V Teheráne by si európski policajti riadne zgustli. To čo sa deje na tamojších cestách sa totiž nedá nazvať inak, než dopravné peklo, kde neplatí absolútne nič. O Iráncoch je známe, že jazdiť nevedia a s istou dávkou humoru to o sebe aj sami vyhlasujú. Lenže ak tento desivý chaos, v ktorom nestíhate sledovať z ktorej strany sa na vás prirúti auto, revúca motorka, či mestský autobus zažijete na vlastnej koži, humor vás veľmi rýchlo prejde. Jediné, čo vás zaujíma je, ako z ich dosahu čo najrýchlejšie a bez ujmy na zdraví uniknúť.

Smog, prach a hluk

Na to, čo nás v Teheráne čaká nás upozornili domáci už pri príchode na letisku, realita však predčila všetky naše očakávania. Už keď nás beznádejne zaplnený vlak metra vypľul na jednej zo zastávok v centre sme sa nechtiac zaradili do diabolského kolotoča. Nie, vlastne nezaradili. Prudko sa valiaci dav si nás doslova prevzal a bez možnosti z neho vystúpiť sme sa ocitli na hlučnej ulici, kde sme si hneď skraja mohli vychutnať, ako páchne veľkomesto. Kombináciu smogu, smradu z rôznych výrobných prevádzok a prachu ciest bola neopísateľná a nie nadarmo sa hovorí, že Teherán je azda najznečistenejšie mesto sveta. Či ho z času na čas predbehne Peking je úplne jedno. Je to také zlé, že najlepšie urobíte, ak budete nasledovať príklad domácich a na ústa si nasadíte ochrannú rúšku. Hoci, plynová maska by bola oveľa vhodnejšia.

Bez rešpektu

Keď sa konečne cez šedivú clonu smogu, ktorá beznádejne zahaľuje aj slnko rozhliadneme, čaká nás šok. Osemprúdová cesta plná diabolských diletantov za volantom. Tu platí len právo silnejšieho, hlučnejšieho a agresívnejšieho. Nezáleží na tom či ste jazdec, alebo chodec. Všetci trúbia, prechádzajú z pruhu do pruhu s minimálnymi odstupmi, niektorí bezstarostne jazdia v protismere, alebo si zastavia, kde im napadne a v minúte vytvoria niekoľko desiatok metrov dlhú kolónu. A do toho všadeprítomní taxikári, ktorí keď zacítia zákazníka, prejdú bez váhania niekoľko čiar a zasunú sa aj do tej najmenšej štrbiny na kraji cesty. Kšeft je kšeft.

Semafory, či dopravné značenie slúžia len ako smiešna dekorácia a za celý čas pobytu v metropole Iránu sa nám nepodarilo zistiť, načo tu majú prechody pre chodcov. Vozidlá pred nami ani len nespomalia, preletia okolo v tesnej blízkosti, alebo nás odrežú z oboch strán, že nemôžeme ani dopredu ani dozadu. Do toho cyklisti, ťahači vozíkov a vreštiace motorky. Pred tými zdesene uskakujeme ešte aj na chodníkoch. Jediné čo na nich funguje je rozhodnosť. Bez váhania im vojsť do cesty a pôsobiť sebavedome. Oni nakoniec pribrzdia. Väčšinou... Neveríte? Pozrite si video...