Španielsky Espaňol Barcelona a Granada, francúzske Sochaux či Nice, holandský ADO Den Haag, pražská Slavia a za posledné tri mesiace aj anglický West Bromwich Albion a oba slávne milánske tímy Inter aj AC. Všetky spomínané európske futbalové kluby majú jedno spoločné - ich väčšinovými, prípadne až stopercentnými, vlastníkmi sa nedávno stali čínski podnikatelia. Investovať len do domácej ligy už bohatým Číňanom nestačí. Rozhodli sa podmaniť si Európu. Len tak si vraj môžu zabezpečiť ešte väčší prísun peňazí.

Neodolali ani Taliani

Taliansko sa ešte donedávna predaju klubov zahraničným majiteľom viac-menej bránilo. S výnimkou milánskeho Interu, ktorý vlastnil Indonézan Erick Thorir, a Bologne, tú v septembri 2014 kúpil kanadský potravinový magnát Joey Saputo.

Ani také slávne kluby ako Inter či AC Miláno však štedrým ponukám bohatých Číňanov nedokázali odolať. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa svojej lásky, vlastníctva futbalového AC, zriekol po tridsiatich rokoch. Minulý mesiac ho predal čínskemu konzorciu, na ktorého čele stojí Robin Li, siedmy najbohatší muž v krajine, za 270 miliónov eur. Hneď po tom, čo sa nový majiteľ zaviazal, že v najbližších troch rokoch zvýši kapitál o 350 miliónov eur.

„Zveril som ho do rúk ľuďom, ktorí z neho dokážu spraviť veľkoklub. Doviesť ho tam, kam patrí. Nielen v Taliansku, ale v celej Európe,“ vysvetlil dôvody čochvíľa osemdesiatročný Berlusconi. Predať klub chcel už vlani, keď rokoval s thajským podnikateľom, no na poslednú chvíľu si to rozmyslel. Teraz prostredníctvom svojej investičnej firmy Fininvest odovzdal do rúk Číňanom 99 percent akcií klubu.

Nový trh: Milánske veľkokluby Inter a AC si zahrali počas International Champions Cup v Číne v júli tohto roku. Domáci fanúšikovia si to užívali.
Nový trh: Milánske veľkokluby Inter a AC si zahrali počas International Champions Cup v Číne v júli tohto roku. Domáci fanúšikovia si to užívali.
Zdroj: profimedia.sk

Nový trh: Milánske veľkokluby Inter a AC si zahrali počas International Champions Cup v Číne v júli tohto roku. Domáci fanúšikovia si to užívali.FOTO: profimedia.sk

AC v minulosti ovládol Európu, sedem ráz vyhral Ligu majstrov, no v uplynulej sezóne skončil v talianskej Serii A až na siedmom mieste. Tretí rok po sebe v najprestížnejšej európskej futbalovej súťaži chýbal. Klub priznal aj manko z posledného ročníka vo výške 93,5 milióna eur. Spasiť ho majú čínske peniaze.

Robin Li sa pritom narodil ako chudobný syn zamestnancov továrne v provincii Šan-si, jediný syn z piatich detí. Dokázal sa však dostať do Pekingu na univerzitu, kde vyštudoval informačné technológie. V Amerike si potom spravil doktorát z počítačových vied a po návrate domov založil internetový server Baidu, obdobu amerického Googlu. A peniažky sa začali hrnúť.

Nová príležitosť

Konkurenčný Inter zasa skončil v rukách čínskeho konzorcia Suning Commerce Group. Číňania získali 68 percent akcií klubu. Zaplatili za ne 270 miliónov eur. Tridsať percent im predal bývalý prezident Interu Massimo Moratti, hoci ešte dva mesiace pred kúpou tvrdil, že nič podobné neprichádza do úvahy. Doterajší vlastník, Indonézan Erick Thohir, bol zas ochotný predať časť svojho podielu. Nechal si však 31 percent s podmienkou, že zostane prezidentom klubu.

„Thohir robil všetko, čo mohol, ale keď nastali problémy, musel konať. Podľa mňa urobil dobrú vec,“ v rozhovore pre Gazetta dello Sport obrátil list 71-ročný Morratti. V Interi sa vzdal všetkých funkcií v klube. „Nebudem robiť už ani poradcu. Nie je to potrebné. Veľmi rád však zostanem priateľom nových majiteľov,“ dodal smutne.

Povráva sa, že s Thohirom si veľmi nerozumel. Kým Moratti bol s klubom v dennom kontakte, Indonézanovi sa z rodnej Jakarty do Talianska príliš nechce cestovať. Ani na zápasy. „Načo by som chodil? Keď prídem, aj tak nevyhrajú,“ reagoval pre Corriere dello Sport žartom na kritiku fanúšikov. Tí sú predsa len zvyknutí na iný prístup.

