Populárny americký herec by si už mohol podobné úlety odpustiť. Veď len za minulý rok sa jeho zárobky priblížili k sto miliónom eur. Zdá sa však, že peniaze nie sú to, čo ho ženie do extrémne riskantných situácií. Podstatný je adrenalín a chuť predviesť divákom reálnu akciu, bez trikov a počítačových efektov. Aj keď to stojí veľa námahy, odhodlania a odvahy.

Voľný pád

Počas nedávneho nakrúcania najnebezpečnejších scén k filmu „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One prekonal Tom Cruise (60) všetky očakávania. Jeho fanúšikovia len neveriacky hľadeli na zábery zverejnené na sociálnej sieti, z ktorých je zjavné, že pri ich nakrúcaní  tŕpol celý filmový štáb. V horách pri nórskej dedinke Hellesylt ako agent IMF Ethan Hunt rozbehol svoju motorku po vysokej rampe, vyletel vysoko nad skalnatý zráz a potom prudko padal dolu, pár metrov od neovládaného stroja. Jeho jedinou poistkou bol padák, ktorý otvoril v posledných chvíľach. "Toto je zďaleka najnebezpečnejšia vec, o akú sme sa kedy pokúsili," cituje ho magazín HOLA! "Každý detail som cvičil znova a znova.“

Tvrdý dril

Podľa koordinátora kaskadérov Wade Eastwooda, herec poctivo trénoval po celý rok. Každý deň absolvoval okolo tridsať zoskokov padákom a na motokrosovej dráhe sa vzniesol do výšky niekoľkých metrov celkovo trinásťtisíckrát! K tomu fyzická príprava, veľa teórie a učenia sa od skúsenejších kolegov. Aj dlhé hodiny bez akcie však podľa kouča Milesa Daishera zvládal Cruise na jednotku. „Niečo mu poviete a on si to v hlave jednoducho zafixuje, zamkne,“ skonštatoval spokojne. „Je tou najuvedomelejšou osobou, akú som kedy stretol.“

Sekundy ticha

Vo vysokých horách, kam všetok materiál dopravovali helikoptérami, čakali tvorcov i technické výzvy. „Jedna vec je dobrú scénu vymyslieť, druhá čo najlepšie ju zaznamenať," vysvetlil režisér a scenárista Christopher McQuarrie.„Každý podstatný detail. Aby bolo vidieť čo Tom robí a kde. Bolo treba vybrať správny objektív, vhodnú platformu i prostriedky. Ešte pred dvoma rokmi neexistovali kamery, ktoré by nám umožnili spraviť to, o čo sa snažíme dnes."

Foto v GALÉRII ►►►

Napriek všetkej príprave by sa počas riskantného skoku dalo napätie pri monitoroch krájať. Nie div, aj najmenšia chyba mohla herca stáť život. A hoci sa režisérovi pozdával už prvý pokus, Cruise si ho zopakoval šesťkrát. Až potom bol spokojný. Či zvyšok akčného trháku dopadne rovnako dobre, sa pravdepodobne dozvieme až v druhej polovici budúceho roka. Premiéra siedmeho dielu obľúbenej série bola ohlásená na 14. júla 2023.