Zatiaľ išlo o prvé kolo volieb, z ktorého vyšla víťazne súčasná hlava štátu Andrzej Duda. Získal 43,67 percent hlasov. V druhom kole sa stretne s Rafałom Trzaskowskim, súčasným primátorom hlavného mesta Varšavy, ktorému venovalo dôveru 30,34 % voličov.

Do druhého kola postúpil súčasný prezident Andrzej Duda, vľavo, a súčasný primátor Varšavy Andrzej Trzaskowski.
Zdroj: Internet

Opatrenia

Pandémia koronavírusu ovplyvnila formálny priebeh volieb. Vo volebných miestnostiach mohol byť len obmedzený počet voličov, limit hovoril o jednej osobe na štyri metre štvorcové. Všade pri vchode čakali dezinfekčné prostriedky a svoj hlas mohol každý vhodiť do urny len v ochrannom rúšku. Voličom bolo odporučené mať dokonca aj vlastné pero.

Voľby boli pôvodne plánované na 10. mája. Odložené na jún boli kvôli politickým šarvátkam, či sa vôbec majú kvôli pandémii COVID-19 konať. Pre pandémiu mohli voliči hlasovať aj poštou.

Voliť sa mohlo len v ochranných rúškach.

Rekordná účasť

Aj v čase pandémie bola zaznamenaná takmer rekordná účasť. K urnám sa dostavilo až 62,9 percent voličov. Pred volebnými miestnosťami sa tvorili dlhé rady. Niekde to bolo sčasti spôsobené aj tým, že museli stáť v rozostupoch dvoch metrov, ale nie všade to voliči dodržiavali.

Najväčšia účasť v prezidentských voľbách v Poľsku bola v roku 1995 – v prvom kole sa na voľbách zúčastnilo 64,7 percent oprávnených voličov. V druhom kole bola účasť ešte vyššia – 68,23 percent. O kreslo prezidenta bojoval symbol protikomunistického režimu Lech Wałęsa a Aleksander Kwaśniewski. Vyhral nakoniec ten druhý.

Pred volebnými miestnosťami sa vytvárali dlhé rady.