V Bruseli sa stále ešte analyzujú uplynulé dni v Českej republike, ktorá už vyše týždňa pozná svojho nového najvyššieho ústavného činiteľa. Skúsený europoslanec a politik Marcel Kolaja (42) v tejto súvislosti prezradil čosi o názoroch svojich kolegov z iných krajín ohľadom výsledku voľby nástupcu Miloša Zemana (78). 

Europoslanec Marcel Kolaja prezradil, ako hodnotí české prezidentské voľby Brusel.
Zdroj: Profimedia

Viac fotografií v GALÉRII.

Znechutení

Podľa Kolaju u európskych politikov vyvolala agresívna kampaň Andreja Babiša (68) prekvapenie a znechutenie. Naopak, privítali to, že uspel Petr Pavel. „V Európskom parlamente bola voľba českého prezidenta veľmi sledovaná. Mnoho kolegov sa ma pýtalo, aká je v ČE situácia a ako sa vyvíja kampaň oboch kandidátov,“ uviedol Kolaja pre portál zivotvcesku.cz. Dodal, že medzi europolitikmi má Andrej Babiš povesť populistického a chaotického politika, ktorý sleduje len vlastné záujmy. Jeho agresívnu kampaň bolo pomerne ťažké prehliadnuť a u mnohých europoslancov vyvolala znechutenie. Vnímali ju ako metódu inšpirovanú spôsobmi ruskej propagandy. „Aj preto sú radi, že sme si do čela krajiny zvolili prezidenta, s ktorým bude možné rozumne spolupracovať,“ dodal pre český portál Kolaja, ktorý je vo vedení Európskeho parlamentu a bol aj jeho podpredsedom.

Podľa skúseného českého politika Marcela Kolaju sa politici v Bruseli tešia na spoluprácu s Petrom Pavlom.
Zdroj: Profimedia

Potvrdené prieskumy

Ako ďalej píše portál, v závere kampane bol výsledkom negatívnej rétoriky bývalého premiéra fakt, že ten bol neprijateľný pre polovicu respondentov. To vyplýva z prieskumov zadaných vedcami z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR. Zo získaných dát tiež vyplýva, že voliči víťaza Petra Pavla sú silnejšími priaznivcami demokracie, zatiaľ čo Babišovi priaznivci sa cítia voči systému odcudzení, informovala akadémia v tlačovej správe. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM) mala koncom minulého roka voči Andrejovi Babišovi vyhranené postoje väčšina ľudí. Na škále od nuly do desať ho hodnotilo ako úplne neprijateľného 34 percent respondentov, ako úplne prijateľného 22 percent opýtaných. Vo volebnom týždni označilo však už, ako zistila agentúra Median, Babiša za úplne neprijateľného, 49 percent respondentov a za úplne prijateľného len 15 percent ľudí.

Prijateľnosť Andreja Babiša u českých voličov podľa prieskumov verejnej mienky s blížiacimi sa voľbami klesala.
Zdroj: Profimedia