Tip na článok

Čistky vo Vatikáne: Jedného z najmocnejších mužov cirkvi obvinili za nechutnosti. Má blízko k pápežovi!

Podľa obvinení mal austrálsky kuriálny kardinál sexuálne obťažovať niekoľko chlapcov. Pedofilné akty sa mali uskutočniť už v minulosti.

Galéria k článku (8 fotografií )
Austrálska polícia vzniesla závažné obvinenia.

Pálčivá téma, s ktorou sa musel vyrovnávať už pápež Ján Pavol II. Podľa niekoľkých zdrojov o homosexuálnych a pedofilných stykoch kňazov vedel, ale situáciu nedokázal vyriešiť. Práve to bol dôvod, kvôli ktorému existovali aj odporcovia jeho blahorečenia a neskôr vyhlásenia za svätca.

Austrálska polícia vzniesla závažné obvinenia.
Austrálska polícia vzniesla závažné obvinenia.
Screenshot

Pápežov blízky človek

Z Austrálie tieto dni hlásia obvinenie Georgea Pella práve za sexuálne obťažovanie hneď niekoľkých malých chlapcov. Tieň pobúrenia na celú situáciu vznáša aj fakt, že Pella je najvyššie postaveným cirkevným hodnostárom v celej Austrálii a tretí najvplyvnejší kardinál vo Vatikáne.

Pôsobí dokonca ako finančný poradca pápeža Františka, a teda sa zapíše do histórie ako najvyššie postavený cirkevný funkcionár vôbec, ktorý bol oficiálne obvinený z podobných činov. Pella Vatikán dočasne opustil, čerpá dovolenku. Pri odchode však nezabudol poznamenať, že sa vráti a všetky obvinenia mierené na jeho osobu vyvráti a vysvetlí.

Činy z minulosti

Zástupca šéfa štátnej polície vo Viktórii Shane Patton oznámil, že polícia predvolala kardinála Pella do Austrálie, kde bude čeliť obvineniam týkajúcim sa "sexuálnych deliktov z minulosti". Podľa Pattona sa voči kardinálovi prihlásili viacerí žalobcovia. Bližšie podrobnosti o obvineniach nezverejnili. Podľa zahraničných správ ide o obvinenia zo 70. – 80. rokov, ktorým sa však Pella vehementne bráni. Obvinenie Pella je chúlostivé najmä po tom, ako sám priznal, že austrálska katolícka cirkev roky zľahčovala zneužívanie detí kňazmi. Medzičasom cirkev vyplatila niekoľkým tisícom obetí v rámci vyrovnania v prepočte vyše 270 miliónov eur.

VIDEO Plus 7 Dní