Romell Broom mal na svojom konte celý zoznam kriminálnych činov. Lúpeže, niekoľko únosov i znásilnenie dieťaťa. Štrnásťročnú Tryny Middletonovú si vyhliadol vo východnom Clevelande v septembri 1984. Dievčina sa práve vracala z futbalového zápasu s kamarátkami, keď narazila na ostrieľaného kriminálnika, ktorý ju uniesol,  znásilnil a potom zabil. Napriek jeho tvrdeniu, že je nevinný ho senát odsúdil na smrť injekciou.

Nevedeli nájsť žilu

Popravu v Ohiu, ktorá sa konala o štvrťstoročie neskôr však prežil. Kati totiž počas dvoch hodín nenašli použiteľnú žilu, do ktorej by zaviedli ihlu. Podľa odsúdencových slov sa o to pokúšali najmenej osemnásťkrát a spôsobili mu také bolesti, že sa rozplakal. Nakoniec guvernér nariadil odloženie výkonu trestu. Na ďalších jedenásť rokov sa vrátil do svojej cely a jeho právnici sa snažili zabrániť druhému pokusu. Medzitým o kriminálnikovi nakrútili dokumentárny film a on sám napísal knihu Preživší v cele smrti (Survivor on Death Row), ktorá vyšla v elektronickej podobe. Najvyšší súd nakoniec odvolanie 64-ročného Brooma zamietol a termín druhej popravy stanovil na marec 2022.

Druhej popravy sa nedožil

Epidémia koronavírusu všetko zmenila. Choroba prenikla aj do väzníc a len v Ohiu jej podľa odhadov podľahlo viac než 120 odsúdencov. Medzi nimi by mal byť aj Romell Broom, ktorý skonal začiatkom tohto týždňa. Definitívny verdikt, či aj jeho smrť zavinili komplikácie spojené s nákazou COVID-19 prinesie lekárska správa v najbližších dňoch.