Tip na článok
Pátranie v ponorke: Vyšetrovatelia v nej našli Wallovej krv, je zjavné, že musela zomrieť v plavidle.

Čudácky vynálezca podozrivý z brutálnej vraždy si vymýšľa jednu historku za druhou

Dozvieme sa niekedy pravdu o smrti švédskej novinárky?

Je to prípad ako zo severskej kriminálky. Za hororové udalosti, ktoré sa v uplynulých dňoch odohrali v ponorke nonkonformného vynálezcu, by sa nemusel hanbiť ani spisovateľ Jo Nesbø. Desiateho augusta nastúpila tridsaťročná novinárka Kim Wallová do ponorky Nautilus, ktorú skonštruoval Peter Madsen. Dôvodom bola plavba okolo Kodane a reportáž o čudáckom chlapíkovi a jeho životnom diele. Bolo to posledný raz, čo mladú ženu videli nažive, odvtedy sa po nej zľahla zem. Či skôr voda. Pár dní nato totiž vody oceána vyplavili zohavené telo, ktoré podľa polície a testov DNA patrí práve Wallovej.

Podivný samouk

Dánsky vynálezca Peter Madsen hrdo vyhlasoval, že je jediným konštruktérom súkromnej ponorky. Pomenoval ju priliehavo podľa legendárneho plavidla Nautilus z románu Jula Verna Dvadsaťtisíc míľ pod morom. Budoval ju už v roku 2008 a kým ju získal do výhradného vlastníctva, musel sa vyrovnať s ďalšími majiteľmi. Raz napísal, že Nautilus považuje za prekliatu ponorku, ktorej kliatba sa nedá zrušiť.

Kim Wallová: Tridsaťročná švédska novinárka chcela urobiť reportáž o zvláštnom vynálezcovi a jeho diele. Skončila rozštvrtená v oceáne. Či išlo iba o nehodu, alebo o vraždu, polícia stále vyšetruje.
Kim Wallová: Tridsaťročná švédska novinárka chcela urobiť reportáž o zvláštnom vynálezcovi a jeho diele. Skončila rozštvrtená v oceáne. Či išlo iba o nehodu, alebo o vraždu, polícia stále vyšetruje.
TASR

Madsen sa nevenoval len dobývaniu oceána. Jeho koníčkom bol aj vesmír, a keďže je mužom činu, cez crowdfundingovú kampaň sa snažil získať dotácie na vytvorenie rakety, ktorú chcel reálne vyslať do vesmíru. Sníval o tom, že bude prvým amatérskym kozmonautom v dejinách. Samotársky vynálezca však ani tentoraz nevydržal dlho pracovať v tíme. S kolegami sa rozhádal a konštruktérsku skupinu opustil. Mimochodom, neexistuje jediný dôkaz, že by Madsen mal inžinierske, konštruktérske vzdelanie či odborné znalosti z astrofyziky. Spoliehal sa na Google, knihy a inštruktážne videá. Práve to zaujalo ambicióznu novinárku, ktorá sa s Petrom Madsenom dovtedy osobne nestretla. Najväčším míľnikom kariéry vynálezcu bola práve ponorka - postavil ich dokopy tri -, v ktorej sa podľa predbežných zistení odohrala krvavá dráma.

Strašidelný nález

Trinásť dní po záhadnom zmiznutí Wallovej vyplavilo more na breh Kodane znetvorené telo. Išlo iba o trup, bez hlavy a končatín. Torzo bolo vo vode niekoľko dní, preto bolo značne poškodené. Pozostatky navyše ktosi zaťažil, aby nevplávali. Kodanská polícia pomerne rýchlo uverejnila na sociálnej sieti informáciu, že „podľa testov DNA ide o telo novinárky Kim Wallovej“. V oficiálnej správe sa píše, že končatiny boli od tela oddelené násilným, obzvlášť krutým, no neprofesionálnym spôsobom. Najhoršie obavy novinárkinej rodiny sa potvrdili. „Nemôžeme pochopiť rozsah nešťastia a zostáva veľa otázok, na ktoré treba odpovedať,“ napísala na Facebook jej mama Ingrid Wallová. To, že tu ide o vraždu, potvrdila aj pitva.

Peter Madsen: Čudácky vynálezca je hlavný podozrivý v prípade beštiálnej smrti mladej novinárky. Zatiaľ je obvinený len z neúmyselného zabitia.To sa však môže zmeniť.
Peter Madsen: Čudácky vynálezca je hlavný podozrivý v prípade beštiálnej smrti mladej novinárky. Zatiaľ je obvinený len z neúmyselného zabitia.To sa však môže zmeniť.
profimedia.sk

Osudná plavba

Podľa dánskych zákonov sa na necertifikovaných, amatérsky zostrojených plavidlách - ponorkách - nemôžu plaviť civilní obyvatelia. Prehliadky sú možné len v čase, keď kotvia pri brehu. Napriek tomu Wallová oslovila vynálezcu, z ktorého sa všetky miestne médiá vysmievali, a poprosila ho o predvádzaciu plavbu. Podľa toho, ako udalosti opísal Madsen, z doposiaľ nezistených príčin začala ponorka klesať ku dnu. Vynálezca sa zachránil tak, že vyliezol na tú časť plavidla, ktorá nebola ešte pod hladinou.

Na pomoc mu prišiel aj majiteľ člna nachádzajúceho sa v blízkosti miesta nehody, lebo zaregistroval celý incident. Po záchrane majiteľa ponorky vytiahli záchranári z vody aj stroj. Hľadali Wallovú, keďže rodine oznámila, kam a s kým ide robiť reportáž. Boli si istí, že musí byť v potopenom vraku, keďže ju nenašli nikde v okolí. No novinárka nebola ani v ponorke. Pátrací tím potápačov začal podrobne prehľadávať dno v okolí aj s pomocou infračervených sonarov. Bezvýsledne.

Stále nová výpoveď

Polícia okamžite začala vypočúvať Madsena. Tvrdil, že mladá žena nastúpila do ponorky s ním, ale cestou späť ju vyložil v prístave blízko Kodane - neďaleko reštaurácie jej priateľa. Ten však o ničom nevedel. A práve v tomto momente sa výpoveď hlavného podozrivého každý deň mení. V médiách sa objavili kuloárne informácie, že ponorka bola pred plavbou v poriadku a vynálezca obetoval svoje dielo, len aby zakryl zločin - vraždu mladej ženy. Toto tvrdenie podporuje skutočnosť, že v interiéri ponorky sa našli stopy krvi, ktorá patrila Kim Wallovej. Tieto dôkazy a očití svedkovia toho, ako novinárka nastupuje s Madsenom do ponorky, stačili vyšetrovateľom na to, aby Madsena obvinili.

Zatiaľ z neúmyselného zabitia. Najnovšie Madsen priznal, že novinárka Wallová skutočne na palube ponorky zahynula a on jej telo v panike a zo strachu hodil do mora. Médiá obliehajú budovu, kde vo vyšetrovacej cele držia muža, ktorý podľa doterajších zistení spáchal jednu z najkrvavejších a najnepochopiteľnejších severských vrážd. Tentoraz, žiaľ, nebola len vydareným dielom autora detektívok.

VIDEO Plus 7 Dní