Od začiatku roku 2019 vstúpi do platnosti zákon, ktorý schválil posledný kompetentný článok – rakúsky súd. Naši západní susedia boli o krok vpred už dávno, od roku 2010 mohli osoby rovnakého pohlavia úradne uzatvoriť občianske partnerstvo, ale nemohli sa zosobášiť. To bude už za pár mesiacov minulosťou.

Odvážny krok Merkelovej v Nemecku

Zákon prešiel úpravou na základe podnetu dvoch žien, ktorým odopreli sobáš. Ich prípad sa dostal až na najvyšší súd, ktorý prehodnotil zákon a na základe rozhodnutia, že ženy sa zosobášiť ako osoby rovnakého pohlavia môžu, ho upravil. Tým zaviedol precedens, ktorým sa doterajšie zákony zmenia. Kritici vravia, že na základe tohto rozhodnutia súdu, vyjadruje krajina postoj k tejto pálčivej otázke.

V Bratislave sa v sobotu 30. jula konal 6. rocnik tradicneho festivalu Duhovy PRIDE
V Bratislave sa v sobotu 30. jula konal 6. rocnik tradicneho festivalu Duhovy PRIDE
Zdroj: MICHAL SMRCOK

A tým hovorí za všetkých občanov, aj za tých, ktorí sa so zákonom, ešte stále považovaným za liberálny, nestotožňujú. Homosexuálom sa však v tejto rovine „darí“ aj v iných krajinách. Schválili ich napríklad v Nemecku, aj keď Angela Merkelová, kancelárka, hlasovala proti schváleniu zákona. Miestne médiá hovorili o populistickom kroku, ktorým si chcela udržať konzervatívnu časť voličov.