Majstrovstvá sveta profesionálov v hádzaní šípok píšu neuveriteľné príbehy. Minulý rok sa z titulu tešil bývalý upratovač v ragbyovom klube Walesan Gerwyn Price, teraz sa v dramatickom finále v londýnskom Alexandra Palace vrátil po ročnej prestávke na svetový trón Škót s neodmysliteľným „čírom“ Peter Wright. A veru aj on toho v živote preskákal už veľa.

Štrnásť libier na týždeň

Narodil sa šestnásťročnej matke v škótskom Livingstone - asi 25 kilometrov od Edinburghu. Keď mal tri roky, odsťahovali sa do Anglicka. Šípky začal hrávať za tamojší krčmový tím, no aj keď sa mu darilo, boli z toho dlho len drobné. Aj preto roky robil všetko, čo mu prišlo pod ruku.

Montoval pneumatiky, pracoval ako nočný strážnik v supermarkete, kládol potrubie. Popri tom stále trénoval a v roku 1995 sa dostal na majstrovstvá sveta. Prehral hneď v prvom kole. Keď si neskôr uvedomil, že viac minie na cestovanie po turnajoch, ako zarobí, zase sa na to vykašľal a hral len pre zábavu. „Boli časy, keď mi po zaplatení šekov zostávalo na účte 14 libier na týždeň,“ posťažoval sa.

Keď však v roku 2007 s manželkou pozeral jeden z grandslamových šípkarských turnajov v televízii, uvedomil si, že väčšinu z hráčov už aspoň raz porazil. Asi mu to bolo poznať na očiach, keďže sa ho polovička okamžite spýtala: „Chýba ti to?“ Len prikývol a začal znovu cieľavedome trénovať. „Do päťdesiatky budem majster sveta,“ odvetil jej podľa denníka The Guardian v ten deň.

Milionár

Wright to nielen stihol, ale ako 51-ročný už slávi i zlatú dupľu. Ba čo viac, vďaka aktuálnej odmene pre víťaza vo výške pol milióna libier sa prievanu na účte dlho báť nemusí. Veď dokopy za posledné roky dokázal v tomto športe zarobiť viac než tri milióny libier. „Nehral som dobre, v tej atmosfére to nešlo ani jednému z nás, šípky nám lietali kade-tade, ale na výhru to stačilo,“ hodnotil zápas po výhre 7 : 5 nad domácim Michaelom Smithom čerstvý dvojnásobný majster sveta. Prekážala mu absencia tej pravej nálady medzinárodného podujatia. Hala v londýnskom športovom centre Alexandra Palace bola síce zaplnená, no diváci fandili domácemu hráčovi a na súpera často pískali.

Na každý turnaj iný účes

Mimochodom, Wright v onen spomínaný rok 2007 nezmenil len svoj postoj k hre. Do opätovného boja šiel s novým účesom. S „čírom“ à la Hamšík, len s tým rozdielom, že jeho farbu na každý veľký turnaj menil.

Pred súťažami ho otcovi troch detí vyrábala manželka Joanne, ktorá má v Suffolku vlastný kadernícky salón. S nápadom však prišla jedna z dcér. A žena ho podporila. „Keď už vraj mám ísť znovu do boja, nech si ma všetci zapamätajú. Ja viem, mnohým sa moja vlasová kreácia asi zdá príliš, ale to oni len závidia,“ usmieva sa Wright.

Súčasťou jeho bizarných pokrývok hlavy, ktoré nosí len na turnaje, sú často aj maľby hada, keďže Peter má prezývku Snakebite (Hadie uhryznutie). „Vždy som mal plazy rád. Som niečo ako had. Tichý človek, ktorý je rád sám, ale keď ho iní rušia, dokáže uhryznúť,“ vyznal sa po prvom titule v roku 2020.

Polievka pre majstra

Aj pod manželkinými rukami dokáže pri príprave účesu sedieť tichučko dlhý čas. „Zvyčajne to má hotové za dve hodinky, ale stalo sa, že jej to trvalo aj štyri a pol,“ posťažoval sa súčasný kráľ šípok. V rebríčku je síce „až“ svetovou dvojkou, no ťažká víťazná trofej Sida Waddella skončila po svetovom šampionáte práve v jeho rukách.

FOTO V GALÉRII ►►►

Vystaví si ju vo svojej „jaskyni“ v Suffolku - ako hovorí svojmu pubu s biliardovým stolom a so šípkarským terčom, kde Peter dlhé hodiny dennodenne trénuje. No stíha sa venovať aj rodine a domácim zvieratám. Chová vraj okrem mačiek vyše osemdesiat sliepok. A mimochodom, žiadne hviezdne maniere neprejavil ani po tom, čo za jeden večer zbohatol o pol milióna. Viete, čím to oslávil? Čajom a instantnou polievkou.