Tip na článok
Na snímke zverejnenej stúpencami militantnej skupiny Islamského štátu (IS).

Dnes nadránom znova padali bomby na Sýriu. Čo si o tom myslia samotní Sýrčania?

"Mali to urobiť už dávno," myslí si o bombových útokoch na vládne vojenské objekty v Sýrii stavebný inžinier Mustafa žijúci Damasku. "Niekto už musel režim zastaviť."

Galéria k článku (17 fotografií )
Evakuácia: Povstalci zo skupiny Džajš al-Islam opúšťajú Dumu.
Hrôza: Medzi obeťami chemického útoku je aj veľa bezbranných detí.
Zaplatíte za to: Odkazuje prezident Trump Asadovi aj Putinovi.

Mustafa (meno, sme z bezpečnostných dôvodov zmenili, pozn. red.) s ktorým sa nám po ranných bombových útokoch podarilo spojiť nás informoval, že v hlavnom meste Sýrie sa kolobeh života po posledných udalostiach nezmenil.

Sýrčanom je už všetko jedno. Chcú len pokoj

"Ľudia sú v uliciach, obchody otvorené, nepanuje tu žiadny strach," hovorí. "Nadránom sme začuli vzdialený hluk, ale až z televízie sme sa dozvedeli, čo sa stalo. Je pravda, že na jednom z hlavných námestí Umayyad sa zhromaždilo mnoho protestujúcich, ktorí oficiálne nesúhlasia so zásahom cudzích mocností, musíte však chápať, že Damask je prakticky vyčistený od opozície a demonštrácie sú tu organizované vládnou mocou. Je už bežné, že režim naloží do autobusov štátnych zamestnancov, študentov a vlastne protestujú povinne. Aby svetové média videli, že vláda má podporu medzi obyvateľmi. Predpokladám, že aj teraz je to rovnaké." Pripúšťa však, že značná časť obyvateľov protestuje dobrovoľne. Ľudia sú totiž už unavení z vojenského besnenia. "Sú sklamaní opozíciou, zdrvení z množstva mŕtvych, zničených miesta a dedín. Už je im jedno, kto bude prezidentom. Jediné po čom túžia je pokoj a bezpečie pre seba a svoje rodiny. Zvlášť teraz, keď vidia, že bezpečné sú hlavne mestá, ktoré patria pod režim - Aleppo, Damask, Latakia, Tartus a tam kde vládne opozícia sú len boje, problémy a chudoba..."

Ako pokračuje tentoraz aj v Sýrii silne rezonuje názor, že cudzie vojská zasiahli správne, hoci väčšina Sýrčanov USA a jej vojenské ťaženia odsudzuje. "Mali to urobiť oveľa skôr," dodáva Mustafa. "Režim si totiž myslí, že s Ruskom za chrbtom naberá na sile a môže si robiť, čo chce. Chemickým zásahom proti občanom ale prekročil všetky hranice a bolo na čase, že mu niekto klepol po prstoch. Konečne vedia, že takto to nemôže fungovať."

Tvrdí, že obyvatelia hlavného mesta nemajú obavy. Vojna je tu už dávno a útoky boli zamerané len na vojenské objekty, ktoré sú vzdialené od obývaných oblastí.

Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy.
Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy.
twitter.com

Tretia svetová nehrozí

"Z toho čo viem, útok bol reakciou na použitie chemických zbraní proti obyvateľom. Nebol však natoľko rozsiahly, ako sa predpokladalo. Opozícia a arabské krajiny, ktoré sú proti režimu by si určite želali, aby bol mohutnejší," hovorí Mahmoud Hassan, doktor žijúci na Slovensku. "Koaličné vojská sa obmedzili len na sklady, centrá vývoja a výroby chemických zbraní. Pričom sa dôsledne vyhýbali ruským pozíciám. Dokonca som zachytil, že mnoho rakiet bolo zlikvidovaných ešte vo vzduchu. Dnes stále nevieme, aké škody skutočne spôsobili."

Myslí si, že účinnejšie ako samotné bombardovanie by bola dohoda medzi Spojenými štátmi a Ruskom a ich tlak na režim, aby sa k takým extrémnym zásahom voči obyvateľstvu neuchyľoval. "Problém je, že sýrska armáda je vo veľkej miere autonómna, akoby vládu ani nerešpektovala. Jednoducho využijú to čo práve majú k dispozícii. Aj chemické zbrane."

Ako dodáva, toto nie je prvý zásah mocností proti suverénnemu štátu. "Už sú predsa tam a neustále sa snažia získať niečo pre seba. Presadzujú svoje záujmy, destabilizujú spoločnosť. Tu nikto nie je bez viny. Krajina je rozdelená na štyri časti, kde všade vládne niekto iný a doplácajú na to prostí občania. Je na čase aby sa do tohto sporu vložila OSN a začala riešiť, aké bude usporiadanie Sýrie. Žiaľ, všetky doterajšie dohody zakapali na tom, že ich niektorá zo strán nedodržala. Situácia teraz eskaluje a nemení sa k lepšiemu."

Doktor Hassan však odmieta poplašné správy o začiatku tretej svetovej vojny. "Neverím, že by USA a Rusi boli natoľko hlúpi a začali proti sebe bojovať. Studená vojna ale bude pokračovať. Okrem toho sa obávam, aby na základe posledných udalostí nezačali USA a zahraničné mocnosti vyzbrojovať opozíciu kvalitnými zbraňami. To by bol ešte väčší chaos a vojna, ktorá by trvala veľmi dlho."

Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy.
Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy.
twitter.com

Chemické zbrane nebudú tolerované

K útokom na vojenské objekty v Sýrii došlo dnes nadránom zo strany USA, Francúzska a Veľkej Británie. Boli reakciou na použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu v meste Dúmá neďaleko Damasku, ku ktorému došlo koncom minulého týždňa. Podľa svetových agentúr si tvrdý zásah režimu Baššára Asada vyžiadal niekoľko mŕtvych a množstvo ľudí skončilo v nemocniciach s príznakmi otravy. Dnes nasledovala tvrdá odveta medzinárodného spoločenstva.

"Vojenské riešenie dlhotrvajúceho konfliktu v Sýrii podľa nás neexistuje," reagoval na naše otázky hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Susko. "Aj naďalej sme presvedčení, že najschodnejšou cestou sú diplomatické rokovania. V tomto prípade však chápeme príčiny bombového útoku, ktorý rozhodne nemožno spájať s vojnou na území krajiny."

Ako pokračuje, je nespochybniteľné, že sýrsky režim za posledné roky opakovane použil chemické zbrane proti civilnému obyvateľstvu. Napriek tomu že sýrska vláda prijala v roku 2013 dohodu o zákaze a výrobe chemických zbraní, prisľúbila zlikvidovať zásoby, rovnako ako laboratóriá a továrne na ich výrobu. "Útok USA Francúzska a Spojeného kráľovstva z dnešnej noci bol cielený zásah na vojenskú infraštruktúru. Mal byť jasným odkazom medzinárodného spoločenstva vláde Baššára Asada, že použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu je neprípustné a neospravedlniteľné a ich zneužívanie nebude tolerované."

VIDEO Plus 7 Dní