí, že budova s kolotočom navrchu mala byť univerzita. Hm, zaujímavý nápad. Možno architekt zamýšľal motivovať študentov mať dobré známky jazdou na kolotoči. No od pôvodného plánu už upustili. Vraj sa tam nasťahuje hotel. Mal by sa poponáhľať. Pretože bezprostredne pred budovou pochopím, že je úplne prázdna a spodné poschodia sú nedokončené. Honosná budova zo skla spočíva na betónových pahýľoch. Už sa začínajú rozpadávať. Podobné je to s akvaparkom. Bazén a polovicu budovy využívajú ako hotel. Druhá časť zíva prázdnotou cez rozvalené betónové steny. Potemkinovské Batumi pokračuje, kamkoľvek sa pozriete.

Obyvatelia Batumi tohto Potemkina - mimochodom, siaha len do centra a priľahlých uličiek, zvyšok je gruzínsky ošumelý - milujú. Občania z iných miest nie. Nemajú prácu a tí, ktorí celý život pracovali, žijú zo stoeurových dôchodkov. Miláčik Západu Saakašvili mal podľa nich investovať do úplne iných vecí než do pozlátky Batumi.