„Toto je pre Inter nová príležitosť, ako ďalej rásť. Zdroje Suningu nám umožnia prinavrátiť Interu slávne časy. Čína sa stane jeho druhým domovom,“ vyhlásil po zverejnení predaja šéf spoločnosti Čang Ťin-tung. Tá okrem Interu vlastní domáci ligový klub Ťiang-su Su-ning.

Peňazí, koľko chcete

Peniaze, zdá sa, nie sú pre čínskych zbohatlíkov problém. „Naše finančné možnosti sú obrovské. Žiadna investícia do klubu nebude problém,“ otvorene vyhlásil po oznámení o kúpe anglického Wolverhamptonu Wandererers Jeff Shi, zástupca čínskej spoločnosti Fosun International. Tá za anglický klub minulý mesiac zaplatila 52 miliónov eur.

Je to v tomto roku už druhý klub z druhej najvyššej anglickej súťaže v čínskych rukách. Začiatkom roka získal Aston Villu takmer za 70 miliónov eur dlhoročný čínsky fanúšik klubu Tony Sia. Fanúšikom je vraj od roku 2002, keď študoval na Harvarde. Vraj to bola láska na prvý pohľad. Dnes stojí na čele spoločnosti Recon Group, ktorá podniká v doprave, stavebníctve i v turizme. Multifunkčná spoločnosť zamestnáva 35-tisíc ľudí v 75 krajinách.

Tony Sia: Majiteľ Aston Villy chce z klubu po návrate do Premier League spraviť veľkoklub.
Tony Sia: Majiteľ Aston Villy chce z klubu po návrate do Premier League spraviť veľkoklub.
Zdroj: profimedia.sk

Tony Sia: Majiteľ Aston Villy chce z klubu po návrate Premier League spraviť veľkoklub.FOTO: profimedia.sk

Sia má v pláne prinavrátiť Aston Ville najvyššiu súťaž, keďže tím z nej vypadol. „Zabudnite na minulosť. Začína sa nová éra. V priebehu piatich rokov chcem, aby klub patril medzi šesť najlepších v krajine. A do desiatich medzi tri najlepšie na svete,“ sebavedome vyhlásil 39-ročný Sia. Najskôr sa však musia Villania vrátiť do Premier League. V tom im má pomôcť bývalý tréner Chelsea Robert di Matteo.

Na rozdiel od Thohira v milánskom Interi má Sia v pláne tráviť v Birminghame oveľa viac času. „Najmä v prvej sezóne tu budem často. Mám v pláne kúpiť si tu dom,“ tvrdil v máji tohto roku.

Rodák z Čchu-čou, ležiaceho asi 400 km od Šanghaja, pre čínske médiá o sebe rád tvrdil, že bol normálne dieťa. Britský denník The Guardian dodáva, že tak trochu zavádza. Doma ho označovali za zázračného. Už v štrnástich odišiel študovať na pekinskú univerzitu, v devätnástich bol na Harvarde a odtiaľ smeroval na technologický inštitút v Massachussetts. Sia sám o sebe hovorí, že má tvrdú prácu v krvi. S preplatenými hráčmi, ktorí nebudú odvádzať požadované výkony, vraj nebude mať žiadnu trpezlivosť. „Len vtedy máte šancu, ak tvrdo makáte. Prístup je podľa mňa dôležitejší ako talent,“ tvrdí čínsky milionár.

Francúzske vytriezvenie

Číňania menia európske tradície. Francúzi zostali zaskočení, keď hongkonská spoločnosť s čínskymi koreňmi Ledus kúpila futbalový klub Sochaux, jeden z najstarších profesionálnych v krajine. Od roku 1928 ho sponzorovala automobilka Peugeot, fanúšikovia brali firmu ako súčasť rodiny.

Ponuku na predaj dostal tento mesiac aj Ehab Allam, syn britského biznismena egyptského pôvodu, ktorý vlastní anglický Hull City. Od čínsko-honkonského konzorcia firiem, na ktorých čele stojí bývalý prevádzkovateľ nočného klubu Taj Jung-ke so sestrou Siou-li.

Číňania vlastnia aj 20-percent španielskeho Atlética Madrid vďaka developérovi Wang Ťien-lin, zakladateľovi spoločnosti Dalian Wanda Group, ktorá okrem iného prevádzkuje v rodnej krajine sieť kín. Wang za akcie madridského klubu zaplatil 44 miliónov eur.

