Tip na článok
Na východe Ruska budú použité aj stíhačky.

Cvičenie storočia: Putin dáva do pohybu tisícky vojakov

Matúš Német

Najväčšie vojenské cvičenie od dôb Studenej vojny. Takéto prívlastky dávajú armádni experti blížiacemu sa nasadeniu vojenských jednotiek vrátane armádnej techniky na východe Ruska s názvom Vostok 2018. Pozorovatelia si všimli aj zásadnú zmenu Kremľa k svojmu južnému susedovi.

Na východ najrozľahlejšej krajiny sveta totiž vpochoduje aj 3200 čínskych vojakov, 900 tankov a 30 lietadiel. Ako uvádza denník The Independent, ide o veľký geopolitický obrat, nakoľko Rusko hľadelo na Čínu skôr podozrievavo.

Manévrov sa zúčastní aj malý počet vojakov z Mongolska. Hosťujúca armáda však podľa denníka pripravila cvičenie pre 100-tisíc mužov v zbrani, 1500 tankov, 120 lietadiel a 70 lodí. O monumentálnosti cvičenia svedčí vyjadrenie ministra obrany Ruskej federácie Sergeja Šojguja, ktorý pre ruské médiá uviedol, že ide o najväčšie vojenské cvičenie od roku 1981. Vtedy sa operácií s názvom Zapad 81 zúčastnili aj vojaci Varšavskej zmluvy.

Vonkajší nepriateľ

Ústredným motívom cvičenia by mal byť útok vonkajšieho nepriateľa. Ako však uvádza denník Independent, armády sa sústredia na nekonvenčné hrozby než tie tradičné.

Z rozloženia síl na manévroch vyplývajú podľa denníka dva závery. Moskva vníma Spojené štáty americké a ich spojencov za hlavných nepriateľov a zároveň je cvičenie zlou správou pre Rusko-Japonské vzťahy. Môžu za to najmä úzke väzby s Čínou, ktoré sa upevnili po puči na Ukrajine a následných sankciách Západu.

Japonský premiér Shinzo Abe chcel počas nadchádzajúceho ekonomického summitu vo Vladivostoku v septembri rokovať s ruským prezidentom o 70 rokov trvajúcom spore ohľadne ostrova Južné Kurily. V tom čase pritom bude prebiehať spomínané cvičenie s Čínou.

Minulý rok sa pritom konalo cvičenie Západ 2018 za účasti 12 700 vojakov spolu s biloruskou armádou.

VIDEO Plus 7 Dní