To, čo hnutie #MeToo považuje za obťažovanie, ona vnímala ako úsmevné gesto. Ľudskosť má vraj „na háku“, o emigrantoch tvrdí, že berú Francúzom chlieb. Pri živote ju nikdy nedržala láska k mužovi, len k zvieratám. Legendárna herečka a ochrankyňa zvierat je nekompromisná, politicky nekorektná, nedáva si servítku pred ústa. Brigitte Bardotovú neodrádzajú ani pokuty za kritiku islamizácie Francúzska a imigráciu. A, áno, aj súčasnú pandémiu považuje kruto za „korekciu potrebnú pre planétu“.

Samoregulácia prírody

Roky žije v izolácii, stará sa len o zvieratá a napriek tomu si myslí, že pozná reálny svet. „Nie som predsa sedliačka z provinčnej diery. Čítam veľa kníh, noviny, sledujem televíziu, správy, komunikujem s priateľmi. Svet sa však mení na cirkus. Spôsob, akým zaobchádzame s našou planétou, je otrasný! Zem sa dusí pod ťarchou čoraz väčšieho množstva ľudí. Práve z toho vyplývajú všetky katastrofy - globálne otepľovanie, povodne, rozsiahle požiare. Lenže to nie je koniec,“ tvrdí. „Obávam sa, že koronavírus a iné epidémie, ktoré sa už črtajú na časovom horizonte, skorigujú ľudstvo veľmi bolestným spôsobom. Keď z tejto Zeme zmizne päť miliárd zbytočných ľudských bytostí, príroda znovu získa svoje práva a prebudí sa,“ hovorí pomerne ostro v rozhovore pre magazín Paris Match.

Na otázku redaktorky Caroline Arolineovej, či si teda myslí, že „v istom zmysle je vyčíňajúci vírus dobrá vec“, odpovedá vecne: Áno. Je to druh samoregulácie preľudnenia, ktoré nie sme schopní kontrolovať. Keďže iní predátori už nad ľuďmi nedominujú, len sila prírody nás môže priviesť opäť k zdravému úsudku,“ hovorí bez mihnutia oka. Rozhovor i jej názory označujú za škandalózne, ale Brigitte je to fuk. A hoci covid považuje za „samoregulačný činiteľ ľudstva“, sama sa vírusu nebojí ani sa nijako nechráni. „Veď mňa nenakazí môj kôň ani moja koza či pes. Nemusím byť opatrná, lebo sa s nikým nestýkam.“

Nemá tvár nad človekom

Herečka v minulosti pre­šla viacerými životnými krízami, dokonca sa štyrikrát pokúsila vziať si život. Prvý raz to bolo kvôli prvému manželovi, jej objaviteľovi Rogerovi Vadimovi. Ako 16-ročnej jej rodičia nedovolili s režisérom sa stretnúť, tak si strčila hlavu do rúry a pustila plyn. „Bola som mladá, navrávala som si, že život nie je hodný života, ak spôsobuje utrpenie. Dobre, že som sa nezabila. Nemohla by som urobiť to, čo robím pre zvieratá,“ uviedla vo svojom životopise. 

Práve láska k štvornohým tvorom je vraj to jediné, čo ju drží pri živote. „Núti ma postaviť sa proti nespravodlivosti, smútku, rozčarovaniu i oveľa väčšiemu utrpeniu, než aké som kedysi zažila ja. Znášam to však nie kvôli sebe, ale kvôli zvieratám,“ odhaľuje svoju dušu. A čo láska k ľuďom, k mužom? Napríklad k poslednému manželovi Bernardovi d’Ormalovi, za ktorého je vydatá už 29 rokov? „Bernardova láska je sladká. Lenže mala som aj iné lásky,“ hovorí na jeho adresu: „Nie pre lásku k mužovi som chcela žiť. Silu mi dodáva utrpenie zvierat, pre ne chcem bojovať,“ tvrdí. Ani syna nemá tak rada ako nemé tvory, veď kedysi sa na jeho adresu cynicky vyjadrila, že „mohla porodiť radšej šteňa“.

Muži však v jej živote hrali a hrajú dôležitú úlohu. Predsa, ako poznamenala redaktorka Arolinová, „Brigitte miluje samotu, ale nikdy nežila sama“. Je v tom rozpor. „Nedokážem bývať sama. Musím pre niekoho žiť, vymieňať si myšlienky, slová, objatia. Zvieratá sú dôležité, pretože eliminujú skutočnú samotu. Lenže nezastúpia ľudskú prítomnosť,“ vysvetľuje diva. Aj jediný kontakt z bývalej brandže je s mužom, Alainom Delonom. „Zvyknem mu napísať k narodeninám. Neodpísal mi už dva roky. Mám pocit, že už nekomunikuje s nikým. Je taký ako ja, ako divé samotné zviera.“  

Väzenia sa nebojí

Politicky je veľmi striktná. Nepovažuje sa ani za ľavičiarku, ani za pravičiarku, ani za centristku, vraví, že „stojí za autoritárnymi vládami, schopnými urobiť poriadok v bordeli, ktorý nás obklopuje“. „Rozmýšľam nad každým argumentom každej politickej strany. Lebo keď si pomyslím, že súčasná vláda kašle na ťažko pracujúcich občanov, ktorí musia vyžiť z menej peňazí, než dostávajú ako podporu imigranti, štve ma to! Dojíma ma zúfalstvo chudobných Francúzov. Ľudia mi píšu, takže čosi o tejto téme viem,“ hnevá sa herečka.

Viac FOTO krásnej Brigitte Bardotovej v minulosti a ako vyzerá dnes v GALÉRII

Zo svojich tvrdých názorov neustupuje ani dnes napriek tomu, že bola už päťkrát odsúdená za podnecovanie rasovej nenávisti. Neľutuje svoje slová. „Je mi to jedno. Nech ma znovu odsúdia. Napríklad teraz ma prezident poľovníckej federácie žaluje za to, že som ho nazvala ,zasraným tučniakom‘. Ale nech vie, že som ešte neskončila,“ rozhorčuje sa Brigitte. „Ani tak neprestanem, nič ma nezastaví! Je mi jedno, koľko to stojí. Všetky peniaze, ktoré som mala, som venovala svojej nadácii na ochranu zvierat. To málo, čo mi zostalo na živobytie, môžem minúť aj na pokuty,“ dušuje sa.  „A ak to nebude stačiť, pôjdem do väzenia! No to by ma fakt pobavilo!“