Britská panovníčka je najdlhšie vládnucim a najstarším monarchom na svete. Donedávna sa zdalo, že ani úctyhodný vek jej nezabráni v oficiálnych povinnostiach. Pandémia koronavírusu však všetko mení. Alžbeta II. je už druhý mesiac v izolácii, v bezpečí kráľovského hradu Windsor. Nemôže sa stretnúť ani s niektorými svojimi najbližšími. Pesimistické správy hovoria, že tak bude až do konca jej života. Čo to urobí s monarchiou?

 

V odlúčení

Životopisec britskej vladárky Andrew Morton tvrdí, že Alžbeta II. sa k svojim oficiálnym povinnostiam nevráti. Mohla by to zmeniť azda iba nová vakcína proti koronavírusu. Ako uviedla kráľovská korešpondentka magazínu Sunday Times Roya Nikkhahová, panovníčka neplánuje v budúcnosti žiadne aktivity. Ak sa špekuluje o tom, že predsa len vyjde medzi ľudí, skloňuje sa najskôr mesiac október.

FOTO Kráľovnej Alžbety II. nájdete v GALÉRII >>

Buckinghamský palác už minulý mesiac zrušil konanie všetkých významných udalostí naplánovaných na najbližšie týždne vrátane oficiálnych narodeninových osláv kráľovnej s tradičnou vojenskou prehliadkou Trooping the Colour či kráľovskú svadbu panovníčkinej vnučky princeznej Beatrice.  „Je to smutné, ale zdá sa, že nie je reálne, že kráľovná sa vráti k svojej práci. Pandémia koronavírusu len tak ľahko nezmizne. Bude s nami mesiace, možno roky. Pre kráľovnú by bolo príliš riskantné opäť sa stýkať s ľuďmi,“ uviedol Morton pre britské médiá. Podľa hovorcu Buckinghamského paláca sa panovníčka stále venuje povinnostiam zo súkromia. S trochou zveličenia a s úsmevom možno povedať, že má v podstate home office.

Cez obrazovku

Celá situácia mrzí aj samu Alžbetu II. S ľuďmi však komunikuje aspoň prostredníctvom videonahrávok. Dokonca sa takýmto spôsobom poďakovala britským zdravotným sestrám, ktoré sa starajú o ľudí nakazených koronavírusom. Nakoniec, v priebehu niekoľkých týždňov vystúpila dvakrát s prejavom v televízii, čo je nevídané. Snažila sa povzbudiť všetkých v týchto ťažkých časoch, pričom porovnala obdobie pandémie koronavírusu s druhou svetovou vojnou. „Pozerám sa na našu krajinu a vidím, že sme schopní sa obetovať, aby sme sa navzájom chránili a podporovali. Som hrdá, že sme stále odvážny národ,“ povedala.

AKO BEZ KRÁĽOVNEJ? Odborníci vkladajú najväčšie nádeje do Williama a Kate.
Zdroj: PROFIMEDIA

Časť úloh pri komunikácii s obyvateľmi prebral po kráľovnej jej vnuk princ William so svojou manželkou Kate. Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea sú mimoriadne aktívni na sociálnych sieťach. Ak by sa panovníčka naozaj stiahla z verejného života, úloha byť na očiach verejnosti by im zrejme zostala. Alžbeta II. by pokračovala vo svojej práci „v pozadí“, participovala by najmä na podpise rôznych dokumentov, diskutovala s premiérom a členmi vlády cez videohovory a podporovala národ cez objektív kamery.

FOTO Kráľovnej Alžbety II. nájdete v GALÉRII >>

Nové tváre monarchie

Digitálny vek praje však mladšej generácii. Richard Fitzwilliams, odborník na kráľovskú rodinu, tvrdí, že práve princ William a Kate Middletonová sa stanú prvými predstaviteľmi monarchie. Už od vypuknutia pandémie sú veľmi aktívni a angažujú sa v rôznych charitatívnych a pomocných projektoch. Usilujú sa podporovať najmä ľudí postihnutých pandémiou. Takisto dômyselne využívajú, ako sme už spomínali, sociálne siete a videonahrávky. Vraj najmä preto, aby zbytočne nechodili medzi ľudí a neohrozili ich. Zverejnili napríklad videoklip celej rodiny, v ktorom tlieskajú zdravotníckym pracovníkom za ich obetavosť.

Vojvodkyňa Kate organizuje fotografickú výstavu, na ktorej budú svoje diela predstavovať občania Spojeného kráľovstva a podelia sa o svoje skúsenosti z nútenej karantény. Kate s ľuďmi komunikuje, prijíma fotografie a nakoniec vyberie sto víťazných. Podľa Fitzwilliamsa sa digitálne prezentovanie a online komunikácia stanú v budúcnosti bežnou súčasťou kráľovských povinností.

SPOĽAHLIVÝ Princ Charles aj v minulosti zaskočil za matku pri dlhých, náročných zahraničných cestách. A zjavne sa nestratí ani v onlinovom svete.
Zdroj: PROFIMEDIA

Online následník

Takéto „digitálne vládnutie“ sa však nepáči najmä starším ročníkom, ktoré volajú po návrate k tradíciám. Fitzwilliamsovu teóriu však podporuje aj konanie 71-ročného následníka trónu princa Charlesa. Po tom, čo prekonal nákazu koronavírusom, sa venuje svojim povinnostiam tiež cez objektív kamery. Pár dní po svojom vyliečení slávnostne otvoril novú londýnsku nemocnicu prostredníctvom videohovoru. Súčasné technológie poskytujú členom kráľovskej rodiny oveľa viac možností a širší dosah na občanov. A ako konštatuje kráľovský komentátor, nové spôsoby, ako komunikovať s ľuďmi, usilovne hľadajú.

Zdá sa, že aj Alžbeta II. vo svojom úctyhodnom veku túto výzvu modernej doby prijala. Navyše nemá žiadny problém delegovať ďalšie a ďalšie oficiálne povinnosti na svojich najbližších. Už dnes môžeme vidieť, ako bude kráľovská
rodina fungovať aj po tom, ak by sa Alžbeta II. predsa len stiahla do ústrania.

FOTO Kráľovnej Alžbety II. nájdete v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: