Navždy zostaneš v našich srdciach, - napísali pozostalí členovia rodinnej kapely na svojej oficiálnej facebookovej stránke. Barby Kellyová, vokalistka, zomrela po krátkej chorobe vo veku 45 rokov. Rodina nechcela udalosť ďalej komentovať, nevedno, čo bolo presnou príčinou smrti, údajne zomrela v spánku. Kellyovci sa tak znovu po dlhých rokoch ocitli v centre pozornosti - so svojimi úspechmi, ale aj rodinnými tragédiami.

Namiesto jedenástky kapela

Mladšie ročníky skupinu The Kelly Family možno už ani neregistrujú, ale tým skôr narodeným alebo ľuďom v strednom veku ich pesničky ešte možno stále znejú v hlavách. Svoj vrchol slávy Kellyovci dosiahli v 90. rokoch minulého storočia, hrali ich všetky rádiá, valcovali hitparády, vypredávali koncertné sály a štadióny a ich albumy sa predávali ako teplé rožky v miliónových nákladoch.   

Začiatok úspešného projektu možno hľadať v sťahovaní cez oceán. V druhej polovici 60. rokov sa Daniel Jerome Kelly, pôvodne profesor matematiky, a Barbara Ann, pôvodne opatrovateľka jeho detí, vybrali z USA do južného Španielska. Sprevádzali ich deti Danny, Caroline, Kathy a Paul, ktoré mal Daniel so svojou prvou manželkou. V Španielsku splodili spoločných potomkov Johnnyho, Patriciu, Jimmyho, Joeya, Barby, Paddyho, dcéru Maite a Angela. Možno by z nich mohla byť rodinná futbalová jedenástka s jedným náhradníkom, ale rodičia i deti mali bližšie k hudbe než k športu. Mama Barbara doma učila deti balet, všetci spolu spievali, tancovali a deti chodili aj na hodiny hudby.

Fenomén Kellyovci

Najskôr spievali na spoločných žúroch priateľom a známym. Neskôr vystupovali na ulici či v puboch, sporadicky organizovali koncerty. Výnimočnosť projektu rodinnej kapely neostala nepovšimnutá. Pod názvom Kelly Kids bavili divákov v španielskej televízii už v roku 1975. Pokračovali vystúpeniami v Rakúsku, Írsku, Nemecku a Holandsku a začiatkom 80. rokov už obsadili prvé miesto v belgickej a holandskej hitparáde s piesňou David’s Song. Ich skutočnému koncertnému turné po Európe už nič nestálo v ceste.

Deväťdesiate roky boli ich hudobným everestom. Fanúšikovia šaleli a rodina dobývala svet. Kellyovci si vystačili sami. Členovia rodinného podniku plnili funkcie svojich manažérov, producentov, technikov, komponovali hudbu a písali texty, dokonca založili vlastnú nahrávaciu spoločnosť. V rokoch 1979 - 2005
vydali 23 štúdiových albumov. Skončili v roku 2008, ale pred štyrmi rokmi sa pokúsili o come­back. Okrem skalných milovníkov skupiny však v širšej verejnosti väčší záujem nezaznamenali.

Sólové životy

Mama Barbara zomrela v roku 1982 na rakovinu prsníka, len rok po pôrode najmladšieho syna Angela. Jej rolu a starostlivosť o mladších súrodencov prebrala Kathy. Danny, Caroline a Paul skupinu opustili, nahradili ich mladší súrodenci. Neskôr z kapely i zo šoubiznisu odišla Barby, a to pre psychické problémy. A hoci mohla rátať s absolútnou podporou rodiny, súrodenci sa začali venovať každý vlastnému životu. Po smrti otca Dana v roku 2002 kapela fungovala ešte šesť rokov. Niektorí súrodenci sa vydali na sólovú hudobnú dráhu (Kathy, Johny, Patricia, Jimmy, Maite), iní šoubiznis opustili úplne a venujú sa „normálnemu“ povolaniu, Caroline pracuje napríklad ako zdravotná sestra, Joey sa venuje športu. Jediný, kto v The Kelly Family nikdy neúčinkoval, bol najstarší Danny, keďže    sa narodil mentálne postihnutý.

Rodinná tradícia

Najpopulárnejšími členmi boli a sú Angelo a Paddy. Paddy, čiže Michael Patrick, je aj autorom jedného z najväčších hitov An Angel, ktorý spieva s Angelom. Začal v skupine ako šesťročný a dnes stále vystupuje. Na prelome storočí neuniesol slávu a nervovo sa zrútil. Keď v roku 2003 vydal prvý sólový album In Exile (Vo vyhnanstve), ukázalo sa, že názov nebol náhodný. O rok neskôr odišiel do kláštora vo Francúzku, kde prijal meno John Paul Mary, študoval filozofiu a teológiu. V roku 2010 brány kláštora však opustil a vrátil sa k hudbe. Dokonca vystúpil u našich severných susedov v programe The Voice of Poland (u nás poznáme licenciovanú šou pod názvom Hlas Česko Slovenska).

Viac FOTO The Kelly Family, ako vyzerali v čase najväčšej slávy a dnes v GALÉRII

Najmladší Angelo vystupoval dokonca ako dvojročný. Takisto je autorom jedného z najväčších hitov I Can’t Help Myself, ktorý sa dostal na prvé miesto hitparád v desiatich európskych krajinách. Hit zložil pre svoju vtedy budúcu manželku Kiru. Aj Angelo sa venuje sólovej kariére, ale členmi jeho skupiny sú aktuálne len členovia jeho rodiny - podľa tradície vystupuje s manželkou a piatimi deťmi. V tomto roku však dostal pokutu tritisíc eur za to, že pred dvoma rokmi sa na pódiu objavil jeho najmladší, vtedy štvorročný William. Podľa nemeckého súdu totiž na večernom vystúpení synček stál na pódiu najmenej 30 minút a to sa považuje za detskú prácu, ktorú legislatíva o ochrane detí a mladistvých zakazuje. Bez problémov by mohol vystúpiť len na základe dopredu udelenej výnimky.