Pandémia koronavírusu spôsobuje prudký nárast znečistenia oceánov, varujú ekológovia. Francúzska nezisková organizácia Opération Mer Propre, ktorá sa o. i. zaoberá pravidelným zberom odpadu na Azúrovom pobreží. Čo sa vlastne našlo pod hladinou?

Francúzski potápači svoj „objav“ označili za „covidový odpad“. Ide o stovky rukavíc, rúšok a fliaš od dezinfekčných prostriedkov na ruky. „Vidíme obrovské nebezpečenstvo hromadenia smetí, ktoré nás pohltia, ak nebudeme konať,“ uviedol Joffrey Peltier z danej organizácie. „Počet nájdených rúšok a rukavíc zatiaľ ešte nie je taký katastrofálny, ale zdá sa, že čoskoro bude,“ dodáva.

Peltier sa obáva, že Covid-19 priniesol so sebou nielen zdravotné, ale aj ekologické riziká v podobe nového typu kontaminácie vôd na zemeguli. „Akonáhle ľudia začali masovo používať jednorazové rúška a rukavice, začína byť bežným javom, že sa ich zbavia jednoducho tým, že ich odhodia a tieto smeti sa dostávajú do morí a oceánov,“ varuje expert.

Jednorazové rúška a rukavice sú novou hrozbou pre moria a oceány.
Zdroj: Internet

Noví morskí „obyvatelia“

Len vo Francúzsku vláda kvôli ochrane obyvateľov nakúpila dve miliardy jednorazových rúšok, tvrdí Laurent Lombard z Opération Mer Prope. A to nie je koniec. „Zrejme bude objednávať aj ďalšie a ak ľudia nebudú disciplinovaní, zakrátko budeme mať v Stredozemnom mori viac rúšok než medúz,“ napísal na sociálnej sieti.

Na videu, ktoré potápači nahrali pod hladinou neďaleko Antibes, vidno jednorazové rúška a plastové rukavice zapletené do  morských rias. Aktivisti z Opération Mer Propre dúfajú, že aj vďaka krátkemu filmu si ľudia uvedomia, že by bolo lepšie jednorazové rúška nahradiť bavlnenými, ktoré môžu oprať a používať dlhší čas, a namiesto použitia jednorazových rukavíc si radšej častejšie umývať a dezinfikovať ruky.   

Ak sa ľudia nespamätajú, čoskoro bude pod hladinou viac rúšok než medúz.
Zdroj: Internet

Dlhodobá hrozba

Plasty sú strašiakom pre našu planétu už dlhé roky. Podľa odhadov OSN z roku 2018 skončí každý rok v oceánoch a moriach až 13 miliónov plastov! Len do Stredozemného mora sa každoročne dostane okolo 570-tisíc ton odpadu z týchto látok. Táto hmotnosť zodpovedá počtu 33 800 plastových fliaš vyhodených do mora za jednu minútu!

Smutné obrázky spod morskej hladiny si môžete pozrieť v GALÉRII.