Bangladéšska vláda plánuje poskytnúť daňovú úľavu spoločnostiam, ktoré zamestnajú transrodové osoby. Má ísť o ďalšiu sériu krokov zameraných na zvýšenie podpory transrodových ľudí v tejto konzervatívnej a prevažne moslimskej krajine, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

V Bangladéši so zhruba 166 miliónmi obyvateľov žije približne 1,5 milióna transrodových osôb. Táto menšina však naďalej čelí diskriminácii a útokom, pre ktoré sú často nútení žiť na ulici a živobytie si zabezpečiť prácou v sexbiznise či kriminálnou činnosťou.

Pre šikanu a násilie musia často utiecť od svojej rodiny, čím sa ich šanca nájsť si zamestnanie znižuje, približuje AFP.

Tretie pohlavie

"Navrhujem uzákoniť daňové stimuly za účelom zabezpečiť zamestnanie, zvýšenie životnej úrovne a sociálnej a ekonomickej integrácie pre členov tretieho pohlavia," uviedol vo štvrtok bangladéšsky minister financií Mustafa Kamal.

Pre takéto spoločnosti minister navrhol zníženie daňovej povinnosti o päť percent, alebo poskytnutie kompenzácie vo výške 75 percent platu ich transrodových zamestnancov - avšak len v prípade, že zamestnajú až 100 transrodových ľudí, alebo súčasť ich kolektívu bude tvoriť 10 percent členov tejto komunity.

Bangladéš od roku 2013 umožňuje svojim transrodovým občanom identifikovať sa ako samostatné pohlavie, pričom od roku 2018 môžu pri voľbách zaškrtnúť kolónku "tretie pohlavie".

FOTO z Dúhových pridov vo svete v GALÉRII

Členovia LGBTQ komunity však naďalej v Bangladéši čelia diskriminácii aj zo strany zákona, pripomína AFP. Na základe zákona z čias koloniálnej nadvlády hrozí za homosexuálny pohlavný styk väzenský trest, v praxi však podľa AFP k využitiu tohto zákona dochádza len zriedka.