Dievča sa pokúsi kopnúť do hlavy rovesníčku. Tá sa kopancu vyhne a zaútočí päsťami. Zjavne má prevahu. Sokyňu zvalí na zem a nemilosrdne ju bije. Ako žito. Na chvíľu sa zastaví, pozrie sa na divákov, vychutná si ich povzbudzovanie. A znovu udrie.

Nikto nezasiahol: Naopak, rovesníci sa na bitke bavili, kričali a povzbudzovali dievčatá.
Nikto nezasiahol: Naopak, rovesníci sa na bitke bavili, kričali a povzbudzovali dievčatá.
Zdroj: youtube.com

Nie je to reportáž z kickboxového zápasu junioriek. Scéna sa nedávno odohrala na ulici Lička v chorvátskom Splite a spôsobila šok v celom Chorvátsku. Nejde totiž o ojedinelý incident, ale nový trend. Ako píše miestna tlač, stredoškoláci si na sociálnych sieťach pravidelne dohadujú súboje a potom zverejňujú fotky a videá bitiek. Pre zábavu, aby získali popularitu a lajky.

Všetko za dobrú fotku

Aktérky pästného súboja na ulici Lička mali len pätnásť, respektíve šestnásť, rokov a - asi aby všetko vyznelo ešte bizarnejšie - do seba sa pustili len niekoľko desiatok metrov od policajnej stanice. „Najprv som si myslel, že zasa niečo vystrájajú futbaloví fanúšikovia klubu Hajduk, chlapci z Torcidy. Potom som vyšiel na balkón a zistil, že sú to deti,“ povedala novinám Večernji list očitý svedok. „Robili hrozný hluk. Bál som sa o svoje auto.“

Dôvod na obavy je zrejmý. Ako ukázali zábery z videa, ktoré sa medzičasom stalo hitom internetu, asi 150 mladých ľudí pri povzbudzovaní kľučkovalo medzi zaparkovanými vozidlami. Všetko s cieľom byť čo najbližšie k dianiu a získať čo najlepší záber. „Toľko detí na kapote áut, toľko násilia a nikto sa ani len nepokúsil zastaviť to nechutné divadlo,“ dodal ďalší zo svedkov.

Kultúra násilia: Mnohí dnešní tínedžeri sú ochotní urobiť za lajk hocičo.
Kultúra násilia: Mnohí dnešní tínedžeri sú ochotní urobiť za lajk hocičo.
Zdroj: profimedia.sk

Aby sme policajtom nekrivdili, nakoniec predsa len z neďalekej stanice na miesto súboja dorazili. Aj keď s krížikom po funuse - v tom čase už bol na ulici pokoj. Hlavné aktérky zadržali neskôr, na základe videozáznamu. Už sa začalo priestupkové konanie vo veci narušenia verejného poriadku a správu o výtržnostiach policajti zaslali aj Centru pre sociálnu starostlivosť. Okamžite sa preto objavili špekulácie, že dievčatá, z ktorých jedno vraj prišlo o dva zuby, by mohli skončiť v nápravnovýchovnom zariadení.

Dohodnuté bitky

Hádam ešte viac než samotné násilie zaráža spôsob, ako k súboju došlo. Podľa svedectva viacerých tínedžerov zo Splitu jedna z báb na Instagrame pozývala všetkých, aby ju prišli povzbudiť. „Lajkujte, zavolajte kamarátov, prineste si pivo a sledujte, ako ju zbijem,“ údajne napísala na sociálnej sieti.

Keďže ide o maloleté osoby, médiá identitu dievčat nezverejňujú. Aj preto podrobnosti celého prípadu vychádzajú na povrch pomaly a občas sú rozporuplné. V prvom rade nie je jasný dôvod bitky. Jedno z dievčat na Instagrame napísalo, že len chcelo chrániť priateľov, ktorých jej súperka údajne urážala prostredníctvom internetu. „Nechcem žiť z takto získanej slávy, len som chcela chrániť priateľov,“ cituje ju denník Slobodna Dalmacija. Dievča zároveň vynadalo kritikom a odkazy rovesníkov ironicky označilo za „hlbokomyseľné“. „Zostanem rovnaká, pre mňa je naďalej mimoriadne dôležitá zábava a vychádzky s kamarátmi,“ zdôraznila.

Kultúra násilia: Mnohí dnešní tínedžeri sú ochotní urobiť za lajk hocičo.
Kultúra násilia: Mnohí dnešní tínedžeri sú ochotní urobiť za lajk hocičo.
Zdroj: archív

Podľa iných zdrojov však celá záležitosť môže mať ďalšiu dohru. „Sú celkom bláznivé, už si dohodli odvetu,“ tvrdí dobre informovaný tínedžer. „Ibaže ich teraz zobrali poliši, takže sa to celé trochu skomplikovalo.“

Bežná prax

Hrdinky videa z ulice Lička si možno naozaj dajú aspoň na chvíľu pokoj, ale splitskí tínedžeri sotva upustia od obľúbenej zábavky. „Nie sú ani prvé, ani jediné, ktoré sa takto pobili,“ tvrdí pre Večernji list jeden zo stredoškolákov. „Na instagramovej stránke splitske.cipe boli zverejnené fotky z najmenej pätnástich dohodnutých bitiek. Každá z nich mala tisíce pozretí a stovky komentárov.“ Ako dodáva, sú aj prípady, keď si študenti strednej ekonomickej školy dohodli bitku na prestávku. „Dievčatá sa bijú z rovnakého dôvodu ako chlapci - aby boli populárne medzi rovesníkmi, zbierajú lajky,“ tvrdí ten istý zdroj.

Po škandále stránku splitske.cipe (splitské bitky) zablokovali, ale súboje ako z hollywoodskeho trháka Klub bitkárov s Bradom Pittom v hlavnej úlohe sa zďaleka nekončia. Podľa servera net.hr už vznikla podobná stránka, kde stredoškoláci vyzývajú svojich rovesníkov, aby im posielali fotografie z bitiek. Stránka je zatvoreného typu - na to, aby ste vstúpili do skupiny, potrebujete súhlas jej členov. Ale podľa denníka Slobodna Dalmacija o členstvo zjavne nie je núdza. „Študenti sa pri škole, v baroch vo veľkom bavia o budúcich dohodnutých bitkách, pričom na telefónoch si pozerajú už zverejnené fotografie,“ píše denník.

Podľa odborníkov ide o celospoločenský problém. „Zlyháva nám prevencia na všetkých úrovniach,“ tvrdí Ane Blaževič, šéf Centra pre sociálnu starostlivosť. „Začína sa to pozitívnym vzťahom k násiliu v mladosti. Keď títo ľudia potom vstúpia do manželstva a narodia sa im deti, násilie sa ešte znásobuje. Máme veľký problém.“