Do Šanghaja: Aj Brazílčana Hulka zlákalo čínske bohatstvo. Donedávna hviezda Zenitu Petrohrad bude hrávať za klub Šanghaj SIPG.
Do Šanghaja: Aj Brazílčana Hulka zlákalo čínske bohatstvo. Donedávna hviezda Zenitu Petrohrad bude hrávať za klub Šanghaj SIPG.
Zdroj: profimedia.sk

Do Šanghaja: Aj Brazílčana Hulka zlákalo čínske bohatstvo. Donedávna hviezda Zenitu Petrohrad bude hrať za klub Šanghaj SIPG.FOTO: profimedia.sk

Pražskej Slavii čínski investori pomohli dostať sa z dlhov. Predchádzajúci majiteľ klubu, bývalý minister dopravy Aleš Řebíček, ho energetickej spoločnosti CEFC predal vlani v septembri. Vtedy 60 percent, zvyšok akcií držal v rukách podnikateľ Jiří Šimáně. Ten však po nezhodách s novým čínskym vlastníkom v apríli tohto roku z postu šéfa predsedu predstavenstva klubu rezignoval. Číňania podľa dostupných informácií využili príležitosť a odkúpili ďalšie akcie. Šimáně má už len devätnásť, ázijská spoločnosť zvyšných osemdesiatjeden percent.

Nová veľmoc do budúcna?

„Zdá sa, že Čína je všemohúca krajina a úspešná vo všetkom, čo si zaumieni,“ okomentoval jej počínanie na futbalovom trhu pre BBC odborník na športový biznis z univerzity v Coventry Simon Chadwick. „Dá sa očakávať viac čínskych hráčov v európskych ligách, čo zase zvýši záujem čínskych fanúšikov a prinesie ďalší ekonomický zisk,“ tvrdí Chadwick.

Na vzostupe je aj čínska liga, kam smerujú za veľké peniaze mnohé európske hviezdy. Pôsobí tam napríklad Kamerunčan Gervinho, bývalý brazílsky obranca Chelsea Ramires i jeho krajan Alex Teixeira, za ktorého tím Jiangsu Suning zaplatil Šachtaru Doneck rekordných 51 miliónov eur. Toľko na neho nemala ani Chelsea, ani Liverpool, ktorí avizovali záujem o jeho služby.

Tvárou čínskej ligy sa nedávno stal bývalý český reprezentant Pavel Nedvěd. Už vlani v Šanghaji v prítomnosti českého prezidenta Miloša Zemana otváral futbalovú školu.

Ani tučný mešec však ešte nezaručuje úspech krajiny. Hoci je Čína ekonomická veľmoc, na futbalovom trávniku to poznať nebolo. Reprezentácia si zahrala v celej histórii majstrovstiev sveta len na jednom šampionáte, pred štrnástimi rokmi v Kórejskej republike a v Japonsku. Nevyhrala však ani jeden zápas, ba nestrelila ani jediný gól.

Pavel Nedvěd: Nová oficiálna tvár čínskej futbalovej ligy. Na otvorení jeho futbalovej školy v Šanghaji sa zúčastnil aj český prezident Miloš Zeman.
Pavel Nedvěd: Nová oficiálna tvár čínskej futbalovej ligy. Na otvorení jeho futbalovej školy v Šanghaji sa zúčastnil aj český prezident Miloš Zeman.
Zdroj: Twitter

Pavel Nedvěd: Nová oficiálna tvár čínskej futbalovej ligy. Na otvorení jeho futbalovej školy v Šanghaji sa zúčastnil aj český prezident Miloš Zeman.FOTO: Twitter

Profesor Chadwick sa však domnieva, že pri nastúpenom trende a rastúcom záujme krajiny o tento šport sa veci môžu zmeniť. „Pri súčasných nákupoch nie sú ďaleko časy, keď Čína bude môcť zorganizovať majstrovstvá sveta sama. A raz ich možno aj vyhrá,“ tvrdí.

Kluby v čínskych rukách

Granada - Link International Sport - 100 percent ADO Den Haag - United Vansen Sport - 100 percent FC Sochaux - Ledus - 100 percent Aston Villa - Recon Group - 100 percent Wolverhampton Wanderers - Fosun International - 100 percent AC Miláno - konzorcium firiem - 99 percent OGC Nice - konzorcium firiem - 80 percent Inter Miláno - Suning Commerce Group - 68 percent Slavia Praha - CEFC - 81 percent Espaňol Barcelona - Rastar Group - 56 percent West Bromwich Albion - Yuni Investment - 100 percent