Propagandistické kampane v sovietskom štýle, ako vodca KĽDR Kim Čong-un (39) jazdí na bielom koni, pochoduje s jednotkami či testuje rakety, sú zastarané. Na YouTube za posledný rok-dva vzniklo viacero účtov, v ktorých miestni ukazujú každodenný život v Severnej Kórei. Má to chybičky krásy. Nie je to realita. V skutočnosti je v krajine zakázaný internet, prísne riadený cestovný ruch, obmedzený prístup k informáciám a občania nemajú právo na slobodu prejavu.
V GALÉRII si pozrite severokórejské influencerky>>
Harry Potter
Jedenásťročné dievčatko sa volá na YouTube Song A. Jej úvodný blog má vyše pol milióna pozretí a jej kanál odoberá viac ako 30-tisíc ľudí. „Pchjongjang, kde žijem, je veľmi krásne a veľkolepé mesto. Boli ste tu niekedy? Ak sem prídete, budete prekvapení,“ snaží sa vykresliť hlavné mesto ako destináciu hodnú návštevy. Hovorí perfektne po anglicky, vraj preto, že sa s ňou tak rozprávala odmalička matka. Ako píše Daily Mail, Song A zrejme vyrástla v Londýne. Predpokladá sa, že ide o dcéru severokórejského diplomata Pak Myong-guka a jej starý otec Ri Ul-sol bol elitný vojenský veliteľ, ktorý strážil rodinu Kimovcov.
„Ružový“ život v Severnej Kórei opisuje v kvetovaných šatách z izby, kde má na policiach plyšového medveďa aj knihy. „Moja obľúbená kniha je Harry Potter od J. K. Rowlingovej,“ tvrdí Song A. KĽDR pritom zakazuje cudziu, najmä západnú kultúru. Koho by chytili, že pašuje zahraničné publikácie a filmy, čaká ho prísny trest.
Keď Song A rozpráva, občas jej očí zabehnú bokom, akoby z niečoho čítala pripravený text. Vyjadruje sa aj k vážnejším veciam, napríklad k obvineniam, že Pchjongjang zakrýval údaje o nakazených kovidom. „Všetko je pod kontrolou, všetci sú v pohode,“ tvrdí vo videu a pridáva postreh o detskej nemocnici: „Keby ste sem prišli, vedeli by ste, že existuje palác pre pacientov, ktorý ovládajú deti a strážia ho sestričky a lekári.“
Podľa experta na východoázijskú politiku z Univerzity v Nottinghame Colina Alexandra, kým doteraz trávila KĽDR väčšinu času povzbudzovaním medzinárodnej komunity, aby sa jej bála, videá sú pokusom prinútiť ľudí, aby sa im páčila. „Videá sú zaujímavé z niekoľkých dôvodov. Používajú ženy s úmyslom vytvoriť pocit nevinnosti,“ tvrdí. „Mladé dievča hovorí s juhoanglickým prízvukom. Je to mätúce, ale aj dôležité. Možno Pchjongjang vníma tento prízvuk ako medzinárodný znak integrity. Spomína sa tam Harry Potter v snahe vytvoriť putá medzi mladými dospelými a deťmi na celom svete.“ Poukazuje aj na ďalší detail. Väčšina domov a ulíc nevyzerá ako tie v pozadí videa. „Väčšina ľudí žije v malých a holých bytoch a mimo Pchjongjangu je zriedkavé vidieť autá zaparkované na príjazdovej ceste ako na predmestskej ulici v Európe alebo Severnej Amerike.“
Zmrzlina od Kima
Youtuberka menom YuMi sa prehrabáva v malom obchode v chladničke so zmrzlinami. Video, kde ukazuje rôzne príchute chladivej pochúťky, má vyše 150-tisíc pozretí. „Takmer všetky zmrzliny, ktoré ste videli, sú z továrne na zdravé nápoje, postavenej pod vedením prezidenta Kim Čong-una, ktorý chce vyrábať výživné potraviny pre občanov Pchjongjangu,“ vysvetľuje YuMi zásluhy vodcu, čo je v rozpore s medializovanými informáciami o nedostatku potravín v krajine v dôsledku pandémie a medzinárodných sankcií.
„Videá YuMi vyzerajú ako dobre pripravená hra zinscenovaná severokórejskou vládou,“ povedal CNN Park Seong-cheol, výskumník Databázového centra pre ľudské práva v Severnej Kórei. Podľa neho sú na míle vzdialené skutočnej realite miliónov obyvateľov zbedačených Kimovou diktatúrou. Zatiaľ čo aj privilegovaní ľudia v krajine majú prístup len k vládnemu, silne cenzurovanému intranetu, YuMi má svoj účet na YouTube. Pritom, ako pripomína Ha Seung-hee, profesor severokórejských štúdií na univerzite Dongguk: „Spojenie s vonkajším svetom je pre bežného občana nemožné.“
Nie je to med lízať. V GALÉRII si pozrite, ako sa žije v Severnej Kórei>>
Prikrášlené sú aj videá, v ktorých YuMi navštívi vodný park, interaktívne kino či vedecké výstaviská. Tieto atrakcie sú totiž pre väčšinu obyvateľov nedostupné a ich služby využíva bohatá elita ako vysokí vládni úradníci s rodinami. V Severnej Kórei sú navyše časté výpadky elektriny. Dodávky nie sú dostatočne plynulé na to, aby boli zábavné parky v prevádzke každý deň.