Bývalého stredočeského hejtmana Davida Ratha v utorok odsúdili v druhej vetve korupčnej kauzy na osem rokov väzenia za prijímanie úplatkov a manipulovanie so zákazkami. Vrchný súd v Prahe mu okrem toho uložil aj peňažný trest vo výške 13 miliónov českých korún (viac než pol milióna eur). TASR informáciu prevzala zo serveru Novinky.cz.

Rovnako ako v prvej časti prípadu sú aj v tejto vetve ústrednými postavami kauzy bývalý hejtman Rath, bývalá riaditeľka kladnianskej nemocnice Kateřina Kottová a jej manžel Petr Kott. Podľa neprávoplatného rozsudku spred desiatich rokov si Rath a manželia Kottovci dohadovali úplatky za zmanipulovanie tendrov v Stredočeskom kraji za stovky miliónov korún.

Vrchný súd manželom rovnako ako Rathovi uložil osemročné tresty, čo je v ich prípade o dva roky viac ako v prvej časti kauzy. Okrem toho majú každý zaplatiť 15 miliónov korún (približne 600.000 eur) a dostali aj zákaz činnosti v štatutárnych orgánoch na osem rokov.

Firma Metrostav sa podľa rozsudku dopustila podplácania a manipulácie s verejnými zákazkami. Súd jej uložil peňažný trest desať miliónov korún (približne 400.000 eur) a zákaz účasti na verejnom obstarávaní na tri roky. Rovnaký trest dostala aj ich dcérska spoločnosť Metrostav Infrastructure.

Rath si už odpykával sedemročný trest, ktorý mu bol uložený za ovplyvňovanie tendrov na rekonštrukciu zámku Buštěhrad v okrese Kladno. V januári 2022 ho z väzenia podmienečne prepustili. Po aktuálnom rozsudku sa bude musieť na niekoľko mesiacov do väzenia vrátiť.